Bude dřív hlasování o daních, nebo kongres ODS? Proti odkladu hlasování o vládním balíčku, který by nahrál premiérovi Petru Nečasovi, je jeho rival Petr Tluchoř.

Bude dřív hlasování o daních, nebo kongres ODS? Proti odkladu hlasování o vládním balíčku, který by nahrál premiérovi Petru Nečasovi, je jeho rival Petr Tluchoř. | foto: Dan Materna, MAFRA

Tluchoř nechce o DPH hlasovat po kongresu ODS. Nahrálo by to Nečasovi

  • 95
S blížícím se hlasováním o vládním daňovém balíčku se v ODS mluví i o tom, zda nemá dříve proběhnout stranický volební kongres. Až po něm by poslanci schvalovali, jaká má být DPH. "Jak a kdy a o čem se bude hlasovat, to ponechme prosím dalším dnům a týdnům," řekl premiér Petr Nečas. Není důvod čekat na kongres, míní jeden z rebelů Petr Tluchoř.

"Neočekávám, že třetí čtení toho balíčku ani druhé čtení bude příští týden," řekl tento týden v Událostech, komentářích v ČT poslanec ODS Boris Šťastný, jeden z těch, kteří dělají problémy Nečasově vládě. Vadí mu totiž, že součástí vládních úspor má být i vyšší zdanění příjmů lidí, kteří vydělávají zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně.

V ODS se mluví o tom, že se Nečas pokusí hlasování o vládním balíčku posunout až za kongres. Zatím se totiž nenašel nikdo, kdo by se Nečasovi na kongresu postavil v souboji o post předsedy ODS. Na šéfa strany nechce kandidovat ani exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ani ministr průmyslu Martin Kuba. Ten vyhlásil, že chce být prvním místopředsedou, Pospíšil, který jako jediný z politiků ODS vyhrál krajské volby, chce obhájit funkci místopředsedy. Když si Nečas svou pozici udrží a na kongresu získá podporu, rebelové v klubu ODS proti němu jen stěží budou moci jít.

"Momentálně k tomu nevidím žádný důvod, ale možné je všechno," odvětil Tluchoř na otázku iDNES.cz, zda by podle něj bylo správné, aby se o daňovém balíčku hlasovalo až po volebním kongresu ODS, který bude od 2. do 4. listopadu v Brně.

"ODS se na kongresu musí především vyrovnat s volebním debaklem a dát do souladu vládní politiku a program, abychom byli pro voliče důvěryhodní. Musí proběhnout sebereflexe voleb. Proti zvyšování daní protestujeme od března a je mým hlubokým přesvědčením, že růst nemají," řekl ve čtvrtek iDNES.cz Tluchoř, kterého nechal loni Nečas sesadit z funkce šéfa poslanců ODS.

Zmatek kolem DPH. Existují už čtyři varianty, co se s ní stane

Říjnová schůze Sněmovny, na níž se má hlasovat jak o balíčku, tak o příjmech a výdajích rozpočtu na příští rok se schodkem 100 miliard korun, začíná 23. října. Na hlasování o balíčku může dojít nejprve v pátek 26. října, tedy přesně týden před kongresem občanských demokratů. ODS se zatím stále nedokázala s rebely domluvit, jak by se měl balíček změnit, aby pro něj bylo i šest poslanců, kteří ho napoprvé shodili spolu s levicí (více zde), a Šťastný.

Čtyři verze DPH od příštího roku

1. Jednotná sazba 17,5 procenta
- bude platit, když už se teď parlament na ničem nedohodne (sjednocení DPH schválil parlament už dřív)

2. Zachování současných sazeb 14 a 20 procent
- prosazuje to opozice i rebelové v klubu ODS

3. Dvě sazby - 15 a 20 procent
- kompromisní návrh Nečase kvůli nespokojeným poslancům by zvýšil jen nižší sazbu DPH (platí třeba pro potraviny, léky či knihy)

4. Obě sazby se zvýší - na 15 a 21 procent
- původní vládní varianta, nyní zřejmě nejméně pravděpodobná, postavili se proti ní i poslanci ODS

Existují tak nyní čtyři varianty, jak bude v příštím roce vypadat DPH. Když se poslanci na ničem nedomluví, nic neschválí a vláda by v takovém případě podle Nečase padla, bude to jednotná sazba 17,5 procenta.

Variantu zachování sazeb na 14 a 20 procentech prosazují opoziční ČSSD, komunisté, Věci veřejné a zatím se k ní hlásí i šestice rebelů v klubu ODS. Kdyby tito poslanci prosadili svou, vláda by také nejspíš padla.

Třetí variantou je původní vládní návrh, aby obě sazby DPH stouply o procento - na 15 a 21 procent. Pro to teď ve Sněmovně chybějí hlasy.

Čtvrtá, kompromisní Nečasova varianta počítá s tím, že by stoupla jen nižší sazba DPH, v níž jsou potraviny, léky či knihy, ze 14 na 15 procent. Dvacetiprocentní sazba by se neměnila. Navíc by se vyšší zdanění příjmů nad 100 tisíc měsíčně dodatečnými 7 procenty týkalo jen příštího roku. To však šestici "oficiálních rebelů" ani Šťastnému nestačí. S TOP 09 by se tom Nečas domluvit dokázal, pokud by ODS zaručila, že projdou církevní restituce i zákon, který má umožnit spuštění penzijní reformy od ledna příštího roku. Ten vetoval prezident Václav Klaus.

Co ODS a vůbec vládní koalice udělají, má být jasné příští týden v úterý, před začátkem schůze Sněmovny, která se může protáhnout na tři týdny. Nejprve se ODS buď domluví, nebo nedomluví se svými rebely. Pak padne i rozhodnutí, kdy přesně by se o daních a o další existenci Nečasovy vlády mělo hlasovat.

"Jde-li jim o řešení věcného problému, jak deklarovali, nepochybuji o tom, že bude vůle naleznout kompromis. Jde-li o něco jiného, o mocenské přeskupení v ODS, o výměnu předsedy ODS, tak toto slouží pouze jako záminka," řekl Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video