Premiér Petr Nečas se zatím může spolehnout na podporu TOP 09. (14. června 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

TOP 09: Je to slabý čaj na sestřelení premiéra, můžeme vládnout klidně dál

  • 154
Premiér Petr Nečas zatím může spoléhat na podporu TOP 09. Koaliční partner chce pokračovat ve společné vládě. Podle představitelů strany jsou dosud známé informace "příliš slabý čaj na sestřelení premiéra". Špičky TOP 09 sdílí i výhrady Nečase k postupu policie a žalobců.

Podle předsedy strany Karla Schwarzenberga všichni poslanci TOP 09 budou stát za premiérem a jeho vládou. "Naše parta obyčejně držela pohromadě," konstatoval šéf diplomacie. Zároveň však připustil, že současná aféra poškodí všechny vládní strany včetně jeho TOP 09.

Předčasné volby odmítá. "Měli bychom klidně vládnout dál. Doufám, že se hysterie zklidní a že se objasní celá aféra," uvedl Schwarzenberg. Podle něj se ukáže, že k policejní "veleakci" byly dobré důvody a že bránila českou demokracii, nebo ji naopak může velice uškodit.

Fotogalerie

"To, co jsme slyšeli, bereme velmi vážně, není to nic příjemného. Nicméně pokud se premiér zbaví všech lidí, kteří byli obviněni na Úřadu vlády, nemáme důvod si myslet, že on sám se dopustil něčeho nečestného a odebrat mu svou důvěru. Při skutečnostech, se kterými jsme byli dnes seznámeni, jak říká pan předseda, je to příliš slabý čaj na sestřelení premiéra," doplnil ministr financí Miroslav Kalousek.

Nečas v pátek ve Sněmovně odmítl odstoupit z funkce premiéra, jak po něm požaduje opozice. Kritizoval policisty za postup vůči vojenským zpravodajcům, posty pro někdejší stranické rebely označil za standardní politický postup (více čtěte zde).

Kalousek nevidí problém v postech pro Fuksu a Šnajdra

Schwarzenberg Nečasův sněmovní projev označil za velmi dobrý. Podle Kalouska premiér kauzu vysvětlil pochopitelně a uvěřitelně. "Razie u Janouška či Rittiga neměla nic společného se zásahem na Úřadu vlády. To jsou dvě spolu nesouvisející kauzy probíhající ve stejném čase. Je otázka, jestli jejich mediální spojení je náhoda, nebo úmysl. To se asi nikdo nedozvíme," uvedl ministr.

Miroslav Kalousek reaguje na premiérův projev ve Sněmovně:

Nečas podle Schwarzenberga po obvinění své blízké spolupracovnice Jany Nagyové nemusí vyvozovat osobní odpovědnost. "I já jsem někomu jednou naprosto důvěřoval a spoléhal a byl jsem zklamán. Vím, co to pro člověka znamená," uvedl.

Stejně jako Nečas i Kalousek se pozastavil nad zadržením šéfa vojenského zpravodajství a jeho předchůdce Ondreje Páleníka. Podle něj to byl zcela nepřiměřený zásah. "Dva špičkoví generálové, hrdinové z Afghánistánu, lidé s obrovským kreditem a především šéfové Vojenské zpravodajské služby byli odvlečení do cely," prohlásil Kalousek.

Podívejte se na celý projev premiéra Petra Nečase

Podle něj nelze kriminalizovat politiky za to, že rebelové z ODS Ivan Fuksa a Marek Šnajdr dostali za dobrovolný odchod ze Sněmovny vysoké posty ve státní správě. Fuksa si podle něj nástupem do Českého aeroholdingu finančně pohoršil a stejně jako Šnajdr, který zamířil do dozorčí rady Čepra, své práci rozumí.

"S nikým z nich jsem dopředu nevyjednával. I kdyby s nimi někdo jednal, tak co je špatného na tom, že za loajální chování najdou uplatnění někde jinde ve státem ovlivňovaných podnicích, pokud to odpovídá jejich kvalifikaci? Jestliže z politické dohody budeme dělat trestné činy, tak přestaňme volit politiky a nechť nám vládnou vyšetřovatelé," uvedl Kalousek.

Třetí vládní strana LIDEM se zatím jasně nevyjádřila, zda vládu podrží. Opozice nadále žádá odchod Nečase i celého jeho kabinetu. Chce najít dostatek hlasů pro rozpuštění Sněmovny, zvažuje i hlasování o nedůvěře vládě.

Premiér bude o situaci jednat s prezidentem Milošem Zemanem, v 18 hodin se sejde výkonná rada ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video