Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tlustý: Vládne nám Hvězdná pěchota

  13:37aktualizováno  13:37
Michaela Jílková zpovídala poslance ODS Vlastimila Tlustého. Ten podle premiéra Topolánka neuspěl jako ministr financí lidsky, politicky ani odborně. Vládne nám Hvězdná pěchota, vrací úder vlivný občanský demokrat.

Vlastimil Tlustý byl odejit z nové vlády Mirka Topolánka. Kritizoval totiž předsedu ODS. | foto: David NeffMF DNES

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane poslanče, zažíváte politický pád, už hodně let jste tak dole jako nyní, nebyl. Čemu to přičítáte?
Kdybych hledal klíčové slovo, tak to asi přičítám žárlivosti kolegů.

Chcete snad říct, že předseda Topolánek kolem sebe snese jenom méně schopné?
V tuto chvíli je jasné, že kolem sebe snese pouze kamarády.

Řekl jste, že kdyby se podle práce hodnotili všichni ministři, tak by ostatní jistě nemohli dopadnout lépe. Zůstali tedy ve vládě horší ministři než vy?
Já jsem si jist, že důvodem pro výměnu na ministerstvu financí nejsou fakta a nejsou faktické výsledky. Rozhodla o tom žárlivost a kamarádství nebo kamarádšoft.

Myslíte kamarádšoft Topolánka s Kalouskem, který se místo vás stal ministrem financí?
To bude jak uvnitř ODS, tak směrem k panu Kalouskovi. Mimochodem to, že předseda Topolánek veřejně více ocenil bývalého předsedu KDU-ČSL Kalouska, který ho zcela veřejně podrazil, považuji právě za to absurdum, které dokazuje, že v tom nic racionálního není.

Topolánek s Kalouskem jsou si lidsky blíž

Jste s panem Kalouskem odborně na stejné úrovni, nebo je mezi vámi rozdíl?
Pan Kalousek je určitě kvalifikovaný. Ale to, že pan Topolánek dal takhle očividně přednost člověku, který ho nechal na holičkách... Na poslaneckém klubu jsem řekl: Já se od Kalouska liším zejména tím, že já jsem nikdy ODS ani Topolánka nezradil.

Překvapilo vás, že bude místo vás ministrem financí právě pan Kalousek?
(hluboký povzdech) Překvapilo nepřekvapilo. Považuji to za docela zajímavý kamínek do mozaiky, která by i laikovi mohla vysvětlit, jak to vlastně všechno je.

A jak to je?
Nerozhodují o tom žádná fakta, žádná čísla, žádné kvalifikace. Prostě pan předseda Topolánek se cítí komfortní v blízkosti pana Kalouska. Prostě je to fakt. Oni si jsou prostě lidsky blíž a to je celé. Že je ministrem financí právě Kalousek, je podle vás zásluha vyjednávacích schopností předsedy Čunka, nebo je to záležitost předsedy Topolánka?

Takže lidovci na ODS netlačili?
Když vám někdo něco nabízí, tak nemusíte tlačit.

Vaše středočeská ODS ve svém usnesení s politováním konstatovala, že nejste členem vlády a že jím není ani nikdo ze středočeského regionu, ačkoli jste udělali rekordní volební výsledek. Myslíte, že je správné rozdělovat funkce podle zásluh ve volbách?
Je to správné. Středočeská ODS si správně myslí, že když udělala mimořádný volební výsledek, tak by to mělo být vidět i v dalším působení v ODS. Protože jakmile vytvoříte ve firmě podmínky, že odměňováni jsou ti, co se nezasloužili, tak samozřejmě vytváříte dojem, že nejlepší je nic nedělat. A to je dojem docela špatný.

Podle této teorie by pak ve vládě neměli sedět zejména ti moravští lídři, kde ODS tradičně nedopadá nejlépe. Třeba pan Langer, pan Nečas?
Když ve vládě nesedí ti, co se podíleli na volebním úspěchu, tak tam logicky sedí ti, co se na něm nepodíleli (smích). Každý dneska vidí, že ve vedení ODS hrají prim spíš ti, co žádný velký volební výsledek neudělali. To je pravda.

Podle toho, co říkáte, je ODS v rukou neschopných a žárlivých?
Já myslím, že na celé politické scéně, nejenom v ODS, došlo k něčemu, co bych nazval vzpoura Hvězdné pěchoty. A představte si, jak by vypadala superstar, kdyby ji volila Hvězdná pěchota.

Takže Hvězdná pěchota teď sedí ve vládě?
Hvězdná pěchota udává tón.

Diktátor Topolánek

Třese se pod Mirkem Topolánkem předsednická židle?
V tuto chvíli je jasné: buď ve druhém pokusu o důvěru vládě uspěje, nebo ne. A když neuspěje, tak v žádném případě nepřichází v úvahu, že by řídil ten třetí pokus. To si myslím, že je absolutně jasná věc.

První místopředseda ODS Bém soudí, že by předseda Topolánek měl skončit i v případě, že by důvěru pro vládu získal, ale následně neprosadil ve Sněmovně některý z reformních zákonů.
To se dá předpokládat, že ta vláda bude mít veliké problémy prosadit jakýkoliv zákon. Protože v tom poměru sto na sto je to všechno nevyzpytatelné.

Kdybych to přirovnala k pohádce, tak to může vypadat jako taková past na prince Topolánka, kterého černokněžník posílá splnit tři nesplnitelná přání.
Jestli používáte tuhle pohádku, já bych vám ji převyprávěl. V tomto případě si ty tři těžké úkoly vymyslel na sebe princ sám. Tady není žádný černokněžník. Situace, ve které se nacházíme, je výsledek vývoje událostí, které princ sám ovlivňoval.

Ale když měl předseda Topolánek v půli prosince už skoro dojednanou vládu s Paroubkem a Čunkem, tak mu to výkonná rada shodila ze stolu a řekla, že má jednat s lidovci a zelenými. Takže pan Topolánek zřejmě nenese vinu.
Ale nese. On si ten prostor přesně stanovil. Je to jeho svobodné rozhodnutí. Já jsem už v listopadu dojednal menšinovou vládu ODS vedenou Mirkem Topolánkem, kterou by sociální demokraté tolerovali. Měla fungovat do předčasných voleb a jejím programem bylo odstranění nebezpečí dalšího patu, jinými slovy zásah do ústavy, do volebního systému. Prosím opakuji, že byla dojednána. Mirek Topolánek to zásadně odmítl.

Ale ekonomické reformy jste nedojednal, ty jste tam neměl.
Ale ony tam být nemohou. Vždyť vám to ukazuje Mirek Topolánek v tom, co dojednal teď. Žádnou rovnou daň tam nemá. Mít ji tam nemůže, protože mu ji nepřipustí ti ostatní partneři.

Nesvalujete na Mirka Topolánka veškerou vinu?
Slovo vinen bych nepoužil, ale je za toto zcela zodpovědný. Kongres ODS Mirkovi Topolánkovi jasně řekl, že nechce, aby vznikla vláda, na které se bude podílet ODS a ČSSD. A výkonná rada mu to pouze zopakovala, když takovou vládu přinesl. Chyba je, že ji vůbec přinesl, když mu kongres řekl, že nemá. Pak se nemohl divit tomu, že mu ji výkonná rada neschválila.

A proč tu vaši dojednanou vládu nepodpořili místopředsedové Bendl a Bém? Abyste jaksi nedělal, že za vším stojí jenom pan Topolánek.
Říkám, že jsem ji na stříbrném tácu donesl předsedovi Topolánkovi a ten ji nepustil do dalšího vyjednávání.
Ale do toho dalšího vyjednávání ji vlastně nepustili ani pan Bém a pan Bendl.

Když vás tak poslouchám, začínám mít pocit, že pan Topolánek je v ODS diktátor...
Přesně tak to opravdu působí, ale tak to nebývalo. Nebývalo to ještě nedávno. Je to vyvoláno jenom těmi mimořádnými okolnostmi. Respektuji, že se ve zcela mimořádné situaci Mirek Topolánek rozhodl vzít věci do svých rukou. V posledních dvou třech měsících je to opravdu jeho autoritativní vlastní rozhodování. A proto platí, že k neomezené rozhodovací pravomoci patří i neomezená odpovědnost.

Myslíte, že Topolánek v tom diktátorství předběhl Paroubka?
Víte, to je pro mě taková docela smutná okolnost. Ačkoliv Jiří Paroubek je podle mého názoru z podstaty diktátor Mirek Topolánek takový nebyl, tak z hlediska toho vystupování si ty role teď vyměnili. Já to vidím jako velmi nešťastné pro celou ODS. To, že tato poslední rozhodnutí mají autoritativní charakter, to je vyvoláno těmi mimořádnými okolnostmi.

Personální složení nové vlády vyvolalo zlou krev v ODS. Víte, nespíláte Topolánkovi za něco, za co on nemohl?On říká, že vyjednávací podmínky byly mnohem obtížnější než v červenci, protože zelení i lidovci věděli, že v ODS se toho třetího pokusu bojíte.
ODS tímhle druhým pokusem vstoupila do soutěsky, vstoupila do velmi nevýhodné situace. Ale ta otázka přece musí začínat tím, proč je ODS v té soutěsce? Když se vrátím k tomu vašemu princovi - jestli si do té soutěsky ten princ nevlezl sám - já vám jasně odpovídám, že si tam vlezl sám.

Co se týče té nové vlády, vy říkáte, že byste se na ní stejně nemohl podílet, protože realizace její ekonomické reformy by znamenala zvýšení daňové zátěže.
Ano, to je pravda.

Ovšem pan Kalousek říká, že neříkáte pravdu.
Říkám úplnou pravdu.

A Kalousek tvrdí, že neříkáte pravdu a že to víte. Že daně se budou snižovat všem.
No tak to musí vzít tužku a papír a udělat to, co udělala moje teta kadeřnice nebo moje manželka účetní. Ať vám Mirek Kalousek přinese výpočty, co udělá ten jeho systém pro člověka, který má patnáct tisíc, dvacet pět tisíc hrubého. A já vám tady rovnou říkám, že pokud použijete této sazby a zachováte současné odpočitatelné položky, tak se dramaticky zvyšuje pro nízkopříjmové skupiny daňová zátěž. Když zvýšíte odpočitatelné položky, což můžete, musíte je zvýšit na velmi vysoké částky a přestane vám celý systém té daňové změny fungovat.

Ale jak tomu mám rozumět? Miroslav Kalousek mi řekl, že vy moc dobře víte, že není pravda, když říkáte, že se zvýší daně.
Paní redaktorko, chápete, že on nemůže vědět, co já vím? Já vím to, co já vím. Já mám svůj papír, já mám čísla.

Ministr Kalousek nás tedy balamutí, když říká, že se budou všem snižovat daně?
Na to vám řeknu, to by nebylo poprvé.

Budete hlasovat vždy s ODS pro vládní ekonomické reformní zákony?
Pokud pan Kalousek přepočítá ta svoje čísla tak, aby platilo, že je to opravdu výhodné pro všechny příjmové skupiny, tak samozřejmě pro to budu.

Takže některé reformní kroky Mirka Kalouska nemusíte podpořit?
Já nedávám nikomu bianko šek. Já nebudu dopředu říkat, že všechno, co kdy Mirek Kalousek jako člen Topolánkovy vlády udělá, bude dobře. To neříkám, to nemohu říkat.

A co kdyby na základě toho vašeho hlasu nějaký ekonomický vládní zákon neprošel?
Já zvýšenou daňovou zátěž nepodpořím, kdyby ji předložil kdokoli.

Všechno jsem odtáhl sám, žárlí na mě

Pane poslanče, když vás člověk poslouchá - vy jste vymyslel ekonomickou volební kampaň ODS...
Dokonce vypočítal.

No prosím. Teď jste dokonce dojednal menšinovou vládu ODS za podpory ČSSD...
Připomínám, že v listopadu.

Řekněte mi, když jste tak schopný, jak to, že jste tam, kde jste teď? Bez funkcí, bez všeho a jste vůbec rád, že máte poslanecký mandát.
Odpověď zní: právě proto. Právě proto, že jsem ten program do těch podrobností vypočítal, právě proto, že vlastně k němu není alternativa. Opravdu jsem všechno odtáhl sám - tím se nijak nevytahuji, to prostě konstatuji. Já se obávám, že jsem v tom tahu na bránu, v tom nadšení, jak vypočítat ty reformy a jak vyřešit tu kritickou situaci, že jsem té iniciativy nasadil příliš. A to slovo příliš vyvolalo tu žárlivost.

Vy jste devětkrát kandidoval na místopředsedu...
Spočítala jste to? To jsem rád, protože já jsem si sám tu práci nedal.

... a devětkrát jste neuspěl. Půjdete do toho na příštím kongresu znovu?
No určitě.

A nevyloučil jste, že byste kandidoval na předsedu Poslanecké sněmovny. To jste myslel vážně?
Já jsem zmínkou o tom chtěl naznačit, že jestli se bude převolovat předseda Sněmovny, tak se budou hledat lidé, kteří jsou schopni něco připravit, dojednat, jsou schopni kompromisu, mají nějaké renomé. A protože si myslím, že tyto požadavky splňuji, tak si myslím, že pokud dojde k souboji o tohle místo, tak jsem jeden z těch, kdo se o tohle místo může ucházet.

Poslyšte, pane poslanče, vám nechybí sebevědomí. Nemyslíte si, že kdybyste byl třeba skromnější, tak v ODS...
... ODS je prostě tvořena lidmi, kteří si věří, a já nemám důvod skrývat, že si věřím.

Ale třeba vaše kolegy právě toto...
... myslíte, že je mám chodit chlácholit a říkat - nebojte, vy jste taky šikovní kluci... Ne, to já se nezměním.

Já si myslím, že oni se chovali podobně jako já. Jasně říkali, jaké jsou další varianty, ale respektovali, že předseda strany je ten, kdo řídí vyjednávání. A když velitel vojska řekne, že touhle cestou se nejde, no tak ti ostatní to respektují.
To je záležitost předsedy Topolánka. Nejméně z pěti různých zdrojů blízkých těm vyjednáváním jsem se dozvěděl, že předseda Topolánek ministerstvo financí lidovcům nabídl, že je to jeho rozhodnutí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Na Štědrý den může být až plus pět stupňů. Tepleji zůstane i po Vánocích

(Ilustrační snímek)

Teploty v příštích čtyřech týdnech se přes den udrží nad nulou. Na Štědrý den může být až plus pět stupňů a nejtepleji...Najdete na iDNES.cz