Miroslav Toman přijal nabídku, aby se stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka.

Miroslav Toman přijal nabídku, aby se stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka. | foto: Petr Topič, MAFRA

Toman bude ministrem zemědělství, Pickovi nabídl Rusnok obranu

  • 1016
Novým ministrem zemědělství bude šéf Potravinářské komory Miroslav Toman. Je už třetím novým členem vlády, kterého premiér Jiří Rusnok do vlády získal. Ministrovi obrany v demisi Vlastimilu Pickovi nabídl, aby pokračoval v čele resortu. Post ministra financí odmítl dosavadní náměstek Jan Gregor.

Dosavadní šéf Potravinářské komory dorazil za Rusnokem po poledni. "Přišel jsem na kafe," řekl jen těsně před schůzkou. Za hodinu vyšel s tím, že přijal premiérovu nabídku. Toman byl dříve náměstkem ministra Jaroslava Palase. I Tomanův otec byl ministrem zemědělství, v komunistické vládě v 80. letech. A Tomanovi patřili i mezi sponzory Zemanovy prezidentské kampaně.

Toman řekl, že bude mít ve vládě čtyři priority. "Řešení situace po povodních, společná zemědělská politika, příprava rozpočtu a hlídání kvality potravin," řekl Toman. Je si vědom toho, že Rusnokova vláda nemusí získat důvěru.

Picek se rozhodne po návratu ze zahraničí

Rusnok nabídku Gregorovi a Pickovi zmínil ve čtvrtek večer v ČT, během dne jednal s některými kandidáty v Kramářově vile. Picek je pracovně v zahraničí a rozhodne se po návratu do Česka. Gregor nabídku odmítl. "Necítí se na to. Uvedl, že jeho dosavadní pozice je exponovaná, navíc má malé děti," uvedl Rusnok.

Rusnokova vláda

Nabídku přijali:

  • Miroslav Toman - ministr zemědělství
  • Martin Pecina - ministr vnitra
  • Marie Benešová - ministryně spravedlnosti

Nabídku dostali:

  • Martin Holcát - ministr zdravotnictví
  • Jan Kohout - ministr zahraničních věcí
  • Vlastimil Picek - ministerstvo obrany
  • Daniel Braun - ministerstvo pro místní rozvoj

Nabídku odmítli:

  • Petr Fiala - ministr školství
  • Petr Šimerka - ministr práce a sociálních věcí
  • Jan Gregor - ministerstvo financí

Premiér naznačil, že osloví i makroekonoma Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Ungermanna. Neupřesnil však, na jaký post. Řekl také, že ve funkci zůstane policejní prezident Martin Červíček

Zatím jsou tak potvrzení tři noví členové vlády. po Martinu Pecinovi v čele vnitra a ministryni spravedlnosti Marii Benešové ve čtvrtek přibyl ministr zemědělství Toman.

Nabídku vést ministerstvo zahraničí dostal Jan Kohout, který už tento úřad vedl ve vládě Jana Fischera. Naopak Petr Fiala odmítl Rusnokovu nabídku pokračovat ve funkci ministra školství (více zde).

Náměstek Motola Holcát si vzal čas na rozmyšlenou

Čas na rozmyšlenou si Martin Holcát, náměstek pro léčebnou péči ředitele Fakultní nemocnice Motol a zástupce ředitele Miloslava Ludvíka, jemuž ve čtvrtek dopoledne podle ČT Rusnok nabídl ministerstvo zdravotnictví. "Zatím jsem ji nepřijal, nechal jsem si čas na rozmyšlenou do pondělí, protože musím zvážit všechny profesní i osobní otázky," řekl iDNES.cz Holcát. "S panem premiérem se známe pracovně i osobně léta," doplnil. Holcát v minulosti vedl například Všeobecnou fakultní nemocnici, rok dělal také náměstka tehdejšímu ministru zdravotnictví Ivanu Davidovi.

Jako první byl ve čtvrtek u Rusnoka spisovatel Pavel Kohout. Neřekl, zda dostal nabídku do vlády. Od premiéra dostal dárek k narozeninám. Víc o schůzce napíše v pravidelné fejetonu, který v sobotu vychází v MF DNES. "Hlavně mě zajímal jeho pohled na věc, je ikona české literatury, zajímá se o veřejný život," řekl Rusnok.

Spisovatel Pavel Kohout odchází z jednání s Jiřím Rusnokem.

Bývalý ředitel veřejnoprávní ČT Jiří Balvín označil ve čtvrtek za spekulaci, že by mohl vést kulturu právě on. "Nabídku jsem nedostal," řekl Balvín. Obdobně se vyjádřil i předseda vlády. Již v pátek ale může být podle informací iDNES.cz vše jinak. S Rusnokem by se to totiž i on mohl setkat.

SPOZ vítá vládu Jiřího Rusnoka

Předsednictvo Strany práv občanů podle očekávání podpořilo prezidenta Miloše Zemana ve jmenování úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka. "Tato vláda jako jediná může garantovat nezávislost vyšetřování kauz sahajících až do nejvyšších pater politiky. Zároveň je garantem sestavení kvalitního státního rozpočtu a profesionálního výkonu vládních činností," uvedl místopředseda Vladimír Kruliš a odmítl středeční slova šéfa ČSSD, že se jedná o vládu Zemanovců (více čtěte zde).

Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne vyšel ve čtvrtek z Kramářovy vily Petr Šimerka, který působil jako ministr práce a sociálních věcí ve Fischerově vládě. Rusnok mu stejný post nabídl i ve svém kabinetu, ale Šimerka kvůli rodinným důvodům nabídku odmítl. U Rusnoka také byla další bývalá ministryně z Fischerovy vlády, Miroslava Kopicová, která vedla školství. Nabídku do vlády prý nedostala.

Nabídku, aby vedl ministerstvo pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka, dostal podle informací ČTK Daniel Braun, dosavadní první náměstek ministra Kamila Jankovského za stranu LIDEM.

Zavadil: Jestli by tu někdo měl dělat puč, tak bychom to byli my

Do Kramářovy vily znovu dorazil předseda odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil. "To si myslíte, že jsem blbec, že bych změnil názor?" odvracel otázky, zda přece jen nepočítá s nabídkou do vlády. Rusnoka už jednou v jeho "úřadovně" navštívil. A prezident Zeman po návštěvě na jednání tripartity tento týden mluvil o tom, že by byl rád, aby byli ve vládě zástupci stran sociálního dialogu, tedy odborářů i zaměstnavatelů.

Zavadil řekl, že jde za Rusnokem jen na čaj, s žertem dodal, že na kávu ne, protože ji moc nepije. Odborový předák iDNES.cz řekl, že si nemyslí, že by v Rusnokově vládě nakonec působil některý z odborářů. Tedy až na to, že než byl Rusnok ministrem ve vládách ČSSD, působil jako poradce i v odborové centrále. "Tuším," odvětil Zavadil na otázku, kdo bude novým ministrem práce a sociálních věcí, s nímž budou odbory jednat o zvýšení minimální mzdy.

O schůzku s premiérem požádal sám Zavadil. A přišel mu říci, že vytváření úřednické vlády považuje za správné. "Uráží mě, když někdo mluví o puči. Jestli by tady měl někdo udělat puč, tak bychom to měli být my a říct prokristapána, jděte pryč ze Sněmovny," řekl novinářům Zavadil. Pak dodal, že slova o puči byla pochopitelně jen žert.

S tím, že byl premiérem jmenován Rusnok, nesouhlasí dosavadní vládní strany ani opoziční ČSSD. Trojkoalice ODS, TOP 09 a LIDEM se snažila jmenování Rusnoka zastavit tím, že strany sesbíraly 101 podpisů poslanců, kteří podpořili na post premiérky dosavadní šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou z ODS.

ČSSD se pokusí o rozpuštění Sněmovny a předčasné volby

Sociální demokracie zase trvá na rozpuštění Sněmovny a předčasných volbách. Nové volby v předčasném termínu podporují zatím komunisté a také Věci veřejné tvrdí, že by pro ně byly. K tomu, aby se našlo potřebných 120 hlasů pro rozpuštění Sněmovny, jsou však nutné i hlasy alespoň jedné z větších pravicových stran.

Ty však zatím čekají na to, že až Rusnokova vláda nezíská důvěru, dá prezident Zeman přece jen při druhém pokusu o vládu šanci Němcové. Zeman to ovšem vůbec udělat nemusí, může pověřit kohokoli či teoreticky nechat vládnout vládu v demisi až do termínu voleb.

Sociální demokraté také nesouhlasí s tím, že Rusnok sestavuje "vládu odborníků", jak jí říká prezident Zeman. Ve skutečnosti to bude podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky vláda SPOZ, přičemž tuto stranu do Sněmovny nikdo nezvolil.  Sociální demokraté nepovažují za slučitelné to, aby byl někdo členem ČSSD a zároveň v Rusnokově vládě (více zde). Benešová byla až do března místopředsedkyní ČSSD a řadovou členkou strany chce i dál zůstat.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue