Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

To je náš pes! Trosečníka z ledové kry chce až příliš mnoho Poláků

  7:16aktualizováno  7:16
O polského ovčáckého křížence, který se tři dny plavil na ledové kře po řece Visle až do moře, je velký zájem. Postupně se už přihlásili čtyři lidé - všichni tvrdí, že je to bezpochyby jejich pes. Meteorologové, kteří ho vylovili, nechávají na svém čtyřnohém chráněnci, ke komu se přihlásí.

Psí kříženec, kterého v Polsku zachránili po třech dnech na ledové kře meteorologové (26. ledna 2010) | foto: AP

Zatím si pro psa, kterého jeho zachránci pojmenovali prozatím Baltic (po lodi, z níž ho zachránili), přišli dva lidé. Oba tvrdili, že je určitě jejich. Už ve středu se o něj hlásil muž a ve čtvrtek žena. Kříženec se ani k jednomu nehlásil.

Další dva údajní majitelé jsou teprve na cestě do Gdaňsku. Zda Baltic někoho z nich pozná, zůstává otázkou.

Černohnědý kříženec je asi pět až šest let starý a váží 20 kilogramů. Na kře cestoval nejméně 120 kilometrů, možná i více. Neví se totiž, kde se s ním kra utrhla a kde tedy jeho nedobrovolné putování začalo. - více o jeho cestě řekou Vislou a záchraně čtěte zde

Jisté je, že na řece byl už ve městě Drudziadz asi 100 kilometrů od Gdaňsku, kde si ho v sobotu všimli hasiči a pokusili se ho z kry zachránit, nedokázali se však k němu dostat.

Psí kříženec, kterého v Polsku zachránili po třech dnech na ledové kře meteorologové (28. ledna 2010)

Ani pro posádku meteorologické lodě nebyla jeho záchrana snadná a v jeden okamžik si už mysleli, že je vše ztraceno. Kra, na níž pes stál, byla velmi malá, nakláněla se pod ním a on se neustále musel drápat z okraje kry smáčeného ledovou vodou.

"Sledovali jsme jeho boj o život, když jsme se s lodí blížili," popsala meteoroložka Natalia Drgasová. "V jednu chvíli zmizel pod vodou a vlna ho stáhla pod loď. Už jsme si mysleli, že je to konec. Ale na druhé straně lodi se zase z vody vynořil a snažil se vylézt na jinou kru," dodala.

V té chvíli se posádce lodi podařilo psa popadnout za kůži na hřbetě a vtáhnout do spuštěného člunu. Zabaleného do teplé deky ho zachránci přinesli na loď, zahřáli, promasírovali a nakrmili. Psovi se rychle obnovily síly a za chvíli už hledal u lidí společnost, uvedla Drgasová.

Psí kříženec, kterého v Polsku zachránili po třech dnech na ledové kře meteorologové (26. ledna 2010)

Média pak dala zachráněnému psovi jméno Miśek, ale posádka lodi si jej už pojmenovala po svém a toho se drží. Veterináři odhadli, že pes tohoto druhu s hustou kožešinou a vrstvou tuku může za podobných podmínek přežít i týden, pokud má co pít.

Na Visle sladkou vodu měl, na moři mohl lízat aspoň kru. Podle veterinářů byl pes přátelský, dobře živený a vychovávaný, než se ztratil. Kapitán meteorologické lodi Jerzy Wosachlo prohlásil, že pokud se psův skutečný vlastník nenajde, posádka si ho adoptuje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz