Školní bufet v Malostranském gymnáziu (25. listopadu 2016). | foto: Yan Renelt, MAFRA

Zrušme pamlskovou vyhlášku, navrhla TOP 09. Lidovci ji chtějí změkčit

  • 108
Proti „pamlskové“ vyhlášce, která omezuje prodej ve školách, vystoupila opoziční TOP 09 a navrhla, aby ji poslanci ve středu při hlasování o novele školského zákona zrušili. „Veřejná moc by neměla určovat rodičům, jak se mají stravovat jejich děti,“ řekla místopředsedkyně strany, poslankyně Jitka Chalánková. Podle lidovců je třeba příliš přísnou vyhlášku zmírnit.

„Nemějme pochyby, že studenti si mohou koupit to, co sami uznají za vhodné, někde vedle, mimo školu,“ řekla Chalánková, podle níž „pamlsková vyhláška“, která zakázala prodej nezdravých potravin ve školách, vznikla na základě lobbingu výživových poradců.

„Nedošlo ke zkvalitnění nabízených potravin, jak bychom rádi určitě přivítali my všichni, ale naopak došlo k plošnému zavírání školních bufetů,“ řekla Chalánková. Problém je podle ní především na víceletých gymnáziích. Její strana bude proto prosazovat zrušení pamlskové vyhlášky.

„Pozměňovací návrh vrací kompetenci školským radám, ve kterých jsou rodiče zastoupeni. A tito rodiče a ředitelé škol by si mohli určit výjimku a mohli by si určit sortiment, co se v bufetech bude prodávat,“ řekla Chalánková.

„Je zbytečně přísná ta pamlsková vyhláška. Byla dobře myšlená, nicméně měli bychom být trošku v realitě. Tak, jak je to nastavené, povede to k jejímu obcházení, k rušení bufetů. Byl bych pro zmírnění té vyhlášky,“ řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, který už o problému diskutoval s lidoveckým náměstkem na školství Jaroslavem Fidrmucem. Cestou je podle lidovců tedy zmírnění, nikoli zrušení pamlskové vyhlášky.

„Za tuto vyhlášku nese zodpovědnost ministerstvo školství, ministerstvo zemědělství chce, aby došlo k jeji úpravě,“ napsal na Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. „Vnímám velice silnou kritiku od potravinářské a agrární komory vůči ministerstvu školství a byl bych rád, aby co nejrychleji došlo k nápravě, aby se ta vyhláška aktualizovala,“ řekl ministr.

Valachová brání omezení prodeje nezdravých potravin

Takzvanou pamlskovou vyhláškou se základní školy musí řídit od počátku roku. Vyhláška zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Provozovatelé školních kantýn i ředitelé škol si však stěžovali, že řada běžných potravin nevyhovuje parametrům, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Proti tomuto předpisu vznikla i petice, kterou zatím podepsalo víc než dva tisíce lidí.

„Co je zdravé, nebo není zdravé, to opravdu neříká ministryně školství, ani ministerstvo školství,“ brání pamlskovou vyhlášku ministryně školsví Kateřina Valachová.

„Odmítám neustálé útoky na ministerstvo školství ohledně pamlskové vyhlášky. Ministerstvo zdravotnictví říká, co je zdravé. Může se nám to líbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale možná bychom také měli pohlédnout pravdě do tváře a říci, co se nám tu vlastně říká. To znamená, že zdravé potraviny neexistují? Věřím, že tu je celá řada školních bufetů, které nekřičí. Mrzí mě, že se naše školy staly obětí tohoto pamlskového křiku,“ řekla Valachová.

„Nevidím důvod, proč by se ve škole měly prodávat třeba brambůrky. Jsem pro to, aby se dětem prodávaly zdravé potraviny,“ reagoval na nápad TOP 09 kriticky také opoziční komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Novinka ve Vsetíně, školáci mají zeleninový bar:

17. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video