Tomáš Prouza

Tomáš Prouza | foto: Vláda ČR

Český úředník šije do Camerona. Jako argument vytáhl letce z války

  • 399
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza se ohradil proti plánům britského premiéra Davida Camerona poskytovat sociální dávky přistěhovalcům až po čtyřech letech pobytu v Británii. Na Twitteru zveřejnil fotografii československých letců, kteří za války bojovali za Británii. „Ti by také nedostali dávky?“ ptá se.

Prouza reagoval na plány britského premiéra Davida Camerona zaměřené proti přílivu imigrantů ze zemí Evropské unie, včetně České republiky. Přistěhovalci si podle plánu nejméně čtyři roky počkají na některé sociální příspěvky a pokud neseženou práci do půl roku od příjezdu do Británie, budou muset zemi opustit(více o tom čtěte zde).

Na to český tajemník pro evropské záležitosti v pátek zveřejnil na Twitteru fotografii československých letců, kteří během druhé světové války sloužili v Britském královském letectvu (RAF) a v Británii si vydobyli vynikající pověst.

„Tito Češi pracovali v Británii méně než čtyři roky. Ti by také nedostali dávky?“ okomentoval Prouza fotografii.

Jeho příspěvek na Twitteru sdílelo již přes 1 500 lidí a všimla si ho i britská média. „Poznámku pana Prouzy chválí řada uživatelů,“ poznamenává na svém serveru televize SkyNews.

28.listopadu 2014 v 12:13, příspěvek archivován: 29.listopadu 2014 v 09:49

These Czechs "worked" in the #UK for less than four years. No benefits for them? #CameronOnMigration pic.twitter.com/hBAW4b0Xwd

Od pár minut dřív Prouza na twitteru ke Cameronově plánu uvedl: „Danění lidí podle toho, k jaké patří národnosti? Jaká další kritéria budou následovat?“

„Rozumím, že imigrace je v Británii velký domácí problém, ale zároveň platí, že jedno z nejzákladnějších pravidel Evropské unie je, že se se všemi občany zachází stejně. Když někde legálně žijete, tak máte právo na stejné zdaňování, stejné sociální dávky,“ řekl pro iDNES.cz Prouza. „Navíc imigranti, kteří žijí v Británii, na daních přináší daleko víc, než kolik čerpají sociálních dávek. Je spousta cizinců, kteří přispívají k fungování Británie,“ dodal.

Přístup občanů z nových členských zemí EU na britský pracovní trh má být podle Camerona omezen, dokud se úroveň jejich ekonomik nezlepší.

Podle statistik přibylo od loňského do letošního června v Británii 260 tisíc přistěhovalců, což je o 45 tisíc víc než o rok dříve. Zatímco 583 tisíc lidí se přistěhovalo, 323 tisíc jich z Británie přesídlilo. Naplnění Cameronových požadavků však bude záviset na tom, zda uspěje v květnových volbách v roce 2015.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video