Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tomografů je v Česku dost, na vyšetření se však čeká. Chybějí lékaři

  17:15aktualizováno  17:15
V Česku je více počítačových tomografů, než kolik říká doporučení radiologické společnosti. Přesto se pacienti na vyšetření nedostanou hned. Podle nemocnic je to proto, že přístroje nejsou maximálně vytíženy. Chybějí lékaři i peníze na vyšetření.
Přístrojů je v Česku dost, tak proč se na vyšetření čeká? Podle nemocnic kvůli počtu lékařů a penězům. Ilustrační foto

Přístrojů je v Česku dost, tak proč se na vyšetření čeká? Podle nemocnic kvůli počtu lékařů a penězům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Informace, že nová přístrojová komise při Ministerstvu zdravotnictví bude povolovat nákup nových počítačových tomografů (CT) jen velmi zřídka, vyvolala mezi čtenáři iDNES.cz vlnu kritiky. V diskusi pod předchozím textem (najdete jej zde) lidé psali, že CT je v Česku málo, protože se na vyšetření čeká i měsíc.

Portál iDNES.cz proto oslovil jednu větší a jednu menší nemocnici, kde CT mají, a zeptal se jich, jak přístroj vytěžují a proč se na vyšetření někdy čeká. Zástupci nemocnice se shodují, že přístrojů je skutečně v Česku dostatek. Otázky však vyvolává intenzita jejich využívání a také rozprostření na území krajů.

Na nepřetržitý provoz chybějí lékaři

V nemocnici v Jičíně, jež patří Královéhradeckému kraji, mají jeden tomograf. Pro urgentní případy je v pohotovosti 24 hodin denně, ale běžná pracovní doba činí zhruba polovinu tohoto času. "Pracujeme na jeden a půl směny," uvedl Martin Šimák, náměstek ředitelky pro léčebnou péči.

Ten, kdo nepotřebuje CT hned, proto na vyšetření musí počkat. Podle Šimáka je u plánovaných vyšetření čekací doba týden až 14 dnů.

Rozdíl mezi CT a rezonancí

Zatímco počítačových tomografů je v Česku podle radiologů dostatek, u magnetické rezonance to neplatí. Rezonancí je nyní v Česku 73. Doporučení odborné společnosti staré více než 10 let říkalo, že by těchto přístrojů mělo být v celé zemi 13 až 20. Jenže lékaři i ministerstvo takový výklad odmítají a tvrdí, že přístrojů dost není. Žádný finální počet stanoven není.

Obě metody se liší nejen pořizovací cenou. CT umožňuje zobrazování vnitřností pomocí rentgenového záření, rezonance využívá magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí.

Podle doporučení radiologické společnosti by se měl počet magnetických rezonancí navyšovat, protože na rozdíl od CT tělo pacienta nezatěžuje rentgenovým zářením.

"Samozřejmě by bylo lepší, kdyby přístroj jel do pozdních nočních hodin, ale takový čas zatím nejsme schopni kapacitně obsadit. Narážíme na počty radiologů. Ty nejsou v Česku nekonečné," říká ředitelka jičínské nemocnice Dana Kracíková.

Na vině podle Kracíkové naopak nejsou úhrady od zdravotních pojišťoven. "Tam je teď vůle navyšovat platby za ambulantní výkony," chválí pojišťovny ředitelka.

Podle ní CT patří do každé nemocnice okresního typu. "Je to základní diagnostické vybavení. Že by ale muselo být na každém rohu, to je opravdu neefektivní, protože návratnost investice je naprosto minimální," dodala ředitelka nemocnice s 508 lůžky.

Když chybí peníze na snímky a kontrastní látku

"Nemyslím si, že tady máme CT více než jinde, nicméně počet, který tu máme, je odpovídající a neměl by být nějakým zásadním způsobem navyšován," uvedl Miroslav Heřman, místopředseda Radiologické společnosti.

Heřman je přednostou radiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Na tomto pracovišti jsou tři tomografy. Dva jsou čistě diagnostické, jeden je kombinovaný s pozitronovou emisní tomografií. Tato nemocnice má více než dvojnásobek lůžek co jičínská - 1 184.

Přístroje pracují 12 hodin denně včetně sobot a nedělí. Na jednom lékaři zvládnou vyšetřit i 40 pacientů denně. Z toho polovinu činí akutní případy a polovina jsou pacienti na objednání. Čekací doba na vyšetření je nyní zhruba týden. "Většinou to bývá déle, ale my se snažíme vyšetřovat hlavně pacienty z nemocnice a jen výjimečně je děláme u někoho, kdo má žádanku odjinud než z fakultní nemocnice," vysvětluje Heřman s obavami, aby po uveřejnění čekací lhůty pacientů z jiných zařízení skokově nepřibylo.

Využívání CT podle Heřmana limitují dvě záležitosti. Jedním je počet personálu. "Občas se stane, že se na výbor radiologické společnosti obrátí někdo, že nemají radiologa a nestíhají," podotýká místopředseda společnosti.

Zvýšení počtu vyšetření však podle něj brzdí především ekonomická situace nemocnic. "Například podání kontrastní látky se platí zvlášť a tento výkon může být od zdravotních pojišťoven omezený," upozorňuje lékař. "Nemocnice většinou nejsou placeny od výkonu, ale paušálem. Čili když ho vyčerpá a dělá navíc, v podstatě dělá zadarmo a je otázka vedení, zda na to má," vysvětluje.

Popisuje příklad z vlastní praxe. Stalo se, že do Olomouce poslali na CT pacienta z nemocnice, která CT má také. "Volal jsem tedy primářovi a ptal jsem se, proč chtějí vyšetření po nás. Říkal mi, že bojují o to, aby vůbec měli filmy na snímkování na další měsíc," popsal Heřman.

Doporučení je zastaralé, počet vyšetření roste

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v ČR nyní 158 tomografů, zhruba 140 z nich slouží k diagnostice. Doporučení přitom říká, že diagnostických CT by Česko mělo mít 83 až 100 kusů.

Heřman však upozorňuje, že doporučení je už zastaralé. "Připravujeme novelizaci koncepce radiologické společnosti," podotkl.

Původní doporučení nezohledňuje, že přibývá druhů potíží, se kterými lékaři posílají pacienta na CT. "Každý rok děláme více o deset procent výkonů. Dnes se na toto vyšetření posílají například více lidé s bolestmi hlavy, protože může jít o známku závažných komplikací," podotýká přednosta kliniky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz