Vědomé zneuctění víry je neslušné. Platí to ale pro všechny.

Vědomé zneuctění víry je neslušné. Platí to ale pro všechny. | foto: Adnan Hajj, Reuters

Tolerance ano, ale ke všem

  • 66
Případ dánských karikatur proroka Mohameda otevřel nejzávažnější otázky, před jakými dnes Evropa stojí. Jde tu nepochybně o další ze střetů probíhajícího napětí mezi západním a muslimským světem. Ale jde také o naši vlastní diskusi o svobodě.

ČTĚTE TAKÉ:
Rozhněvaní muslimové zapálili dánskou ambasádu

Noviny na celém světě si kladou otázku, zda je etické si takové karikatury, které mohou urážet muslimy, objednávat a zveřejňovat. Hovoří proti tomu princip náboženské tolerance. Na druhou stranu však princip svobody říká, že noviny mají plné právo otisknout jakoukoliv karikaturu.

Pro naši euroatlantickou civilizaci je svoboda nepochybně na prvním místě. Ke svobodě se však nutně váže i odpovědnost a tolerance. Tyto principy by se neměly upravovat zákony, protože by se pak mohly stát klackem právě proti svobodě.

Nicméně tolerance vůči náboženské či jiné odlišnosti má patřit k základním článkům našeho názoru na svět. Dánské karikatury jsou jistě příkladem nízké tolerance. Jenže reakce z muslimského světa je naprosto nepřiměřená a fanatická. Vypálení dánských ambasád v Sýrii a v Libanonu ukazuje, jak hluboký příkop od sebe dělí obě kultury.

Je namístě si říci, že vědomé zneuctění nějaké víry je neslušné a neodpovědné. Pak je třeba, aby to platilo na všechny.

Tak třeba plakáty k filmu o Larry Flintovi, na nichž byl v roli Krista ukřižovaný muž v ženském klíně, se jistě dotýkaly náboženského cítění mnoha křesťanů. Je běžné, že evropské galerie vystavují různá díla zesměšňující křesťanství a nikdo se nad tím nepozastaví. Žádné domy nehoří.

Slušné noviny by si neobjednaly za účelem zábavy karikatury proroka Mohameda, ale ani Buddhy a ani Ježíše Krista. Respektují princip snášenlivosti. Ale princip svobody by nám měl být ještě dražší. 

Na toleranci má právo každá kultura, tedy včetně té naší. Hořící ambasády ukazují, že kulturní střet je realitou dnešní doby. A my nemáme tento střet vědomě povzbuzovat a provokovat. Akce dánských novin proto není moc chytrá. Ale svoboda s sebou nese i možné zveřejňování nesmyslů a hloupostí.

Náš svět i česká politika stojí před velkým pokušením "zjednodušit" si situaci tím, že se bude postupně svoboda omezovat. To je horší nebezpečí než kulturní střet s muslimy. Mohlo by se jednat o sebevraždu naší vlastní civilizace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue