Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

To nejhorší má východ USA za sebou, Irene už ale zabila 15 lidí

  7:08aktualizováno  20:07
Hurikán Irene po úderu na pobřeží Spojených států zeslábl a meteorologové ho překvalifikovali na tropickou bouři. Podle ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanové už má východ USA to nejhorší za sebou, nebezpečí ale stále nepominulo. Irene už si vyžádala patnáct lidských životů a způsobila povodně.

Hurikán udeřil na americkou pevninu v sobotu. Podél pobřeží ohrozil 65 milionů lidí. Zasáhl i největší město země New York. Kromě toho, že způsobil oběti na životech, také připravil téměř čtyři miliony domácností o elektřinu, přerušil dopravu ve velké části oblasti a vedl k odpojení dvou jaderných elektráren.

Lidé umírali v Severní Karolíně, Virginii, Marylandu, New Jersey, Connecticutu a na Floridě. Nejméně dvě oběti jsou děti. V New Yorku a New Jersey po Irene zbyly zaplavené ulice. "Je to šílené, voda teče mezi budovami nahoru, dolů, sem, tam," citovala CNN jednoho z obyvatel městečka Millburn na předměstí New Jersey.

Irene na východní pobřeží přinesla asi dvoumetrové vlny, silný vítr a mohutné srážky. Záplavy postihly státy od Severní Karolíny po Delaware. V Marylandu je podle agentury AP poškozena hráz na jezeře St. Mary's.

Voda a vítr zničily mnoho domů. Ve velké části oblasti je narušena doprava, 400 tisíc domácností je bez proudu, byly odstaveny dva bloky jaderných elektráren, další elektrárny snížily výkon.

Georgia Pavaelisová vylévá po bouři Irene vodu ze svého bytu v Little Falls ve

Georgia Pavaelisová vylévá po bouři Irene vodu ze svého bytu v Little Falls ve státě New Jersey. (28. srpna 2011)

Dva muži začínají s úklidem následků bouře Irene v Hampton Bays ve státě New

Dva muži začínají s úklidem následků bouře Irene v Hampton Bays ve státě New York. (28. srpna 2011)

Vlny, které s sebou na východní pobřeží přinesla bouře Irene, sahají až k domům

Vlny, které s sebou na východní pobřeží přinesla bouře Irene, sahají až k domům v Fairhaven v Massachusetts. (28. srpna 2011)

Bouře teď míří dál na sever a přichází s ní vítr o rychlosti asi sto kilometrů v hodině. 

Starosta: Na evakuaci už je pozdě

Evakuace byla nařízena více než dvěma milionům lidí z ohrožených pobřežních míst. V New Yorku se týkala 370 tisíc lidí. Ve městě byla přerušena městská doprava a obyvatelé města, v němž polovina z nich nevlastní automobil, zůstali odkázaní na taxislužbu. Nejezdí vlaky ani meziměstské autobusy.

Dvě tváře Newyorčanů

Jedni panikaří, druzí dovádějí

"Okraj uragánu dorazil," řekl Bloomberg na tiskové konferenci v sobotu večer místního času. Řekl, že čas evakuace minul, a žádal občany, aby v každém případě zůstali doma. "Nevycházejte na ulici, zůstaňte doma nebo v přijímacích centrech," řekl. Ujistil, že na evakuaci je nyní už moc pozdě. Doporučil také lidem, aby nepobývali v blízkosti oken.

Bary na Manhattanu zavřely, Broadway zrušila představení

V sobotu večer se z New Yorku stalo mrtvé město. Na Manhattanu zůstaly zavřené bary i restaurace a představení na Broadwayi byla zrušena. Time Square, obvykle plné lidí v denní i noční době, bylo prázdné. Aerolinky zrušily kvůli Irene na 10 tisíc víkendových letů a dalších 250 pondělních. Letiště v oblasti New Yorku byla uzavřena pro přílety i pro odlety. Otevřena budou, až to počasí dovolí.

Ve Washingtonu se obnova letištního provozu očekává v neděli. Ministr obrany Leon Panetta souhlasil, aby se připravilo 6 500 vojáků v aktivní službě k eventuálním záchranných pracím.

Z letišť v New Yorku přemístili trysková letadla do měst, která by Irena měla minout, například do Chicaga. Federální úřad pro civilní letectví (FAA) oznámil, že ochrání řídící věže a další zařízení letišť před poškozením.

Bloomberg řekl, že bouře bude ničivá, a to bez ohledu na to, jaké síly nakonec dosáhne. "Zůstat doma je nebezpečné, pošetilé a protizákonné," řekl v sobotu odpoledne na adresu lidí, kteří se neevakuovali z ohrožených zón. Prezident Barack Obama kvůli hurikánu zkrátil dovolenou a vrátil se do Washingtonu.

Třímetrové vlny, statisíce lidí bez proudu

Centrum Irene dorazilo do Severní Karolíny v sobotu ve 13:30 SELČ a počítá se s tím, že se bude podél východního pobřeží USA pohybovat dalších 36 hodin. V neděli hurikán naplno zasáhl New Jersey, kde silný vítr stejně jako v Severní Karolíně a ve Virginii vyvrátil sloupy elektrického vedení, takže bez proudu zůstaly přes tři miliony lidí. Nárazy větru zvedají mořské vlny do výše nad tři metry.

Mezi oběťmi je od pátku patnáct lidí. V Severní Karolíně zemřel motorista, který vjel do hluboké vody. Další muž zemřel pod spadlým stromem, třetí na infarkt, když zabezpečoval svůj dům. Ve Virginii zemřelo jedenáctileté dítě, když na byt rodiny spadl strom, dalšího muže zabil rovněž strom, který rozbil jeho automobil, obětí je také pětapadesátiletý surfař, který utrpěl zranění při surfování ve vysokých vlnách.


Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Najdete na iDNES.cz