Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

To nebyl Charles, kterého jsem znala, říká žena střelce

  12:12aktualizováno  12:12
Obyčejný člověk, milující otec. Tak popisují Charlese Robertse jeho nejbližší. Po zuby ozbrojený dvaatřicetiletý řidič náklaďáku navzdory tomu vtrhl do školy v americké Pennsylvanii a začal vraždit. Poté obrátil zbraň proti sobě.

Charles Carl Roberts | foto: Pennsylvania State Police

Drama se odehrálo v pondělí, když běsnící střelec vpadl do jednotřídky spravované náboženskou komunitou Amišů.

V učebně, která leží jen necelou míli od Robertsova bydliště, bylo tou dobou asi 15 chlapců a 12 dívek. Chlapce a těhotnou ženu útočník poslal ven, dívky svázal, postavil k tabuli a zahájil palbu z automatické pistole. - více zde

"To nebyl Charles, kterého jsem znala," brání podle The Independent útočníka manželka Marie. Zanedlouho by oslavili desáté výročí svatby. "Byl to přesně takový manžel, jakého byste si přáli - milující, pozorný, podporující," vykresluje šíleného střelce.

Roberts byl prý rovněž "ukázkový otec". "Na dvorku za domem hrával s dětmi fotbal. Naši sedmiletou dcerku vzal kdykoliv na nákupy," dodává Marie. Oblíbený byl i mezi sousedy.

Pomsta za desítky let starou křivdu
Roberts se na hrůzný čin zřejmě chystal několik měsíců. Veškerou munici postupně nakupoval v okolních obchodech. Střelcovy motivy přesto stále nejsou jasné.

Vyšetřovatelé tvrdí, že se na dívkách mstil za dětskou křivdu. "Zavolal manželce a řekl jí, že se musí pomstít za něco, co se stalo před dvaceti lety," popsal komisař Jeffrey Miller. Podrobnosti ale tají.

Policie ale prověřuje i jinou stopu. Masakr v Nickel Mines prý může souviset se smrtí Robertsovy první dcery. Tu manželé ztratili krátce po narození v roce 1997.

Nikdo z příbuzných či sousedů si ale nevšiml, že by se s budoucím vrahem v posledních týdnech dělo něco zvláštního. "Choval se úplně normálně," říká jeho 83letá sousedka Dorothy Rineerová.

Podle policejních výslechů ale Robertsovo chování jinak popisují kolegové z práce. Prý jednal divně - jindy veselý "parťák" úplně přestal komunikovat a vtipkovat.

Zbourejte tu školu
Amiše, kteří si zakládají na pacifismu a nenásilí, Robertsovo řádění zdrtilo. "Zatím jsem proti němu nemohl říct ani jedno špatné slovo, ale tohle je strašné," citoval list The New York Times Joshe Zooka, který bydlí jen tři domy od Robertsových.

Mezi oběťmi masakru byla i Zookova příbuzná. "Teď bych si jen přál přijet k té škole s buldozerem a srovnat ji se zemí," řekl.

Bez záště se snaží situaci vidět i další z Amišů - šestapadesátiletý výrobce luceren Jake King. "Když někdo ztratí nervy a bude chtít udělat něco hloupého, nijak mu v tom nezabráníte," tvrdí.

Obdobný názor má Dwylin Bieler, jehož dcera si hrávala s jednou z obětí. "Myslíte si, že se něco podobného nikdy nemůže stát, obzvláště na podobném místě. Modlíte se, aby se to nestalo, ale nemůžete vědět, že se to nestane. Nikdy. A je těžké to přijmout."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Najdete na iDNES.cz