Tony Blair: Rukojmím vlastní slávy

Jako premiér sem zítra zavítá vůbec poprvé, sotva však bude mít čas rozjímat nad krásami Prahy. Jedna z nejvýraznějších postav světové politiky, britský ministerský předseda Tony Blair, totiž zrovna absolvuje velmi kompikované období své dosud zářné politické kariéry. Včera se vrátil z USA, kde proti zbytku celé Evropy slíbil spolupracovat na případném útoku proti Saddámu Husajnovi. Přikývl, jakkoli neochotně, svému velkému spojenci, prezidentu Georgi Bushovi na to, že Jásir Arafat jakožto palestinský vůdce zklamal a Izrael se brání oprávněně.

Nejen EU je jiného, vlastně právě opačného názoru. I doma v Británii se to hemží komentáři, že Blair by měl již konečně přestat cestovat a věnovat se domácí politice, v níž si poslední dobou nevede zrovna dobře. Stále více se bouří i jeho vlastní Labouristická strana.

Situace dospěla tak daleko, že týdeník The Economist na konci března konstatoval donedávna neslýchanou věc: "Masivní převaha labouristů v parlamentu a zoufalý stav torryů přesvědčil některé poslance, že si teď mohou beze strachu představovat svou budoucnost i bez něho" (t.j. bez Blaira).

"Díky, že jsi přijel, příteli" uvítal Blaira loni v září na půdě Kongresu George Bush. Z Blaira se v tu chvíli stal bojovník proti světovému terorismu číslo dvě. Již téměř zavrženému slovnímu spojení "zvláštní vztahy", které vzniklo během spolupráce USA a Británie za druhé světové války, byl opět vdechnut život.

Kdekoli se od té doby ocitl, byl Blair tím nejváženějším hostem. A najezdil toho požehnaně - Jeruzalém, Gaza, Dillí, Rijád, Islámábád, okružní cesta po Africe, a teď i Praha. I evropští prezidenti a premiéři mířili nejdříve na Downing Street, když potřebovali zjistit, jaké jsou skutečné úmysly USA.

Blairovi to zprvu vyneslo obrovskou popularitu (Británie je opět velmoc!), která se však časem změnila v přítěž. Američané začali podporu Britů považovat za natolik samozřejmou, že například bez okolků smetli ze stolu jejich námitky týkající se nakládání s vězni na Guantanámu. Blairova domácí pozice byla podkopána.

Nejvíce to mezi oběma zeměmi zaskřípalo v lednu, když George Bush zveřejnil svou teorii o "ose zla". Ministr zahraničí Jack Straw ji zprvu odmítl brát vážně a označil ji za "volební agitaci". Američané strnuli v nepředstíraném úžasu a Straw se musel omlouvat.

Včera na Bushově ranči v Texasu bylo zahájeno druhé dějství vzájemného bratření. Tony Blair je však jakožto stavitel "transatlantických mostů" tentokrát mnohem slabší. Jak napsal The Economist, podpora případného útoku proti Saddámovi se "smrskla na jedinou zemi, totiž Británii, a i v ní na menšinové veřejné mínění, které náhodou zahrnuje i premiéra."

Je tedy pravděpodobné, že až se česká politická reprezentace bude Blaira ptát na jeho názory ohledně Benešových dekretů, bude se v tu chvíli v myšlenkách zaobírat spíše tím, jak na jeho poslední cestu do USA zareaguje veřejnost a vzbouřenci mezi labouristy.

Blair ovšem stále ještě kraluje všem žebříčkům popularity. V Británii dosud nevyprchala jeho aureola reform á t o r a , jenž spojil zájmy pracujících s velkokap i t á lem, ukončil válku mezi socialismem a kapitalismem a soustředil se na řešení konkrétních problémů.

Mezi jeho největší zásluhy patří hospodaření s velkým přebytkem, posílení nezávislosti státní banky, vznik skotského a welšského parlamentu (které ovšem rychle ovládli nacionalististé) a zbavení horní sněmovny většiny dědičných lordů. Prosadil i několik vyloženě pravicových rozhodnutí, jako například placení školného na univerzitách, jimž zase odebral peníze ve prospěch odborného školství.
Poslední dobou jej však pronásleduje smůla.

Podepsal doporučující dopis pro jistého indického obc h o d n í k a Lakshmi Mittala, u něhož se p o z d ě j i prokázalo, že těsně předtím daroval labouristům 125 000 liber. V souvislosti s tímto skandálem jej již podruhé m u s e l opustit nejbližší spolupracovník Peter Mandelson.

A jeho strana se nedávno pokusila nařknout z rasismu starou dámu, jejíž rodina si stěžovala na špatnou lékařskou péči ve státní nemocnici. Naposledy pak Blair čelil kritice, když se ukázalo, že jeho rodinnou dovolenou v Egyptě částečně platila vláda v Káhiře.

Britskému premiérovi osobně se dosud všechny větší skandály vyhýbaly. Čím však byl mezi lidmi populárnější, tím více některým lidem nedávala spát otázka, kým Blair vlastně ve skutečnosti je. Jeho odz b r o j u j í c í úsměv a vždy uhlazené chování se jim zdálo podezřelé.

"Byl tak přívětivý, že jej člověk nemohl považovat za chladného, nikdy jste však nezahlédli jeho skutečné já," cituje autor jediné Blairovy biografie John Rentoul profesora Davida Kennedyho, který Blaira kdysi učil na střední škole.

O zevrubnější portrét premiéra se loni před volbami pokusil autor slavné knihy o Clintonových (Primary Colors) Joe Klein. Dokazuje v něm, že v některých věcech premiér veřejnost neklame - skutečně se zajímá o stav zdravotnictví (Blairův otec ochrnul, když mu bylo deset, a také jeho sestra byla vážně nemocná) a opravdu věří v Boha (i když poslední dobou jeho víra poněkud ochladla).

Klein zvolil následující metodu: "Jak byste návštěvníkovi z Marsu vysvětlili, co je vlastně Blair zač?" ptal se známých a spolupracovníků premiéra. Brzy to však vzdal. Dostával totiž odpovědi typu "Muž s hlubokého intelektu", "výtečný vůdce" či "právník". Jeho odpůrci pak poněkud v rozporu se zdravým rozumem tvrdili, že "to vlastně ani není žádný politik" (Bryan Gould).

Vstup Tonyho Blaira do politiky rovněž obohatilo anglický jazyk o několik nových výrazů. Jedním z nich je "New Labour" (noví labouristé), který dříve úzce souvisel s dalším pojmem "třetí cesta". Mělo jít o komplex inovátorských přístupů k politice.

"Třetí cesta" však byla zasypána takovým množstvím posměchu, že její původní význam zcela vymizel. Noví labouristé jsou pak dnes považováni především za ty, kteří dokáží umně vyfouknout hlasy konzervativců. Britský premiér vystoupal tak vysoko, že dále už vede cesta pouze dolů. Pád by mu však mohli připravit jeho vlastní lidé.

Tony Blair odjíždí z Buckinghamského paláce, kde požádal královnu Alžbětu II, o rozpuštění parlamentu, aby se 7. června mohly konat volby (8. května 2001)

Britský premiér Tony Blair se svojí ženou Cherie a dětmi Euanem (vlevo), Nicholasem (vpravo) a Kathryn dorazili do místní volební místnosti v Trimdonu, aby odevzdali svůj hlas v předčasných parlamentních volbách. Průzkumy veřejného mínění určily za jednoznačného vítěze voleb právě Blaira. (7. června 2001)

Šéf labouristů Tony Blair se se svou ženou Cherie nemusí stěhovat. Ve volbách obhájil své premiérské křeslo, takže zůstává nájemníkem apartmá na Downing Street 10, 8. června 2001.

Britský premiér Tony Blair jedná v Indii se svým indickým protějškem Atalem Bihárím Vádžpejím o otázkách spojených s mezinárodní spoluprací a o možnosti vytvořit širokou světovou koalici proti hrozbě terorizmu v čele se Spojenými státy. (6. října 2001)

Tony Blair jedná v Indii s Atalem Bihárím Vádžpejím. (6. října 2001)

Tony Blair jedná v Indii s Atalem Bihárím Vádžpejím. (6. října 2001)

Britský premiér Blair po zahájení útoku na Afghánistán.

Premiér Velké Británie Tony Blair (vpravo) poobědval 10. října na pouštní základně v Ománu s britskými vojáky, kteří jsou v zemi na společném britsko-ománském cvičení.

Britský ministerský předseda Tony Blair, který je na cestě po Blízkém východě mezi britskými vojáky v Al Sha'afě v Ománu, 10. října 2001

Britský premiér Tony Blair (vlevo) přivítal ve svém londýnském sídle šéfa palestinské samosprávy Jásira Arafata, který přicestoval do Británie jednat o izraelsko-palestinském konfliktu a mezinárodním boji proti terorismu. (15. října 2001)

Britský premiér Tony Blair (vpravo) se setkal 7. ledna na letecké základně Baghrám (asi 50 kilometrů severně od Kábulu) s afghánským premiérem Hamídem Karzáím. (7. ledna 2002)

Autoři: ,

Kate podstupuje chemoterapii, aby se jí rakovina nevrátila, vysvětluje lékařka

Petra Tesařová

VIDEO Když princezna Kate oznámila, že má rakovinu, uvedla, že jí bylo doporučeno, aby podstoupila...

Král Karel je velmi frustrován tempem svého uzdravování, uvedl jeho synovec

Král Karel III. odchází s manželkou z nedělní bohoslužby. (18. února 2024)

VIDEO Britský král Karel III. je frustrován tempem svého zotavování z rakoviny. Uvedl to jeho synovec...

Kate a Williama dojala nezvykle silná podpora veřejnosti. Žádají o soukromí

Princ William a princezna Kate (Londýn, 21. listopadu 2023)

VIDEO Britská princezna Kate a její manžel princ William uvedli, že je nesmírně dojala vřelost a podpora...

Princezna Kate se poprvé po operaci břicha ukázala na veřejnosti

Princezna Kate (Windsor, 10. září 2022)

VIDEO Princeznu Kate (42) po více než dvou měsících poprvé vyfotili na veřejnosti. V pondělí ji matka...

Pitva odhalila příčinu smrti manžela lady Gabrielly Windsorové

Thomas Kingston a lady Gabriella Windsorová se vzali ve Windsoru 18. května...

VIDEO Koroner v pátek oznámil výsledky pitvy, kterou úřady nařídili po smrti finančníka Thomase...

Dánsko chystá svoji verzi seriálu Koruna. Hrdinkou bude královna Margrethe

Dánská královna Margrethe II. na ostrově Lilleoe (31. srpna 2022)

VIDEO V Dánsku se připravuje obdoba populárního seriálu Koruna, jehož hlavní hrdinkou bude královna...

George, Charlotte i Louis hvězdami tradiční vánoční mše. Nechyběl král s chotí

Karel III. loni po letech znovu obnovil tradici a tak tráví i letos britská...

VIDEO Karel III. loni po letech znovu obnovil tradici a tak tráví i letos britská královská rodina...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Harvardova univerzita odstranila z knihy vazbu z lidské kůže. Omluvila se, že až nyní

29. března 2024  8:25

Americká Harvardova univerzita stahuje z fondu své knihovny publikaci z roku 1880, která byla...

Na západě Německa boural autobus se studenty, 21 z nich se zranilo

29. března 2024  8:12

Na německé dálnici A44 u Werlu východně od Dortmundu v noci na pátek havaroval autobus. Při nehodě...

Velikonoce otevírají brány hradů a zámků. Ukážou fíkovnu nebo lékárnu

29. března 2024  8:07

Návštěvnická sezona letos začíná o několik dní dříve. Na tradiční 1. duben připadá Velikonoční...

Maryland dostane po zřícení mostu 60 milionů dolarů, rozhodla americká vláda

29. března 2024  7:42

Americký stát Maryland dostane od vlády podporu ve výši 60 milionů dolarů (asi 1,4 miliardy korun)...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...