Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náš výsledek předčil očekávání, řekl Niedermayer se světelným mečem

  0:49aktualizováno  0:49
Zisk necelých 16 procent a čtyři poslanecké mandáty je pro lídra evropské kandidátky TOP 09 Luďka Niedermayera lepší výsledek, než očekával. O funkci eurokomisaře prý rozhodně neuvažuje. Ve funkci evropského poslance chce hlavně zvyšovat povědomí o EU v Česku a zabývat se ekonomickými otázkami unie.

Volební lídr Luděk Niedrmayer slavil druhé místo TOP 09 v eurovolbách se světelným mečem v ruce. Dostal ho od místopředsedy strany Miroslava Kalouska. (25. května 2014) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve volbách jste jako nová strana (při minulých eurovolbách TOP 09 ještě neexistovala, pozn. red.) nemohli nic ztratit, jen získat. Přesto ale, naplnil výsledek vaše očekávání?
Je to lepší než jsem očekával.

Co jste očekával?
Tak nějak jsem si říkal, že dvojciferný výsledek by byl fajn. A toto je opravdu hezký výsledek.

Co soudíte o vítězství hnutí ANO?
Myslím si, že ještě před pár týdny všichni očekávali, že budou mít mnohem mnohem víc, takže pro nás je to úspěch. Pro ně to je možná trochu k zamyšlení. Nicméně všechny úspěšné strany jsou proevropsky konstruktivní. Možná ne tolik, jak bychom si přáli my. Ale ukazuje se, že ti, kdo přišli k volbám, mají vizi, že Evropa je pro nás důležitá, že se na ní chceme podílet, Což je velmi dobré.

Podle analýzy MF DNES vaše strana přetáhla velké množství voličů ODS. Čím si to vysvětlujete, když ODS je narozdíl od TOP 09 spíše euroskeptická?
Myslím, že část voličů ODS byla vždy evropsky pozitivní. A také ODS v minulosti nebyla vždycky takto silně evropsky negativní stranou. Proto to pro  mě není takové překvapení. 

Fotogalerie

Andrej Babiš dnes prohlásil, že byste byl dobrým kandidátem na eurokomisaře. Uvažujete, že byste se o tuto funkci ucházel?
Neuvažuji.

Ani náhodou?
Ne, jednak si myslím, že je to vládní odpovědností. Vláda by si to měla rozhodnout. Dokonce si ani nejsem jistý, že by byl dobrý model, aby do nominace komisaře měly hodně zasahovat eurovolby.

A z těch vládních kandidátů, tedy paní Roithové a pánů Mertlíka a Teličky, kdo by byl pro vás pro funkci eurokomisaře nejlepší?
Každý ten kandidát má jiné výhody. Dlouhodobě je mi velmi sympatická paní Roithová, která pracovala v europarlamentu a byla jednou z nejaktivnějších našich poslankyň. Ale ještě jsem o tom tolik nepřemýšlel.

Vstoupíte nyní do TOP 09?
Já jsem říkal, že nejdřív začnu pořádně pracovat a uvidím, jak mi to půjde, jestli jsem schopný v politice fungovat. A pokud budu schopný fungovat, a pokud TOP 09 bude mít zájem, abych do ní vstoupil, tak to pravděpodobně udělám.

Máte představu, do jaké evropské frakce v europarlamentu byste se chtěli přidat?
To je jasně dané. TOP 09 je od počátku členem Evropské lidové strany. Jenom s napětím budeme čekat, jestli je ta strana nejsilnější.

Podle těch celoevropských výsledků to vypadá, že ta lidová strana získala nejvíc.
Pokud to tak dopadne a Evropská lidová strana bude tou největší frakcí, tak jednak z toho mám radost a jednak to znamená, že naše pozice bude silnější. A zároveň by to mohlo znamenat, že pan Juncker (kandidát Evropské lidové strany na šéfa Evropské komise, pozn. red.) bude mít docela dobrou šanci se stát šéfem komise, což by byly dobré zprávy.

Budete dávat přednost spolupráci na ideologické rovině v rámci této evropské frakce, nebo spíše budete spolupracovat s českými europoslanci bez ohledu na stranu?
To jsou věci, které se úplně neprotínají. Není to buď anebo. Myslím, že čeští poslanci by měli držet pohromadě minimálně co se týče informací, protože mít nějaký společný přístup k vládním materiálům a koordinovat strategii je užitečné. Ale hlasovací síla českých poslanců opravdu není velká a jádrem je ta práce frakcí a mě samozřejmě nejvíce znamená práce ve výborech, protože tam by měla probíhat odborná část.

Co bude vaše hlavní agenda v Evropském parlamentu?
Nepochybně ekonomická témata. Kalkulace finančního systému. A oblast ekonomické koordinace.

Přestěhujete se do Bruselu?
Ne, to v žádném případě. Jednak kvůli rodině, ale také chci pracovat tady, protože se ukazuje, že povědomí o Evropské unii a zájem lidí není velký, čili rád bych se s tím pokusil něco udělat.

Vezmete si svůj světelný meč, který vám dnes věnoval místopředseda Kalousek, do Bruselu?
S tím bych měl na letišti docela problém. Ale máme doma spoustu plastikových, takže tento bude někde vystaven.

O fous jsme prohráli, zhodnotil volební výsledek Schwarzenberg:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz