Gregory Hutchinson, Ondřej Pivec a Najponk

Gregory Hutchinson, Ondřej Pivec a Najponk | foto: Animal Music - Antonín Kratochvíl

Tohle je jazzová paráda: Najponk, Pivec, Huchinson - a Kratochvílovy fotky k tomu!

  • 1
Nejen doyen české jazzové hudební publicistiky Lubomír Dorůžka je v následující recenzi dosti nadšen z nového alba, které vyprodukovala česká nahrávací společnost Animal Music. I redaktor Kavárny on-line tu dodává: výtečná deska!

Zmrtvýchvstání Najponka přináší na poměrně rychle vydaném už třetím CD po jeho návratu k muzice zatím nejpřesvědčivější a do jisté míry i překvapivý plod. Vyznavač jazzové tradice klasického piana se tu představuje na elektrický Fender Rhodes, a ve spojení s hammondkami Ondřeje Pivce a bicími Gregoryho Hutchinsona, jinak partnera slavného amerického saxofonisty Joshuy Redmana, na albu nahraném i smíchaném v New Yorku, přichází se zvukem, který se podstatně liší od toho, jak jsme ho znali před jeho dramatickým odchodem k nošení kufrů v hotelu i na prvních dvou albech po jeho návratu. Dodejme ještě, že booklet je bohatě vyzdoben fotografiemi Antonína Kratochvíla, zachycujícími prostředí, v němž k takovému setkání došlo.

Ondřej Pivec, Gregory Hutchinson, Najponk

Ondřej Pivec, Gregory Hutchinson, Najponk

Inspirací prý byla téměř neznámá neoficiální nahrávka ve stejném nástrojovém obsazení, kterou roku 1998 pořídili Brad Mehldau a Sam Yahel s neznámým bubeníkem v jakémsi newyorském klubu. Najponk, od svých začátků proslulý jako dokonalý znalec jazzové historie, tu jejím "objevem" znovu potvrdil své encyklopedické vědomosti. Rozšířil je však na podstatně novější období - a tomu přizpůsobil i svůj výraz. Zvuk jeho elektrického piana se dokonale váže s hammondkami. Nenabízí kontrast, nýbrž kontinuitu, a možná tím více příležitosti pro tvůrčí fantazii obou hlavních sólistů. Výsledkem je posluchačsky vstřícná přehlednost chorusového jazzu, okořeněná náplní přesahující do dnešního způsobu myšlení.

Najponk a Ondřej Pivec

Najponk a Ondřej Pivec

Repertoár tvoří standardy: od swingového Sinatry přes Henryho Manciniho až ke Gershwinovi, Horaci Silverovi, nebo k proslavenému Eddiemu Harrisovi. Z jedenácti snímků je standardů na albu devět, zbytek představuje společné poděkování obou sólistů producentovi Petru Markovi nazvané Blues For Petr a závěrečné společné aranžmá spirituálu Just a Closer Walk With Thee. Standardy vycházejí z tohoto srovnání lépe: jako by partneři po odrazu ze spolehlivé základny doskočili trochu dál z vymezeného stylového okruhu.

Pozoruhodný je vývoj Ondřeje Pivce. V Praze zaujal schopností naplnit tradiční historický styl u nás nezvyklým odpichem a svěžestí. Pobyt v Americe mu zřejmě jde k duhu: zvuk i vedení sólové linky se tu ještě více vzdalují od obvyklé hammondovské rutiny a klišé - zvukově "zachumlané" akordy objevují nové barvy, legatové jednohlasé běhy se střídají s kratičkými kousavými frázemi, které občas přinášejí efektní vyvrcholení v samém závěru. Nejlépe to ilustrují čísla v pomalejším tempu: například Silverovo Peace nebo Loesserova balada I‘ve Never Been In Love Before.

Gregory Hutchinson

Gregory Hutchinson

Ondřej Pivec

Ondřej Pivec

Najponkův Fender září ve vynalézavých jednohlasých linkách, které znějí téměř jako rejstříkové rozšíření hammondek a ve své střídmosti působí někdy téměř cudně. Hutchinsonovy bicí se necpou do popředí, ale všude jsou správně cítit, a ve střídmých sólových vstupech (kupříkladu v Theme For Cliff) jsou naprosto přesvědčivé. Všechno to má tah, souvislost a plynulost, napětí jazzové tradice, ale také občasný přesah do období, které do jazzu přineslo i větší dávku konstruktivního myšlení. Tak zdařilá kombinace je zatím na našich nahrávkách vzácná!

Obal alba It's About Time

Obal alba It's About Time

O albu

It´s About Time
Najponk / Ondřej Pivec / Gregory Hutchinson

Skladby:

1. This Love Of Mine (Barry Parker, Henry W. Sanicola, Frank Sinatra)
2. Theme For Cliff (Mike Carr)
3. Peace (Horace Silver)
4. Days Of Wine And Roses (Henry Mancini, John H. Mercer)
5. Soon (George Gershwin, Ira Gershwin)
6. I´ve Never Been In Love Before (Frank Loesser)
7. Blues For Petr (Najponk, Ondřej Pivec)
8. Cold Duck Time (Eddie Harris)
9. The Things We Did Last Summer (Jule Styne, Sammy Cahn)
10. Jule Styne, Sammy Cahn (traditional, arr. by Najponk & Ondřej Pivec)

Obsazení:
Najponk – Fender piano
Ondřej Pivec – Hammond B3
Gregory Hutchinson – bicí

Zvuk:
Nahrávku pořídil Michael Brorby ve studiu Acoustic Recording, New York, USA; mix provedl Ken Wallace ve studiu Ian London Production, New York, USA; mastering je dílem Geneho Paula ve studiu DB Plus, New York, USA.

CD, stopáž 64:02 minut. Vydala firma Animal Music


Video