Tomio Okamura

Tomio Okamura | foto: tomio.cz

Sám používá silná slova, vysvětlil soud rozsudek v kauze Pitomio

  • 400
Nezdráhá se vyprávět vulgární vtipy, je politicky nekorektní a sám používá silná slova, píše se o Tomio Okamurovi ve verdiktu Vrchního soudu v Praze, který má k dispozici server Lidovky.cz. Především kvůli těmto skutečnostem prohrál v lednu Okamura soud s magazínem Reflex o to, zda ho ve svých článcích mohl oprávněně přezdívat Pitomiem.

„Jedná se sice o výraz expresivní nelichotivý, ale nikoliv apriori vulgární, přičemž fakticky lze pro něj nalézt oporu v obsahu článků, které zevrubně popisují, proč jsou určité žalobcovy myšlenky potenciálně společensky nebezpečné a proč je proto lze považovat s jistou dávkou novinářské zkratky až za pitomosti,“ stojí v rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který má server Lidovky.cz k dispozici. Potvrdil tak, že přízvisko Pitomio použil Reflex v daném kontextu oprávněně.

Spor poslance a předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury s magazínem Reflex se týkal pěti článků z roku 2012 a 2013, ve kterých redakce vylíčila Okamuru jako klauna se jménem Pitomio. Okamura se bránil žalobou, vyhrál ale jen napůl.

V roce 2015 Městský soud v Praze nařídil magazínu Reflex, aby se omluvil pouze za dva články - pozvánku „Sledujte s námi první povolební debatu“ a komentář šéfredaktora Reflexu Marka Stoniše. Podle soudu v nich autoři použili přezdívku samoúčelně, píše server Lidovky.cz. Zbylé články byly podle soudkyně v pořádku a Okamura tak nedosáhl ani na požadované odškodné ve výši 300 tisíc korun.

Okamura se odvolal k Vrchnímu soudu, ten ale v lednu v případu rozhodl stejně (psali jsme zde). Podle předsedkyně odvolacího senátu Mileny Opatrné odvedli její kolegové z městského soudu precizní práci a dokázali určit hranici mezi ochranou důstojnosti a svobodou projevu.

Ani jeden ze soudů nedošel k závěru, že by časopis Reflex závažně poškodil Okamurovu důstojnost a to zvlášť, když má sám předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie zvláštní způsob sebereprezentace. „Nezdráhá se ani vyprávět vulgární vtipy, natáčí názorový videovstup z masážního lůžka, či tělocvičny a podobně,“ píše se o Okamurovi v rozsudku. Soud vzal podle soudkyně Opatrné v potaz skutečnost, že sám žalobce vystupuje provokativně, propaguje politickou nekorektnost, sám často volí silná slova a snaží se působit kontroverzně.

Proti rozsudku se mohou obě strany dovolat k Nejvyššímu soudu. Časopis Reflex ale o takovém kroku podle jeho šéfredaktora Marka Stoniše neuvažuje a spor má za uzavřený. Okamura se k možnému dovolání zatím nevyjádřil. Již dříve serveru sdělil, že další kroky zváží na základě toho, až dostanu písemné odůvodnění rozsudku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video