Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tlaky jsou zleva i zprava, ODS zuří jen naoko, míní ministr Pecina

  7:39aktualizováno  7:39
Řečeno s nepěkným klišé nenechá ODS na ministru vnitra Martinu Pecinovi nit suchou. Podobně jako dříve socialisté na Ivanu Langrovi. Pecina ale zůstává v klidu. "Nejsem si vědom toho, že bych udělal něco, co by ODS mohlo podráždit. Spíš si myslím, že šlo o vyjednávací pozici," soudí.

Napadlo vás podívat se na to, kolik lidí z ministerstva vnitra vystudovalo práva na Západočeské univerzitě v Plzni?
Ne. Upřímně řečeno takovou statistiku jsem si zatím nenechal dělat. Ale možná, budou-li se ty informace vyvíjet takto dramaticky, to udělám.

Údajně i řada lidí od policie má odtamtud titul. Co byste si s těmi lidmi počal?
Někdo musí rozhodnout, jestli ta škola tituly vydávala legálně, nebo ne. To nejspíš bude akreditační komise nebo ministerstvo školství nebo soud. Potom bychom s nimi naložili podle toho, jestli vysokoškolské vzdělání mají, nebo ne.

Ulevilo se vám, že jste zatím nepadl na oltář dobrých vztahů ČSSD a ODS?
Nemyslím, že to bylo ze strany ODS myšleno vážně. Nejsem si vědom toho, že bych udělal něco, co by ODS mohlo podráždit, skutečně ne. Spíš si myslím, že šlo o vyjednávací pozici.

Leč výhrady ODS k vašim krokům na ministerstvu trvají, takže to zjevně vážně myslela. Ani jednou vás nenapadlo, že byste to nemusel ustát?
Od chvíle, kdy to začali zveřejňovat, tak mě to vážně nenapadlo. Takto zveřejňované výhrady mají spíše mediální charakter, než aby to byly skutečné výtky. - přečtěte si více o averzi ODS k Martinu Pecinovi

"Kdy skončím, není tak velký rozdíl. Do důchodu daleko"

Chcete říct, že se o svoji budoucnost nebojíte?
To neříkám. Ale mám tu nějaký časově omezený mandát, a jestli by skončil tento měsíc, příští měsíc nebo v červnu příštího roku, to pro mne není tak velký rozdíl. Do důchodu mám ještě daleko.

Nebojíte se, protože Jiří Paroubek by vždycky pomohl?
V tomto okamžiku určitě ne a nemyslím si, že bych to měl zapotřebí.

Je zvláštní, jak si obě nejsilnější politické strany dokážou vzájemně plivat na své ministry vnitra - sociální demokracie nenechala svého času nit suchou na Ivanu Langerovi, ODS teď na vás. Pro laika to vypadá jako hra, která dokazuje, jak moc každá strana právě o tohle ministerstvo stojí. Je to tak?
Rozumím vám. Něco je hra. Třeba když pan Topolánek před vyjádřením důvěry Fischerově vládě o výhradách ke mně hovořil, byla to jistě hra. On se mi potom šel omluvit a myslím, že zrovna novináři iDNES.cz ho vyfotili, jak se se mnou poplácával v poslanecké lavici. Ale potom jsou okamžiky, kdy to jde do osobní roviny, a to se mi nelíbí. Obávám se, že to taky bylo od pana Topolánka.

Kraje proplácením poplatků porušují zákon...

Grémium ODS vás vyzvalo, abyste zveřejnil kontrolní závěry ohledně zdravotnických poplatků v krajích. Uděláte to kdy?
Do konce tohoto měsíce bude hotová výzva, kterou krajům pošleme, a ta sistace (přechodné zastavení úředního nebo soudního řízení, pozn. red.) by měla být vyřešena zhruba do konce tohoto roku.

Bude ve výzvě striktně uvedeno, že kraje porušují zákon?
Je pravda, že se ministerstvo domnívá a já také, že kraje v tomto okamžiku porušují zákon.

Bude do toho nějak zasahovat soud?
V okamžiku, kdy já pozastavím rozhodnutí zastupitelstva, mě mohou kraje žalovat a já mohu žalovat kraje, pak by to řešil Nejvyšší správní soud.

...a s Lidovým domem toto nekonzultuji

Placení zdravotnických poplatků krajem byl volební tahák sociálních demokratů - nejsou všechny vaše kroky v této věci minimálně konzultovány s Lidovým domem?
Ne, s Lidovým domem rozhodně konzultovány nejsou, hovořím s hejtmany. Nechci s kraji vést válku. Chci, aby kraje postupovaly podle zákona. Otázka dnes nezní tak, zda kraje mohou, ale jak to mají dělat. Ukázalo se třeba, že v Plzeňském kraji ten problém nemají. Takže pokud se kraje přizpůsobí tomuto systému, ten problém mít nebudou.

To je takový ten nejsložitější, nejbyrokratičtější, nejzdlouhavější a nejdražší systém, jak dostát předvolebním slibům, s velkým nárokem na všechny zúčastněné?
Určitě.

Už máte náhradu za náměstka Zajíčka, který kvůli zúžení kompetencí ministerstvo vnitra opustil?
Mám. V pondělí nastoupil. Je to člověk ze Severomoravského kraje, kterého znám roky. Dlouhá léta pracuje v oblasti informačních technologií.

NÁHRADA ZA NÁMĚSTKA ZAJÍČKA

Přečtěte si více o novém Pecinově muži na ministerstvu

Je, nebo není Zajíčkovým odchodem ohrožen projekt E-gon?
Celý projekt elektronizace státní správy je tvořen dvěma projekty, které fungují: Czech Pointy a komunikační infrastruktura veřejné správy. Na tom není nic, co bychom chtěli rušit, chceme v tom pokračovat. Speciálně Czech Pointy jsou určitě velmi užitečná věc pro občana, budeme se snažit je nejen udržet, ale i rozvinout.

Druhá věc jsou datové schránky. Obávám se, že to je ten pravý důvod, proč pan náměstek Zajíček odešel: k 1. říjnu bylo ze zhruba sedmi tisíc institucí, které mají povinnost se přihlásit, přihlášeno asi tři sta.

Ale to přece není práce proministerstvo vnitra, aby nutilo instituce postupovat podle zákona, který je tu rok a půl. Kde je odpovědnost těch institucí?
Ministerstvo samozřejmě nikoho nemůže nutit, ale pravděpodobně něco bylo podceněno. Možná ne, možná ten projekt dojede. Já udělám vše pro to, aby dojel. Jedu na Asociaci krajů, jedu do Luhačovic, protože ty menší obce to zjevně nezvládají.

Ale náměstek Zajíček jezdil po republice jako divý, představoval datové schránky, učil, informoval - nebo ne?
To je pravda.

Když tohle dělal, tak pak tu vlastní odpovědnost za zřízení schránek přece musí nést ty úřady.
Určitě to nesou úřady, ale potom ministerstvo vnitra je odpovědné za celkový projekt. Já budu pokračovat, vím, že náměstek Zajíček jezdil, ministr Langer taky, snažili se ten projekt oživit.

Pravda taky je, že oni iniciovali jeho odložení o pět měsíců, protože patrně měli strach přesně z toho, o čem mluvím. V každém případě 1. listopadu startuje projekt datových schránek, to je ten třetí projekt E-gona a já napnu všechny síly, aby fungoval.

KDO JE MARTIN PECINA

Ministr vnitra Martin Pecina.Osobní údaje: Narodil se v roce 1968, vystudoval Fakultu strojní Vysoké školy báňské v Ostravě. Je ženatý, má dvě děti.

Kariéra: Byl členem ODS, později přestoupil do ČSSD. Od září 2005 šéfoval Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Česká televize loni zveřejnila záznam schůzky Peciny se šéfem společnosti Agrofert Andrejem Babišem. Oba muži se sešli, přestože Pecina zrovna rozhodoval jako šéf nezávislého úřadu o tom, zda povolí Babišovi spojení se společností Agropol. Babiš nakonec svolení získal.

V květnu 2009 se stal ministrem vnitra v úřednické vládě Jana Fischera, kvůli tomu rezignoval na funkci v antimonopolním úřadu.

Zdá se mi zvláštní, že jste dopustil snížení rozpočtu na projekt elektronizace státní správy naméně než polovinu a přitom říkáte, že mu fandíte - jak to jde dohromady?
Já jsem na vládě chtěl zhruba o miliardu dvě stě tisíc víc na tento projekt, prostě jsem je nedostal. Krátilo se všem.

"Baráku jsem ubrat musel"

Jasně, jenže vy jste právě tento projekt zkrátil na polovinu. Všechno jste krátil na polovinu?
Můj rozpočet má tři části: policie, hasiči a „barák“, čili ústřední orgán. A na tom ústředním orgánu jsou dvě třetiny rozpočtu e-government.

A když vláda řekne: Pecino, zkrátíš rozpočet o 1,3 miliardy, tak buď vezmu hasičům - tam bych musel snižovat stavy, nebo policajtům, kterým nebudu dostavovat krajská ředitelství, která podle zákona dostavovat musím, nebo vezmu na ústředním orgánu. Čili jsem neměl kde jinde ušetřit.

Když z relativně velkého rozpočtu ministerstva vnitra odečteme mandatorní výdaje na platy a tak dále, zbude nějakých jedenáct miliard, kde by se dalo brát. Načež vy vezmete polovinu peněz z projektu e-government a tím máte ušetřeno. Komu jinému jste vzal polovinu jeho investičního rozpočtu?

O ÚSPORÁCH

"Když o rok posunu projekt IT, svět se nezboří. Když propustím 500 policistů, tak se svět podle mě zboří. A to nechci."

Policisté prostě mají na investice to, co naprosto nutně potřebují. Fakt tam není vata. Šel jsem tam na krev. Jediné místo, kde se dá šetřit, je IT.

To jsou prostě projekty, které, když bude nejhůř, se posunou o rok a svět se nezboří. Když propustím 500 policistů, tak podle mého názoru se svět zboří. To udělat nemohu a nechci.

Slyšela jsem takovou historku, že jste na možné zbrzdění celého projektu řekl: Tak co, lidi si zase můžou jezdit na Pankrác, ono se zas tak moc nestane. Je to jen drb?
Takto jsem to určitě neřekl. Ale jsme u vyjedeného krámu, tento stát nemá peníze. A pokud přijde znovu ministerstvo financí a řekne, abych našel další miliardy, tak já řeknu: Ano, můžeme postrádat nějaké policisty, něco najdeme. Hasiče bych postrádal nerad, protože už dnes je jich nedostatek. A potom bych hledal priority na "baráku".

Zlatou bulu sicilskou v archivu bych nenechal shnít, propustil bych nějakou část zaměstnanců a pak by se skutečně mohlo stát, že ty Czech Pointy přestanou fungovat. Je to to poslední, co bych dělal, ale teoreticky k tomu dojít může. Ale nestrašme lidi, zatím k tomu nedochází.

Připravujete nějaké změny v systému řízení ministerstva vnitra?
Hodlám upustit od celé vrstvy ředitelů sekcí, která byla podle mého názoru uměle vytvořená. Když jsem nastoupil, bylo jich sedm a čtyři náměstci. Já budu mít šest náměstků a žádného sekčního šéfa.

Langrovi muži v práci asi zůstanou

Robert Šlachta v čele útvaru pro boj s organizovaným zločinem a Libor Vrba ve vedení protikorupční služby jsou bráni jako muži Ivana Langra - mohou si být svými pozicemi jistí?
Tito lidé jsou v personální pravomoci policejního ředitele, takže já nedám ruku do ohně za to, že si mohou být svými místy jisti. S panem policejním ředitelem jsem se o tom mockrát bavil, podle mého názoru ti lidé odvádějí dobrou práci, i podle názoru policejního prezidenta. Jsem přesvědčen, že oba pánové budou svoji práci dál vykonávat.

Kdo z politiků měl na vás nějaké personální prosby?
K mé personální politice na ministerstvu má výhrady kdekdo. Spousta sociálních demokratů si představovala, že po mém nástupu budou všichni lidé, kteří přišli za Langera, vyhozeni. To je jasná věc. Každá strana by si představovala, že tam vezmu jejich vysloužilé poslance a tak dále. Zažil jsem to už na antimonopolním úřadu a nedělám to.

Jiří Paroubek měl taky prosbu?
Jiří Paroubek se z těch lidí chová možná nejseriózněji. Ale ono to u těch šéfů stran je u všech stejné. Mirek Topolánek po mně taky nechtěl, abych tam někoho vzal, ani Jiří Paroubek.

Ani nechtěl, abyste někoho vyhodil?
Ne, ne, ne. Tyto tlaky jsou vždy z úrovně poslanců nebo senátorů, kteří za vámi chodí a vysvětlují, kdo je tam žába na prameni, tam bys měl vyhodit Vrbu a tam Šlachtu a je to pořád dokola. To nemá cenu popírat.

JEJÍMA OČIMA

Barbora TachecíŽe přijde ministr vnitra, se pozná podle hochů z ochranky, kteří postávají na chodbě před studiem. Je-li chodba setmělá jako večer v iDNES.cz, ochranka nechrání, ale leká. Do dveří redakce jsem vpadla mírně vyklepaná. Ministr tu ještě nebyl, a tak jsem na jednom z počítačů projížděla iDNES.cz. Po pár minutách mi kameraman pošeptal, že jsme připraveni, a já, aniž bych zvedla hlavu od obrazovky, odpověděla, že ministr tu ještě není.

Kameraman nesměle poznamenal, že je. Už nějakou dobu. Takže chlápek, který má pod sebou všechny policisty, tajné služby a zhruba šedesátimiliardový rozpočet, tiše stojí u dveří a čeká, až přestanu pročítat iDNES.cz.

A překvapil ještě jednou. Když jsem po hodinovém rozhovoru v přehřátém studiu omluvně podotkla: "Už jen poslední otázka, prosím," Martin Pecina se usmál a pravil: "Já jsem tady s vámi rád." Nevím, jestli to byl dobrý médiatréning, dobrá výchova nebo upřímná poznámka, ale rozhodně mě to vykolejilo. Mám lepší pocit z práce, když jsou ministři vzteklí. To je taky divné povolání, ta novinařina.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

V Krkonoších platí třetí lavinový stupeň, sledované svahy jsou nestabilní

Hledání „zavalených“. (19.března 2015)

Horská služba vyhlásila v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Podle horalů jsou nyní...

Vědci hledají cestu k Ohři pro německé vydry, aby se tu opět zabydlely

Vydra říční.

V Krušných horách začal velký vědecký projekt, který si klade za cíl zmapovat teritoria vydří populace. Chce pro ně...

Vnitro nemá jasno v tom, co chce policistům nakupovat, kritizuje ho NKÚ

(ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra neurčilo potřeby policie, což komplikuje nákup a obnovu policejního majetku. Problémem je i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz