Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tlustý: Má reforma je i mé riziko

  1:00aktualizováno  1:00
Vlastimil Tlustý vymyslel ekonomický program ODS. Věří mu natolik, že si nepřipouští pochybnosti. Nevěří, že cestu k vítězství by mu mohly zkomplikovat spekulace o jeho půjčce na dům. A je si jist, že Mirek Topolánek je lepší vůdce strany než Jiří Paroubek.

Vlastimil Tlustý - Předseda poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Pane poslanče, poslední čísla ukazují, že ekonomika roste, Paroubkova vláda je úspěšná. Může ODS nabídnout něco lepšího?
Jistě. Zaprvé: snížení nezaměstnanosti.  Zadruhé: omezení rozsahu šedé ekonomiky. A zatřetí: větší hospodářský růst. Navíc mé nadšení ze současného růstu ochladlo, když jsem se dozvěděl, že to číslo vzniklo po tzv. revizi vstupních dat. V posledních osmi letech byly revize tam i zpět poměrně častým příznakem fungování statistického úřadu.

Ale za vlády ČSSD rostou i platy, dávky, zároveň se mírně snižují daně, aspoň částečně se odstraňuje byrokratická zátěž!
Nemáte pravdu. To jsou nadpisy, které za sebou nemají realitu. To je podobné těm šesti procentům.

Čili nebude jednodušší postavit dům? Nebudou mít jednodušší daně živnostníci? To chcete říct?
Ano! To, co vy říkáte, jsou plané sliby. Podívejte se na složenou daňovou kvótu, daně za vlády ČSSD rostly. Že teď byly učiněny kroky, podle kterých mají po volbách daně zase klesat - hezký slib! Kéž by byl naplněn. A překážky pro fungování živnostníků narůstaly. Také proto klesal jejich počet.

Jsou tu však fakta: zvyšuje se porodné, rodičovský příspěvek, lidem pomáhá společné zdanění manželů...
Pozor, rodičovský příspěvek byl navržen proti vůli ministra Škromacha. Teprve když viděl, že bude přijat hlasy lidovců a nás, změnil názor.

Točte si kolečky

Dobře. Ale opakuji: je to vrabec v hrsti. Životní úroveň roste a ODS cosi slibuje. A ještě to má na první pohled vadu: má se přidat bohatým i chudým a my nevíme odkud...
Já vám tady slavnostně předám naše kolečka, točte si s nimi a uvidíte, že nejvyšší přírůstky po našich reformách získají rodiny s nejnižšími příjmy. ODS nabízí zvýšení životní úrovně k 1. lednu 2007 přibližně ve stejném rozsahu, jako slibuje Paroubek v roce 2010.

A ta druhá námitka, z čeho - ze snížených výdajů na nezaměstnané. To je první zdroj. V prvním roce garantujeme pokles nezaměstnanosti o 100 tisíc. A v dalších letech do konce funkčního období na 250 tisíc.

I ČSSD slibovala před čtyřmi lety, že vytvoří 200 tisíc pracovních míst, a nezaměstnanost moc neklesá. Proč máme totéž věřit ODS?
Podívejte se do zemí, které podobné reformy provedly. Slovensko zavedlo rovnou daň a nezaměstnanost tam velmi rychle klesá.

Z čeho dál chcete platit růst příjmů rodin?
Druhým zdrojem je omezení šedé ekonomiky. Pro zajímavost: ptám se řemeslníků, jaký je v jejich příjmech podíl těch zdaněných a těch z ruky do ruky. Odhad se odvažuji zveřejnit, je 1:1.

A proč by měli lidé a firmy přiznávat příjmy za vaší vlády?
Protože zdanění 29 procent navrhujeme snížit na 15 procent. Sociální pojištění chceme snížit o 8 procentních bodů, chceme zlevnit náklady na práci a také odstranit motivaci k šedé ekonomice.

Když loni firma skryla před zdaněním milion, ušetřila 290 tisíc na dani. Ale stojí proti tomu náklady, třeba za daňového poradce, na obchodního partnera, s nímž provedete "optimalizaci"... Odhadem tak 100-120 tisíc korun, čili výnos z 290, je pak nanejvýš 190 tisíc.

Když snížíme daň na 15 procent a výnos z onoho skrytého milionu bude jen 150 tisíc a náklady na "optimalizaci daní" se nezmění (ale ony se spíše zvýší, protože v jednoduchém systému je těžší peníze ukrýt), úspora bude 50 tisíc. Stojí lidem 50 tisíc za strach, že dostanou penále? Všem ne.

Zeptám se osobně. Když vy stavíte nebo upravujete cosi na domě, přistupujete na placení "bokem"?
Nepřistupuji, ale je mi nabízeno. Je vidět, jak je to standardní.

Je to standardní. A podle mne řemeslník nebude chtít platit ani těch vašich 15 procent.
Teorie říkají, že někteří lidé budou i za takovýchto podmínek podvádět dál. Nicméně je jasné, že čím víc to vynáší, tím více lidí to dělá.

To je možné, ale stále neodpovídáte na otázku, z čeho růst příjmů zaplatíte. Zadáte-li totiž makroekonomický model nějakému levicovému ekonomovi, spočítá vám na základě stejných čísel, že váš model fungovat nebude.
To dělají sociální demokraté. Na trojčlence dokazují, že když sníží sazbu, nutně klesne i výnos. Tak to v praxi není. Vždyť i ministr Sobotka poté, co snížil daň o dva procentní body, získal větší výnos.

Rozpočet o nic nepřijde

Vy politici nám toho vždy naslibujete hodně. Ale riziko vašich reforem nakonec neseme my voliči, vy budete sedět v parlamentu, budete mít plat šedesát tisíc...
Pokud zavedu tyto reformy a deficit v prvním roce nebude "mých" 18 miliard, ale 70 miliard, jak tvrdí ministr Sobotka, budu odvolán. Já nesu riziko.

Riziko je samozřejmě na straně zaměstnance, protože když vám to nebude fungovat, tak můj plat se nezvýší, ale sníží. Není to tak?
Zvýší! Riziko, o němž mluvíte, je přece v tom, že ve všech rodinách se zvýší příjmy a podle výpočtů pánů Sobotků státní rozpočet přijde o velké peníze!

Já však tvrdím, že nepřijde, protože kromě poklesu nezaměstnanosti, eliminace části šedé ekonomiky, o nichž už byla řeč, ušetříme například i na správě daní. Daně a sociální a zdravotní pojištění totiž bude vybírat jeden úřad, a nikoli tři.

Kolik tím ušetříte úředníků?
Nemáme to propočítáno na lidi, ale je to úspora v miliardách korun.

Většina lidí nebude počítat ekonomické modely. Rozhodne se podle důvěryhodnosti politiků. Myslíte si, že jste důvěryhodným hlasatelem takovýchto čísel?
Já jsem celý model rovné daně, státem zaručeného příjmu a státem zaručeného důchodu zkonstruoval. Jestli jsou důvěryhodnější tváře, které je mají prezentovat, to je otázka na někoho jiného. Já si v každém případě jako někdejší vědecký pracovník připadám v ekonomii a v matematice důvěryhodnější než současný ministr financí.

Důvěryhodnost není jen otázkou znalostí. Vy jste veřejnosti nesdělil, od koho jste si půjčil na stavbu domu ve Slaném.
Všem, kdo měli zájem, jsem ukázal doklady, že moje zdaněné příjmy za příslušné období vysoce převyšují hodnotu pořízené nemovitosti. Aby bylo jasné, že to není z žádných tajuplných zdrojů.

Není problém už to, když si politik půjčuje od soukromých osob? Vždy je riziko, že jim potom bude neférově pomáhat.
V roce 1996 bylo nesmírně obtížné pořídit si hypotéku. Banka mi odmítla proplácet stavební práce. Ve chvíli, kdy jsem dlužil řemeslníkům ze Slaného a okolí, pro mne jiná alternativa než půjčka od fyzických osob neexistovala.

A není zvláštní, pokud budoucí ministr financí nedokáže dobře odhadnout, kdy si má vzít hypotéku a kdy si půjčit od soukromých osob?
Ne. To byste mohli interpretovat dokonce obráceně. Z toho vidíte, že nemám žádné kamarády v bankovní sféře a nikdy jsem neměl. Vyřizoval jsem si poctivě hypotéku, vleklo se to a dostal jsem se do té situace, kterou jsem popsal.

Vyřešil jsem ji půjčkou od fyzických osob, sepsal řádné smlouvy a řádně jsem peníze i vrátil. Mám čisté svědomí. Ale chápete, mám-li ve smlouvách napsáno, že smlouva je neveřejná, že jsem se k tomu zavázal?!

A není možné věřitele požádat, aby vystoupili z anonymity?
Věřte tomu, že jsem jim to řekl, a věřte tomu, že čím víc je ten případ propírán, tím více se ti lidé bojí skandalizování. Už jsem se jich ptal snad pětkrát, zeptám se pošesté.

Volby vyhrajeme

Jak tipujete výsledek voleb?
Vyhrajeme. Sázka premiéra Paroubka na spolupráci s komunisty, na válku na život a na smrt na české politické scéně nevyjde.

A budete ministrem financí?
Nevím. Já chci, aby všechno to, co jsem vám tady popisoval, fungovalo. Stálo mě to část života a vím jistě: tento projekt nemá na české politické scéně konkurenci. A jestli bude ministrem financí kolega Kalousek nebo někdo jiný - s tím opravdu neumírám!

Vy váš státem zaručený příjem určitě potřebovat nebudete. Ale má ho dostávat zhruba devadesát procent lidí. Je to tak?
Tam je základní princip: státem zaručený příjem klesá s růstem vašeho vlastního příjmu. To znamená, jak rostou vaše vlastní příjmy, tak se patnáctiprocentním tempem snižuje státem zaručený příjem.

A rovnou řeknu - protože většina lidí to nechápe - že státem zaručený příjem (byť i po té redukci) se sčítá s vaším vlastním příjmem, vlastně tvoří vaši jakousi superhrubou mzdu.

A jaké sociální dávky chcete rušit?
Státem zaručený příjem je navržen jako náhrada pro podporu v nezaměstnanosti, jako náhrada minimální mzdy. Těch šest tisíc nahrazuje minimální mzdu. Státem zaručené příjmy u dětí jsou náhradou dětských přídavků.

Čili mateřská a rodičovský příspěvek zůstanou?
Ano. Stejně tak neměníme nic, nebo já neměním nic, na všech dávkách, které se týkají lidí jakkoliv postižených a péče o ně atd.

Věříte ve svůj program. Ale říká se, že máte slabého vůdce.
Už jste řekli asi třetí nálepku, která se s námi spojuje. Můžete také říkat další, třeba že jsme arogantní. Sleduji-li však politiky ČSSD, pak nechápu, proč tu nálepku máme my, a ne oni. A Mirek Topolánek - zejména v poslední době - předvádí, že je dobrý vůdce.

Tento týden vyšel průzkum, kde Paroubek Topolánka v důvěryhodnosti přeskakuje téměř dvojnásobně.
Premiér Paroubek vsadil na image chlapíka z lidu s pevnou rukou a chvilku to vypadalo, že to tak opravdu je. Myslím, že teď už je vidět, že to tak moc není, ale ten dojem z toho má setrvačnost! A nebude mít setrvačnost až do voleb? Nebude! Bod zlomu máme za sebou.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz