Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„To díky Maovi máme mobily“

  12:18aktualizováno  12:18
Když mají komunisté sjezd, mohou se dít roztodivné věci. Obloha je během těch dní blankytně modrá, neboť letectvo chemicky rozhání mraky. Nažehlení rolníci z provincií pózují méně nažehleným turistům a říkají, že komunismus díky Číně konečně dobývá svět.

Na sjezdu čínských komunistů se hlasuje jednomyslně a vždy pro návrh, který zazní z tribuny | foto: Joe ChanReuters

Zástupy analytiků se snaží vyčíst z křišťálových koulí, co se to vše za zdmi sjezdového paláce semlelo. V Pekingu skončil 17. sjezd Komunistické strany Číny, která se sice dál ohání Marxem, ale zároveň kormidluje jeden z největších kapitalistických experimentů lidských dějin.

Prezident Chu Ťin-tao, klíčový muž čínské proměny posledních let, v zákulisí sjezdu podle prvních ohlasů vybojoval více prostoru pro své spojence, a zemětřesení se tedy nekoná. Jeho tábor jen bude zřejmě mít ještě více moci a vlivu.

"Historie ukáže, že rozhodnutí tohoto sjezdu budou mít historický význam pro budování socialismu čínského typu," prohlásil prezident na televizních záběrech plných jednomyslně zvedaných rukou, rudé barvy praporů a jinde již pozapomenutého srpu a kladiva.

Jenže projeďte se centrem Pekingu – slovo "komunismus" tady jaksi nezapadá do starých šablon: hlavní město prochází dramatickou proměnou v nablýskanou metropoli nákupních center, načančaných a draze oblečených mladých párů s posledními technologickými novinkami po kapsách.

Strana to jistě dobře vymyslí...
"Samozřejmě, že máme rádi komunistickou stranu," říká rezolutně asi dvacetiletý mladík Wang Ťiao, sledující ruch na náměstí Tchienan-men, centru Pekingu i celé říše středu. "Podívejte se kolem, jak se Čína mění, máme se stále lépe, celý svět si nás váží. Proč bychom měli být s komunistickou stranou nespokojeni?" říká.

V klopě má zapíchnutý odznak s tváří Mao Ce-tunga, jehož nabalzamované tělo spočívá v mauzoleu pár desítek metrů od nás, hned naproti sjezdovému paláci. Na Západě Mao symbolizuje především hrůzy, zmar a zkázu, tady je však stále obdivován, přinejmenším oficiálně.

"Jistě, udělal chyby, ale bez něho by Čína nikdy neexistovala. A bez něj bych třeba neměl ani svůj mobilní telefon," říká a pyšně se chlubí jakýmsi vskutku multifunkčním přístrojem mírně nepochopitelných funkcí.

Po náměstí, kde armáda v roce 1989 zmasakrovala studentské demonstrace, proudí davy lidí. Fotografují se u mauzolea, u hodin odpočítávajících čas do začátku "nejslavnější olympiády" (zbývá přibližně 291 dní) a u brány do někdejšího sídla čínských císařů (z níž též shlíží předseda Mao).

Doptat se, zda od další pětiletky něco konkrétního čekají, se vám však nepodaří. "Vymyslí to jistě dobře," uslyšíte jen uctivou odpověď. Či o něco méně uctivé konstatování: "Je nám to vlastně jedno."

Obrovský potenciál
Právě na tomto náměstí znějí podobná slova bezmála symbolicky. Otočte hlavu od Maova mauzolea, přejeďte pohledem po rudých vlajkách, za onou starobylou branou začíná Zakázané město, staleté a vždy trochu záhadné sídlo čínských císařů, kteří tak jako čínští komunisté tvrdě vládli své říši.

A zakázané byly ony velkolepé paláce, tiché zahrady i rozlehlá nádvoří proto, že tam nikdy nesměla vkročit noha obyčejného smrtelníka – tak jako do zakázaných komnat komunistického sjezdu.

Na tom, jak bude pokračovat "budování socialismu čínského typu", záleží opravdu hodně – mnozí jsou dokonce přesvědčeni, že to ovlivní další osudy lidstva: Čína je prostě velká, její potenciál obrovský a s ním i moc, které může dosáhnout.

"Uvidíme, zda komunisté opravdu zvládnou tuto zemi uřídit," konstatuje západoevropský byznysmen žijící v Pekingu. "Jisté to ještě nemají."

Samozřejmě, není to vše tak jednoduché, přímočaré a nablýskané. Stačí zabočit do boční uličky jen pár stovek metrů od náměstí Tchienan-men. Lesk zmizí, vstoupíte do té staré a stále přítomné Číny malých těsných domků, sociálních rozdílů, chudoby a beznaděje.

To proto mnozí varují, že onen zázračný vzestup se týká jen poměrně malé části lidí. Jak by řekli mladíci s Maem na klopě: Komunismus ještě úplně nevyhrál.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Visegrád finančně podpoří ochranu hranic v Libyi, Česko dá 220 milionů

Převážně súdánští a senegalští uprchlíci zastavení na gumovém člunu pár desítek...

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko v Bruselu potvrdily záměr finančně podpořit snahu Evropské unie zlepšit ochranu...

BMW X1 xDrive20d
BMW X1 xDrive20d

r.v. 2017, naj. 9 921 km, diesel
1 211 300 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz