Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tluchoř obvinil Johna ze zneužití policie, zaskočil tím i Nečase

  12:06aktualizováno  13:11
Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř obvinil Věci veřejné, že zneužily policii ke sledování politiků. Ministr vnitra Radek John podle něj věděl o schůzkách Tluchoře s Kristýnou Kočí z VV od policejní ochranky Sněmovny. Šéf ODS Petr Nečas se Johna zastal, policistu nazval "iniciativním blbem".

Petr Tluchoř vyzval prezidenta Klause, aby urychleně přijal návrh na odvolání ministra vnitra Johna. | foto: ČTK

Tluchoř na mimořádné tiskové konferenci připomněl podezření, která jsou spojována s VV - uplácení, sledování politiků, infiltrace byznysu do politiky. 

"Nyní je zde navíc důvodné podezření ze zneužití policie ke sledování ústavních činitelů a nezákonnému omezování jejich svobod a zásahu do výkonu jejich pravomocí," uvedl šéf poslanců ODS.

Co stálo v e-mailu pro Johna?

Mám rád spravedlnost a objektivnost. Už delší dobu před vypuknutím afér se vaše Kočí scházela s Tluchořem do večerních hodin v kanceláři v Poslanecké sněmovně, kde pracuji jako ne dobře placený policista. Nejdřív jsme Kočí s Tluchořem považovali za milenecký pár, ale až po informacích z internetu a z Otázek Václava Moravce vidím jiný obraz těchto schůzek, přečetl John v ČT e-mail. 

"Radek John se 14. dubna vyjádřil v médiích, že byl prostřednictvím e-mailu informován o mých schůzkách s Kristýnou Kočí, které se konaly na půdě Poslanecké sněmovny. Tyto prostory hlídá ochranná služba Policie ČR," připomněl Tluchoř.

John podle něj den předtím na koaličním jednání řekl, že tyto informace získal od policisty.

Radek John se proti nařčení Tluchoře důrazně ohradil. Slova o zneužívání vnitra považuje za nehoráznou lež, řekl v České televizi.

John v ČT nepopřel, že se o Tluchořovi a Kočí dozvěděl od člena policejní ochranky. Uvedl ale, že tyto informace sám nesháněl, ale policista mu je sám od sebe poslal e-mailem coby "pobouřený občan". "Bylo by nutné vypíchnout Johnovi oči, aby nemohl číst maily. Nikoho jsem neúkoloval. Co mám dělat, mám přestat číst maily od občanů?" zlobil se šéf VV.

Premiér se zastal Johna, e-mail označil za akci iniciativního blba

Tluchoř vyzval státní zastupitelství a policii, aby v této věci konaly. "Věřím, že žijeme ve fungujícím právním státě a že není nutné, aby se ústavní činitelé trumfovali tím, kdo podá víc trestních oznámení," uvedl Tluchoř, podle nějž mohl být spáchán trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji, porušení tajemství dopravovaných zpráv nebo zneužití pravomoci úřední osoby.

Premiér Petr Nečas na jiné tiskové konferenci připustil, že ho Tluchořův narychlo svolaný brífink překvapil. Johna na rozdíl od stranického kolegy ze zneužívání policie nepodezírá. Podle premiéra se jedná o "akci jednoho iniciativního blba z ochranky". Nečas zdůraznil, že by ochranka měla být poučena o tom, že ústavní činitele má hlídat, ne šmírovat.

Že by vnitro zneužívalo policii, rezolutně odmítl i policejní prezident Petr Lessy. Přesto musí být případ prošetřen, uvedl.

John připomněl, že podobně jako on se o schůzkách Tluchoře a Kočí dozvěděla i Kateřina Klasnová, místopředsedkyně Sněmovny za Věci veřejné. Informace dostala od servírky v podniku, kde se oba politici setkali.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz