Blair vydal paměti, v nichž se ze všech sil hájí. O svých financích však mlčí jako hrob.

Blair vydal paměti, v nichž se ze všech sil hájí. O svých financích však mlčí jako hrob. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Tony Blair má „grossovský“ problém: zázračné zbohatnutí a podivné daně

  • 11
Bývalý britský premiér Tony Blair to podle zjištění britských novin s penězi umí. Své loňské příjmy "prohnal" složitou sítí firem, navýšil výdaje svého osobního úřadu o 40 procent na osm milionů liber (téměř 251 milionů korun) a zaplatil díky této operaci na daních jen 315 tisíc liber (9,9 milionu korun).

Loňské příjmy expremiéra činily více než 12 milionů liber. Zvláštní emisar pro blízkovýchodní mírový dialog zaměstnává šestadvacet lidí, na jejichž platy dal
2,3 milionu liber. Podle nedělníků The Sunday Times a The Observer a listu The Daily Telegraph první veřejné daňové přiznání od Blairova odchodu z vrcholné politiky v červnu 2007 ukazuje, na jaké sumy si přišel v soukromém sektoru.

Jak dobře zpeněžit diář

Blair si vydělává především jako poradce vládám – společnost Tony Blair Associates spolupracuje s vládou v Kuvajtu a kazašskému kabinetu například radí, jak si vylepšit image ve světě a setřást neblahé stigma černého humoru Sashi Barona Cohena a jeho snímku Borat. Za to bere ročně dva miliony liber.

Sacha Baron Cohen ve své nejslavnější roli Borata

Borat v modelu zvaném mankini

Tory v čele labouristů

Blairovy paměti Moje cesta

"Tony Blair se rozhodl zničit nejstarší evropskou stranu tím, že se stal konzervativcem," řekl mi kdysi politický editor deníku The Times Michael Binyon. Díky tomu třikrát pomohl britské "levici" k vítězství, což mu zajistilo pevné místo v historii.

Do politiky vstoupil jako nejmladší britský premiér 20. století. Nikdy nebyl svázán s tradiční levicovou kulturou. "Blaira nepochopíte, dokud nezjistíte, že je duší Australan," říkával jeden jeho poradce. Nekomplikovaný, přátelský, zdravý, pragmatický, optimistický, komunikativní a veselý. Malý Tony prožil v druhé polovině 50. let s rodiči v Austrálii tři první formativní roky života.

Podstatou Blairovy osobnosti se tak stala pozoruhodná směsice mravního přesvědčení, flexibilní politické ideologie, hraničící s bezzásadovostí, a především víra ve vlastní schopnosti přesvědčovat.

Té se mu dostalo ve vrchovaté míře. Za cenu drastických kompromisů dotáhl k úspěchu severoirský mírový proces, a jen silou své osobnosti prosadil, aby levicová vláda vyslala vojáky do Kosova, Sierry Leone, Afghánistánu a Iráku.

Vedle toho je Blair placeným poradcem americké investiční banky JP Morgan (roční plat 2,5 milionu liber) a švýcarské pojišťovací společnosti Zurich International (půl milionu liber ročně). Kromě toho přednáší a figuruje v čele nadací a charit, včetně jedné křesťanské misijní organizace. V rámci těchto aktivit pobírá za jedinou přednášku až sto tisíc liber. Již dříve přitom čelil kritice za to, že se po vynuceném odchodu z Downing Streetu rozhodl co nejrychleji a nejlukrativněji "prodat diář", tedy zpeněžit své kontakty z dekády strávené mezi nejmocnějšími lidmi planety.

Drahé tužky, gumy, lepidla

Z daňových dokumentů bavíc vyplývá, že Blairovy manažerské pobočky měly za poslední dva roky obrat 20 milionů liber, přičemž expremiér zaplatil na daních v letech 2010-2011 "jen" 470 tisíc liber. Údaje jsou jenom kusé – v podstatě se je podařilo získat pouze od firmy Windrush Ventures Limited, která je jen jednou z mnoha, které Blair založil. Údaje o účtech byly vůbec poprvé zveřejněny minulý týden.

Dříve to nebylo zapotřebí, protože Windrush byla označena za "malou firmičku" se "symbolickými příjmy". Nyní však auditoři donutili firmu k zveřejnění obratu, protože jim přestal připadat symbolický. Ze společnosti Windrush totiž například plyne ročně přes půl milionu liber na nájem Blairovy kanceláře na londýnském náměstí Grosvenor Square, kde expremiér úřaduje na dohled od americké ambasády. Přestože za vnitřní vybavení kanceláří včetně kancelářských potřeb zaplatil Blair za jediný rok závratných 300 tisíc liber (9,5 milionu korun), i tak není v účtech uspokojivě vysvětleno, na co šlo dalších osm milionů liber.

Experti sdělili nedělníku The Sunday Times, že částky zaplacené v letech 2010 a 2011 jsou nepřiměřeně nízké vzhledem k vysokým nákladům. "Pro takto vysoké administrativní náklady fakticky nemůže existovat žádné racionální vysvětlení. Je to nesmyslně velká částka na tak malou firmu. Netvrdím, že jsou to nelegitimní peníze, ale rozhodně jde o velmi překvapivé údaje," řekl nedělníku úředních z londýnské finanční čtvrti City, který si nepřál být jmenován. Další úředníci jsou o něco sdílnější. Například Richard Murphy z firmy Tax Research LLP označil částku za "podivnou a nevysvětlenou."

Bývalý britský premiér Tony Blair.

Proč řídí tak utajenou organizaci?

Logo kanceláře expremiéra

Nikdo z nich si ovšem netroufá tvrdit, že jde o podezřelé peníze. Kontrolu Blairových financí pravidelně provádí jedna z největších světových auditorských a poradenských společností KPMG. Blair je šéfem více než 12 společností, přes něž protekly od roku 2007 desítky milionů liber. Například vlastní firmu, která se zvenčí jeví jako "paralelní podnik" k Windrush Ventures. Jmenuje se Firerush Ventures a zdá se, že provádí prakticky stejné služby a operace. Všechny peníze však plynou do Blairových firem ze společnosti s ručením omezeným Windrush Ventures No. 3 Limited Partnership, která podle britských zákonů nemusí zveřejňovat žádné účetnictví a její aktivity mohou zůstat zcela utajeny. "Právě v této společnosti probíhají všechny operace. Netušíme však, kolik je tam peněz, ani co se tam děje. Problém je právě v tom, proč musí Tony Blair řídit takto utajenou organizaci?," nechal se slyšet Murphy.

Paměti Tonyho Blaira v jednom z londýnských knihkupectví (1. září 2010)

"Nedělá nic jiné, než co jsme od něj čekali. Byl to povrchní politik a řídil svou zemi i stranu směrem, který byl výhodný jen a jen pro něj," řekl labouristický poslanec Paul Flynn, dlouholetý expremiérův kritik.

Blairův mluvčí, jak se dalo předpokládat, všechny pochybnosti odmítl s tím, že Tony Blair platí na území Velké Británie řádné daně z veškerého příjmu. Problém zmíněných osmi milionů liber odmítl mluvčí objasnit. Celní a daňový úřad Jejího Veličenstva má tudíž o čem přemýšlet.


Video