Rozhlas objevil projev prezidenta Masaryka, obracel se k elitám národa

  14:01aktualizováno  14:01
V neděli večer pronese prezident republiky Miloš Zeman tradiční projev při udílení řádů a vyznamenání. Díky objevu Českého rozhlasu je jedinečná šance porovnat ho s nově objeveným a zdigitalizovaným projevem prvního prezidenta T. G. Masaryka.

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk s manželkou Charlottou. | foto: video.iDNES.cz

Masaryk pronesl projev 28. října 1931 k zástupcům Národního shromáždění a vlády. V době probíhající hospodářské krize se obracel k elitám národa a kritizoval korupci.

„Přehlížím-li náš vývoj od převratu, mohu s jistým uspokojením povědět, že se naše demokracie, prakticky parlament a vlády, osvědčily. Proti hlasům, které se ozývají proti demokracii a zejména parlamentu, mohu s dobrým svědomím konstatovat, že náš parlament a jeho vlády vykonaly hodně dobrého,“ hodnotil uplynulé roky Masaryk.

„Nebudeme si zastírat fakta, že jsou u nás lidé, kteří svého veřejného postavení zneužívají k tomu, aby bez práce pohodlně žili a bohatli. Žaluje se právem na korupci. Je-li někdo korupčníkem nebo spojencem korupčníků, je v zájmu státu, aby byl odstraněn. Je-li ještě k tomu politicky činným, je to dvojnásob nutné,“ kritizoval první prezident.

Všechny nahrávky TGM jsou považována za rarity. Dosud byly známé pouze čtyři zvukové záznamy prvního prezidenta Československa. Nově objevený projev TGM z roku 1931 Český rozhlas digitalizoval a nabízí ho na svých stránkách k poslechu.

Vznik unikátní nahrávky vysvětluje přímo na záznamu Masarykův kancléř Přemysl Šámal. „Prezident Československé republiky přijal dnes ve slavnostním slyšení předsedu poslanecké sněmovny Národního shromáždění, Jana Malypetra, předsedu senátu Národního shromáždění doktora Františka Soukupa, předsedu československé vlády Františka Udržala, po jejichž proslovech uslyšeli jste delší projev prezidentův, po němž končíme vysílání z audienční síně Pražského hradu a soudobý rozhlas do Bratislavy,“ uvedl Šámal.

Masaryk slovem a obrazem

Pravděpodobně nejstarší záznam hlasu T.G.Masaryka pořídila firma His Master’s Voice, živě se jeho projev vysílal na vlnách rozhlasu 27. října 1928. Další záznam se dochoval z jeho projektu na všesokolském sletu v roce 1932. „Sokol se zejména bude starat o dorůstající pokolení. Silte jeho zdraví tělesné a duševní, veďte je k ušlechtilosti a pravdivosti. Nové pokolení musí být lepší a zdatnější než my starší,” řekl tehdy.

Ještě větší kuriozitou je ale záznam z roku 1933. Masaryk obvykle mluvil k národu prostřednictvím novoročních interview pro tisk, ale v roce 1933 poprvé a naposledy natočil pro Filmový týdeník poselství míru a naděje. Na tato poselství navázal i současný prezident, když zrušil Novoroční projev a změnil je na vánoční poselství ve druhý svátek vánoční. Vědomě tak navázal právě na Masaryka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš)

Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz