TOP 09 nechala ve vedení duo Schwarzenberg - Kalousek

  10:03aktualizováno  14:24
TOP 09 si na celostátním sjezdu v Hradci Králové zvolila staronové vedení. Stranu povede další dva roky Karel Schwarzenberg. Ten je zároveň jejím kandidátem na Hrad. Prvním místopředsedou zůstává ministr financí Miroslav Kalousek.

Karel Schwarzenberg po zvolení předsedou TOP 09. (23. října 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Je to ohromný kapitál důvěry, který jsem dostal. A doufám, že tomu závazku dostojím, abyste si řekli, že jsem vás nezklamal," řekl delegátům celostátního sněmu TOP 09 před volbou předsedy Schwarzenberg.

Rokování TOP 09

Ani v neděli nenašel uvnitř strany protivníka a byl jediným kandidátem. Volba proto byla hladká. Hlasovalo pro něj 162 delegátů, tedy zhruba 95 procent. Ohlášení výsledků provázel několikaminutový potlesk. "Děkuji vám srdečně za tuto důvěru," komentoval výsledky Schwarzenberg.

Stejně skončilo hlasování o prvním místopředsedovi. "Někdy této funkci z legrace říkám náčelník generálního štábu jeho jasnosti," řekl ještě před volbou Miroslav Kalousek. Funkci obhájil 162 hlasy.

(Staro)nové vedení TOP 09

Karel Schwarzenberg, předseda
Miroslav Kalousek, první místopředseda

Místopředsedové:
Jaromír Drábek
Pavol Lukša
Helena Langšádlová
Marek Ženíšek

Členové předsednictva:
Leoš Heger
Vladimír Pavelka
Adolf Jílek
Jaroslava Schejbalová
Daniel Korte

Tučně jsou vyznačeny změny oproti stavu před sjezdem

"Děkuji, vzhledem k situaci posledních týdnů si toho vážím více než obvykle, mám vás rád," reagoval Kalousek. Už v sobotu předseda strany apeloval na to, aby se TOP 09 Kalouska zastala, protože čelí velkému množství útoků. (Více o tom, jak Schwarzenberg promluvil do duše spolustraníkům, čtete tady.)

Kandidátský projev Kalousek rozdělil do dvou částí. V té prvním kladl straně na srdce, aby pomohla identifikovat české zájmy uprostřed evropského dění. "Není vyloučeno, že budeme čelit větším dopadům finanční krize než v roce 2009. Je povinností vůči našim voličům nezpanikařit, nepodlehnout populismu. Dluhovou krizi nelze řešit dalšími bezhlavými dluhy tak, jako nedává smysl hasit požár rafinerie benzinem," uvedl.

V další části pak představil vnitrostranické úkoly. "Prioritou je zkvalitnění a provzdušnění komunikačních kanálů jak mezi TOP 09, tak mezi starosty. Nemělo by se stát, že se překvapíme nějakým veřejně sděleným kontroverzním stanoviskem. Tam, kde se to v minulosti stalo, tam nebyla zlá vůle," dodal politik.

Ve vedení TOP 09 je nově ministr Heger a zpívající poslanec Korte

Delegáti si v neděli dopoledne ještě zvolili další místopředsedy. Funkci obhájil 164 hlasy ministr práce Jaromír Drábek, 118 hlasy poslanec Pavol Lukša a 138 hlasy Marek Ženíšek. Ludmilu Müllerovou vystřídala poslankyně Helena Langšádlová. Delegáti jí dali 133 hlasů.

Předsednictvo strany nově doplní ministr zdravotnictví Leoš Heger, poslanec Daniel Korte, který nedávno proslul svojí pěvěckou eskapádou v parlamentu, poslankyně Jaroslava Schejbalová a Adolf Jílek. Ve vedení strany zůstává Hegerův náměstek Vladimír Pavelka.

Volbu předsednictva strana dokončila po 14. hodině. Poté se s delegáty rozloučil Schwarzenberg, kterého z akce odvolaly pracovní povinnosti a také zdraví, protože už v sobotu přítomné upozornil na bolesti zad. "Mám už 14 dní solidního housera, se kterým musím zápasit a trošku jsem teď ochroml," řekl.

Při rozloučení pak poukázal na sociální aspekt práce politika: "My jsme poměrně mladá strana, jenom ten předseda je dědek starý. Ale to neznamená, že bychom měli zapomenout na problém toho, že bude víc a víc starší generace a méně těch, kterých dorůstá. Nezapomínejme, že se musíme starat o starší spoluobčany," dodal. Strana poté už bez jeho přítomnosti volila 15 členů výkonného výboru.

Sjezd TOP 09 začal v Hradci Králové v sobotu. Ta přinesla především veřejné přijetí kandidatury Karla Schwarzenberga na Hrad (více čtěte zde).

"Doufám, že Pražský hrad bude místo nikoliv kontroverzní, ale to, odkud se šíří osvěta, kde je střet kultury a odkud se šíří osvěta o České republice, kde se shromažďují nejlepší hlavy jako za první republiky a prezidenta Masaryka," vrátil se ke svému budoucímu úkolu Schwarzenberg těsně před nedělní volbou předsedy strany. "Aby to bylo místo, kde se pracuje na tom, aby po materiální obnově národa českého přišla také morální obroda," dodal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Pokud padne vláda, dvě třetiny lidí chtějí předčasné volby, ukázal průzkum

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Přes osmdesát procent respondentů si myslí, že nově zveřejněné informace ohledně kauzy Čapí hnízdo ovlivní současnou...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Je to hyenismus. Muž na záznamu je zřejmě duševně nemocný, řekl Zeman

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. (15. 11. 2018)

Prezident Miloš Zeman se v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem vyjádřil i k aktuální kauze okolo premiérova syna...

Najdete na iDNES.cz