Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve

Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu v Lidovém domě v Praze. (12. ledna 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Na sjezdu ČSSD bude řež o Dienstbiera. Nejen kvůli prezidentské volbě

  • 136
V žebříčcích popularity je Jiří Dienstbier dlouhodobě na špici, ale na sjezdu ČSSD to při obhajobě pozice místopředsedy může mít těžké. Do vedení ho sice znovu chce předseda Bohuslav Sobotka, ale Dienstbierovi nepomáhá výsledek prezidentské volby, v níž vypadl v prvním kole. Pak na rozdíl od strany odmítl podpořit Miloše Zemana.

Do ostřelování Dienstbiera se hned pustil první místopředseda strany, hejtman z jižní Moravy Michal Hašek. "Dostal 16 procent hlasů, ale podpora ČSSD je dvakrát vyšší," řekl Hašek iDNES.cz poté, co Dienstbier vypadl z boje o Hrad. A před pár dny ještě přitvrdil.

"Není možné, aby vrcholný funkcionář ČSSD například sepsal nějakou významnou žalobu, a pak ji následně vedení strany neprojednalo. Jsou to chyby, které by se podle mého přesvědčení v budoucnosti neměly opakovat,“ kritizoval Dienstbierův postup při podávání ústavní žaloby na Václava Klause v rozhovoru pro Týden.

Dienstbier: Získal jsem víc hlasů než ČSSD v krajských volbách

Dienstbier je přesvědčen, že postup s ústavní žalobou nebude mít na hlasování na sjezdu žádný vliv, a tvrdí, že kdyby se Hašek častěji osobně účastnil jednání vedení strany, mohl by i za jeho účasti na grémiu nápad s ústavní žalobou na Klause projednat.

"Můj výsledek v prezidentské volbě nepochybně bude mít na část delegátů vliv a můžeme se bavit, zda ten výsledek mohl být lepší, ale v prezidentské volbě jsem získal, když nebudu počítat Prahu, o 130 tisíc hlasů víc, než kolik měla ČSSD v krajských volbách. I na jižní Moravě jsem získal více hlasů než krajská kandidátka sociální demokracie v čele s Michalem Haškem," řekl iDNES.cz Dienstbier.

Smysl sjezdu nevidí v boji o pozice, i když jde o sjezd volební. "Myslím, že hlavním smyslem bude, aby sociální demokracie předvedla, že se dobře připravuje na volby a aby ukázala, s jakým programem do nich půjde," uvedl Dienstbier.

"Já jsem zatím veřejně deklaroval, že bych uvítal, aby ve vedení ČSSD zůstali Michal Hašek a Jiří Dienstbier. Hašek pomůže vedení strany koordinovat politiku s kraji. Dienstbier osloví středové voliče a mladší generaci," řekl v rozhovoru pro MF DNES předseda strany Sobotka. Poté, co se Hašek rozhodl, že proti němu nepůjde, je ale otázka, nakolik bude chtít Sobotka se svými lidmi v tajné volbě za Dienstbiera, který by ho mohl v budoucnu ohrožovat, "krvácet".

Dienstbier získal na předsjezdových krajských konferencích ČSSD podporu ve Středočeském a v Olomouckém kraji i na Vysočině, ale konference byly v době, kdy se Dienstbier soustředil na prezidentskou kampaň a nelobboval tolik mezi straníky, takže výsledek konferencí není až tak směrodatný.

Větším problémem může pro místopředsedu ČSSD Dienstbiera být, že teď jsou ve straně na koni zemanovci, kteří od začátku tvrdili, že má strana podporovat na Hrad Miloše Zemana, a ne Dienstbiera. Nový prezident Zeman také v pátek na sjezd ČSSD do Ostravy přijede jako čestný host. A i když se od něj očekává především státnické vystoupení, už jeho přítomnost povzbudí jeho sympatizanty, aby se pokusili Zemanova kritika Dienstbiera z vedení strany eliminovat.

Strach ze Zemana však Dienstbier nemá, což už dříve deklaroval. "Strach z něj doopravdy nemám, protože kdybych měl strach, tak politiku v našich podmínkách nikdy nemůžu dělat," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz (najdete ho zde).

13 kandidátů na místopředsedy, Sobotka upraví stínovou vládu

Bez napětí by měla být na sjezdu volba předsedy ČSSD. "Tandem Sobotka-Hašek se osvědčil. Máme za sebou výborné výsledky, vyhráli jsme krajské a senátní volby," argumentuje Hašek (rozhovor s Haškem čtěte zde). Na post prvního místopředsedy má kromě něj nominaci i Lubomír Zaorálek, ale není jisté, zda se nesoustředí spíš na obhájení pozice místopředsedy.

O pozice 5 řadových místopředsedů se v Ostravě utká celkem 13 kandidátů, přičemž jedno místo má ČSSD ve vedení vyhrazeno pro ženu. Mezi kandidáty jsou všichni současní řadoví místopředsedové (Lubomír Zaorálek, Zdeněk Škromach, Jiří Dienstbier, Marie Benešová i Martin Starec). Do vedení strany se pokusí dostat třeba plzeňský hejtman Milan Chovanec či jihočeský Jiří Zimola.

S Benešovou, která byla na rozdíl od většiny špiček ČSSD spojenkyní Miloše Zemana i v době, kdy byl jen důchodcem na Vysočině, se utkají první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a Lenka Fojtíková z Moravskoslezského kraje. Volba ženy do vedení nebývá v ČSSD jednoduchá, takže je možné, že se ještě někdo další objeví na sjezdu.

Šéf strany Bohuslav Sobotka už také avizoval, že připraví změny ve své stínové vládě, což má význam v tom, že ČSSD ukáže veřejnosti, kdo by mohli být po volbách budoucí ministři. "Změny budou v horizontu několika týdnů po sjezdu sociální demokracie," řekl iDNES.cz Sobotka. A v týmu se mohou objevit také někteří nestraníci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue