Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

To není kultura, ale utrpení!

  15:06aktualizováno  15:06
Zlín - Trpělivost zřejmě došla během letošního ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež některým obyvatelům II. segmentového domu ve Zlíně na sídlišti Jižní Svahy. Objevila zde stížnost na hluk, který k nim každý festivalový den přichází nejméně do půlnoci přes zavřená okna a dveře až do bytu a ruší spánek. Zdrojem hluku jsou projekce letního kina v prostoru před domem.

„Máme kino moc rádi, ale toto nemá s kulturou nic společného. Je to utrpení,“ svěřila se Dagmar Daňková, jedna z obyvatelek segmentového domu. Její čtyřčlenná rodina snášela festivalové projekce bez reptání dva roky. Letos se poprvé ohradili. „Všude jsou letní kina umísťována mimo obytnou zástavbu. Tady to magistrát povolil přímo mezi paneláky sídliště,“ říká žena a diví se, že se ve Zlíně nenašlo vhodnější místo.

Vedoucí produkce festivalu Irena Skaunicová a programový ředitel Pavel Melounek k tomu společně říkají: „Pro místo projekce bylo řádně vyřízeno povolení Magistrátu města Zlína. Po první projekci jsme byli upozorněni na hlasitost, která nevyhovovala některým spoluobčanům. Problém se řešil při další projekci domluvou promítacího technika s publikem.“ Zvuk byl potom snížen na nižší úroveň, aby však ještě diváci slyšeli. Pokud by to město pořadatelům doporučilo, byli ochotni venkovní projekce na Jižních Svazích okamžitě zastavit.

Pro hygieniky je situace poměrně jasná. Na hlučnost opakujících se produkcí, což je i případ týdenního festivalového promítání, se vztahují zákonné limity. Pokud by byla stížnost adresována přímo krajské hygienické stanici, ale to se nestalo, hygienici by v době promítání změřili hlučnost pronikající do nejbližších bytů. Jestliže by byla maximální přípustná hladina hluku v bytech překročena, hygienická stanice by - zřejmě s magistrátem, který projekci povolil - zahájila správní řízení.

„Aby se takovým situacím předešlo, měla by nám radnice podobné velké akce dopředu oznamovat a konzultovat je z tohoto hlediska. V tomto případě tomu tak nebylo,“ konstatovala krajská hygienička Olga Gröschlová.

Mluvčí magistrátu Dana Daňová naproti tomu apeluje na větší toleranci lidí. Zdůrazňuje, že se na Jižních Svazích promítala kvalitní tvorba Juraje Jakubiska a že se tak podařilo vnést kulturu i přímo na největší zlínské sídliště. „Býváme naopak příliš často atakováni, že Zlín nežije,“ obhajuje myšlenku projekcí pod segmentovým domem.

„Letos jsem si koupila zátky do uší a už jsme to nějak přečkali. Ale moc bych stála o to, aby se v příštím roce  tato situace u našeho domu neopakovala,“ dodává Dagmar Daňková.


Poznámka

Kde končí tolerance a kde začíná bezohlednost?

Pořadatelé festivalových projekcí pod širým nebem na sídlišti Jižní Svahy měli nepochybně dobrou vůli přinést lidem kulturu až před dům. Několik desítek diváků toho s povděkem využilo. Dobrý úmysl měl i magistrát, když výjimku z běžných pravidel zachovávání nočního klidu povolil. Jenomže ani kulturu a určitý způsob prožívání volného času nelze nikomu vnucovat. A "oživovat město" nelze na úkor práv a svobod jiných. Mezi ta práva patří bezesporu i hlukové limity a noční klid.

Není slušné pustit si doma naplno televizor či magnetofon, když za stěnou bytu spí soused. Dokonce ani kdybychom si pouštěli vrcholná umělecká díla nebo samou vážnou hudbu. I do kina chodí člověk, když sám chce a na co chce. Naprogramovat někomu proti jeho vůli, kdy a co má poslouchat, nebo ho nutit kupovat si zátky do uší, není zcela fér. A dovolávání se tolerance, to také může někdy znamenat, že je na druhé straně notná dávka bezohlednosti.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz