Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tlustý: Topolánek je zoufalý a jedná emotivně

  1:23aktualizováno  1:23
Největším Topolánkovým kritikem v ODS se stal Vlastimil Tlustý, který ve vládě končí. "Jeho kroky jsou zoufalé. A to, co dojednal, nemá s rovnou daní nic společného. Pro velkou část lidí to bude znamenat zvýšení daní," zlobí se Tlustý.
Vlastimil Tlustý se od ekonomického programu navrhované vlády absolutně distancuje.

Vlastimil Tlustý se od ekonomického programu navrhované vlády absolutně distancuje. | foto: MF DNES

Premiér Topolánek říká, že jste neuspěl lidsky, profesionálně, odborně, politicky. Co tak ostré kritice říkáte?
Ta neobsahuje žádné věcné argumenty. Je to osobní názor Topolánka, jeho osobní nepřízeň, antipatie vůči mně. Nezbývá mi než to vzít na vědomí.

Voliči si vás pamatují jako ústřední dvojici kampaně ODS. Objížděli jste zemi se svou show a vysvětlovali reformy. Už tehdy to mezi vámi skřípalo?
Nikdy jsem si žádné antipatie nevšiml, pro mě jsou ty výtky překvapením. Nikdy jsem se nedozvěděl věcné výhrady, nedozvídám se je dál. Nenacházím žádný důvod. Nikdy jsem se s ním o ničem nehádal, nedošlo k žádnému věcnému sporu, nic konkrétního.

Takže pro to nemáte vysvětlení?
Cosi mu přelétlo přes nos.

Mohly mu třeba vadit vaše solitérské schůzky u Miloše Zemana a Václava Klause, kdy jste na vlastní pěst jednal o vládě, ne?
Naopak. Já myslím, že jsem tím možnost dohody a východiska ze situace otevřel a pomohl. Já jsem těmi schůzkami u Zemana i u Klause pomáhal Topolánkovi východisko nalézt, tím jsem si absolutně jistý. On to vnímal opačně.

Jak si vlastně vysvětlujete, že Topolánek zrovna ve chvíli, kdy potřebuje jednotu, útočí na všechny kolem sebe? Ztrácí nervy, je pod tlakem?
Já si myslím, že jeho kroky jsou iracionální, jsou to spíše emotivní reakce. Já bych se dokonce odvážil říct, že některé jeho kroky mi připadají zoufalé.

Které třeba?
Proporce rozdělení ministerstev ve vládě. Kam ustoupil lidovcům a zeleným, to je absolutní rezignace.

Jak tipujete, že skončí, když důvěru se svou vládou nezíská?
On naprosto očividně všechno vzal do svých rukou. Není pochyb o tom, že předseda strany má v krizové situaci vzít všechno do svých rukou. Jsou situace, kdy je potřeba velitelská pravomoc. Ale v té neomezené pravomoci také na sebe automaticky bere neomezenou zodpovědnost. To znamená, že s tím postupem spojil předseda ODS Topolánek svou důvěru u ODS.

Naštvalo vás, že jako jediného z ministrů za ODS nebere Topolánek do nové vlády právě vás, autora klíčového ekonomického programu strany a rovné daně?
To, co je obsaženo v trojkoaliční dohodě, není rovná daň. Ta má jednu sazbu, nikoliv dvě, jak je dohodnuto. Navíc, dohodnutých 17 a 19 procent není 15 procent, jak jsme slibovali před volbami. To prostě nemá s rovnou daní nic společného, je to spíš blízké tomu, co prosazovala KDU-ČSL ve své daňové reformě.

Takže jste rád, že u toho nemusíte jako ministr být?
Já se od toho vysloveně distancuji, zásadně to odmítám, to bych nikdy nepodepsal. Dohoda totiž popírá celou předvolební kampaň ODS. Všechna ta čísla na billboardech, o kolik si kdo polepší. Dokonce pro velkou část lidí by realizace této reformy znamenala zvýšení daňové zátěže. To já v žádném případě nemůžu podpořit, na takové vládě bych se nemohl podílet. Já jsem přípravě rovné daně a dalších reforem věnoval posledních osm let života, teď je to všechno popřeno.

Jaký teď plánujte další osud v politice? Budete řadovým poslancem, nebo třeba chystáte kandidaturu na předsedu Poslanecké sněmovny?
Ne nechystám. Ale ani to nevylučuji.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz