Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

To jsou naše děti, přou se dva dětské domovy o sourozence

  9:19aktualizováno  9:19
Dětské zařízení Klokánek v Jindřichově Hradci odmítlo vydat čtyři děti do dětského domova v Holicích na Pardubicku, přestože tak rozhodl soud. Tvrdí, že rozsudek je špatný. V Holicích by děti žily společně s pátým sourozencem.
Dětský domov, ilustrační foto

Dětský domov, ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Šest sourozenců odebral soud rodičům z Dobrušky kvůli podezření na týrání. Čtyři z nich skončily právě v jindřichohradeckém Klokánku. Soud následně rozhodl, že mají být umístěny v dětském domově v Holicích. Když si však pro ně ředitel domova Aleš Drozd přijel, narazil na odpor zaměstnanců Klokánku, kteří mu děti odmítli vydat.

"Soud říká, že u nás děti být nemohou, což není pravda. Z jejich chování je vidět, že jsou spokojené, změna prostředí by jim neprospěla," říká ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Ředitel Drozd nechápe, proč Fond nerespektuje rozhodnutí soudu. "Já jsem k tomu přišel jako slepý k houslím, plním jen to, co je v rozhodnutí soudu. U nás by však byli sourozenci pohromadě, což je pro ně vždy lepší," řekl Drozd.

Spor bude zřejmě řešit policie

V jeho dětském domově už je totiž jeden ze sourozenců, kterého sem umístili kvůli psychické poruše. Šesté dítě je v nedalekém Dětském centru Veská.

Není nebezpečné, pokud se budou zodpovědní lidé vzpírat soudnímu rozhodnutí jen proto, že si myslí, že je špatné? "Musíme zabránit týraní dětí systémem. Počkáme, jak soud rozhodne o našem odvolání, pak se podřídíme. Do té doby odmítáme stěhovat děti sem a tam," dodala Vodičková.

Zřizovatel domova v Holicích je kraj, ten do sporu zasahovat nehodlá. "To může jen policie, doufejme však, že na to nedojde," řekl hejtman Radko Martínek. Drozd však jinou možnost, než se obrátit na policii, nemá. "Udělám to, co mi říká zákon," uvedl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz