Home office (ilustrační snímek)

Home office (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Je to na hlavu, odmítla TOP 09 nápady vlády, jak hlídat práci z domova

  • 166
Už od dubna by měl podle vlády nadřízený kontrolovat, zda je pracovní prostředí jeho zaměstnance bezpečné, i když pracuje z domova. Je to jedna ze změn zákoníku práce, které nedávno představil příslušný resort. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová nápady na změny označila za nesmyslné a ze zákona je chce odstranit.

„Návrhy ministryně Marksové, které se týkají práce z domova, jsou tak nesmyslné, že jimi může tuto žádanou formu práce úplně zničit. Navrhla jsem už úplné zamítnutí zákona a ještě navrhnu tyto novinky ze zákoníku práce úplně vypustit,“ sdělila iDNES.cz Adamová.

Novela zákoníku práce prošla začátkem prosince ve Sněmovně prvním čtením, poslanci či senátoři tak ještě mají šanci nápady obsažené v zákoně korigovat.

Markéta Adamová

„Ministryně Marksová je evidentně naprosto odtržená od praxe, netuší, jak to ve firmách funguje. Není divu, když dosud pracovala jen na úřadech nebo v neziskovém sektoru. Je postavené na hlavu, aby zaměstnavatel zaručoval lidem pracujícím z domova sociální kontakt nebo řešit, jestli mají k práci dost světla,“ uvedla ve středu opoziční poslankyně.

V důsledku může zákon home office zničit, napsali Piráti

Návrh ministryně práce a sociálních věcí považují za absurdní rovněž Piráti, kteří jí poslali otevřený dopis. „Práce doma je dlouhodobou běžnou praxí a oblíbeným zaměstnaneckým benefitem, který funguje i bez nějakého užšího legislativního rámce. Ačkoliv je v novele patrná snaha o ochranu práv a bezpečnosti zaměstnanců, v důsledku by jim mohla spíše uškodit a institut home office v České republice úplně zničit,“ napsal Marksové šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš

Možnost pracovat doma je přitom jedním z nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů, který rádi využívají i lidé pracující obvykle v kanceláři - třeba v případě onemocnění dítěte.

Za nesmyslné považují Piráti povinnost zaměstnavatele poskytnout či zaplatit zaměstnanci veškeré nástroje pro práci včetně Internetu či elektřiny formou blíže nespecifikovaného paušálu. „Další zbytečná opatření se týkají bezpečnosti práce - kontroly bezpečného pracovního prostředí doma nebo zákaz manipulace s nebezpečnými předměty. Taková ustanovení by mohla nutit nadřízené zaměstnance kontrolovat kluzkou podlahu nebo ostrý nůž v bydlišti zaměstnance,“ píší Piráti sociálnědemokratické ministryni Marksové. Problémy, které by tím firmám vznikly, by je podle Pirátů vedly jen k tomu, aby home office zrušily, nebo najímaly zaměstnance na fakturu.

Pracovníci by měli v pracovní době podle novely zákoníku práce, kterou se snaží vláda prosadit, podle Pirátů zakázanou manipulaci s nebezpečnými předměty. A zaměstnavateli by podle nich vznikla i povinnost zajistit, že lidé pracující doma nejsou od svých kolegů izolovaní a že svůj byt občas opouštějí.

Marksová novelu hájila a považuje ji za kompromis

Marksová označila při projednávání v parlamentu novelu zákoníku práce za kompromisní. Cílem je podle ní prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a současně posílit ochranu zaměstnance.

Ochranu matek má zvýšit požadavek na zaměstnavatele, aby písemně zdůvodnili závažné provozní důvody, proč nemohou poskytnout zkrácený pracovní úvazek. Matky či otcové by měli mít také nárok na stejnou práci, jakou vykonávali před odchodem na rodičovskou dovolenou.

Novela také při hromadném propouštění ukládá zaměstnavatelům zpracovat sociální plán a obsahuje úpravy způsobu rozvržení pracovní doby, posuzování práce přesčas, vzniku překážek v práci nebo ochrany mzdových práv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video