Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavním soudcem jen jednou, zato na 12 let, navrhují poslanci TOP 09

  11:16aktualizováno  11:16
Ústavní soudci by měli být voleni na 12 let místo deseti, jak je to nyní. Jejich mandát by pak již nebylo možné prodloužit. Takový návrh na úpravu Ústavy, který by měl zvýšit nezávislost soudců, se ve sněmovně pokusí prosadit poslanci TOP 09. Navrhují rovněž vytvořit poradní orgán Ústavního soudu z jeho bývalých členů.
V současnosti může vykonávat funkci ústavního soudce právník s minimálně desetiletou praxí, starší 40 let.

V současnosti může vykonávat funkci ústavního soudce právník s minimálně desetiletou praxí, starší 40 let. | foto: Monika TomáškováMF DNES

"Máme za to, že toto jsou pojistky, které opravdu zajistí nezávislost funkce ústavního soudce," řekl novinářům ve sněmovně poslanec a jeden z předkladatelů novely Stanislav Polčák.

Důvodem pro prodloužení mandátu je podle navrhovatelů omezení vlivu prezidenta republiky, jehož funkční období je maximálně, pokud by byl zvolen dvakrát po sobě, desetileté, na výběr ústavních soudců.

"Největším nedostatkem současné úpravy je podle nás možnost opakovaného výkonu funkce soudce Ústavního soudu. To je zcela výjimečné, taková možnost existuje jen v několika málo zemích, například v Ázerbájdžánu. Důvodem je právě obava z ohrožení nezávislosti soudců," míní Polčák.

Zájem o opakované jmenování podle něj může zásadně ovlivňovat rozsudky ústavních soudců, kteří ve snaze udržet si funkci mohou svá rozhodnutí přizpůsobovat většině v horní komoře Parlamentu.

Senát vybíral soudce politicky

Že jsou tyto obavy oprávněné, dokládají podle předkladatelů návrhu i nedávná rozhodnutí senátu. Ten odmítl podruhé jmenovat do funkce ústavních soudců Miloslava Výborného( více čtěte zde) a Jiřího Nykodýma (více najdete zde).

Podle Polčáka se při slyšení jak Výborného, tak Nykodýma v senátu objevily dotazy, které lze považovat z ústavního hlediska za zcela nemístné, za posuzování kandidátů podle toho, jak rozhodovali v konkrétních kauzách, jejichž výsledek se senátorům nelíbil.

Z hlediska nezávislosti Ústavního soudu to Polčák považuje za nepřípadné, a má tak za to, že Senát opakovaně prokazuje, že není "ústavní pojistkou, ale naopak se stává ústavní rozbuškou".

"Horní komora tím vyslala silný signál současným i možným budoucím soudcům, že se jejich rozhodnutí nemusí v případě snahy o opakované jmenování obejít bez následků," dodal Polčák.

Emeritní soudci budou radit, dostanou za to odměnu

Vedle předloženého návrhu na novelu Ústavy poslanec Polčák inicioval také návrh novely zákona o Ústavním soudu, která bývalým ústavním soudcům přinese materiální zabezpečení, a to za podmínky, že nebudou pobírat jiný plat.

Vytvoření placeného poradního orgánu Ústavního soudu z emeritních soudců je pak motivováno snahou využít jejich znalosti a zkušenosti ve větší míře, než je tomu dnes, dodal poslanec.

V současnosti může vykonávat funkci ústavního soudce právník s minimálně desetiletou praxí, starší 40 let.

Podle webových stránek Ústavního soudu není funkce ústavního soudce slučitelná s funkcí prezidenta republiky, člena parlamentu či s jinou funkcí ve veřejné správě ani s jakoukoliv jinou placenou funkcí nebo výdělečnou činností. Kromě toho ústavní soudce nesmí být členem žádné politické strany nebo hnutí.

Nyní ústavní soudce jmenuje prezident republiky se souhlasem senátu na 10 let, do funkce může být soudce jmenován opakovaně. To se zatím stalo v případě pěti soudců.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz