Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nahlédněte do tkáňové banky. Místa, kde buňky žijí déle než člověk sám

  10:40aktualizováno  27. března 12:18
Řada pacientů potřebuje rekonstrukci křížového vazu v koleni, nebo reoperaci totální endoprotézy kyčelního kloubu. K oběma zákrokům jsou potřeba štěpy či kostní hmota pro upevnění implantátu. Oba druhy tkání spolu s řadou dalších si lékaři objednávají ze specializovaných zařízení. Jedno takové redakce iDNES.cz navštívila. Nahlédněte s námi do tkáňové banky ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Tkáňová banka v královéhradecké nemocnici je součástí budovy Porodnické a gynekologické kliniky. Funguje ale jako samostatné středisko a zvenčí ho prozrazuje pouze bílý cisternový zásobník na chemické látky. „Je v něm deset tun tekutého dusíku, což je zásoba, která nám vydrží zhruba na měsíc,“ vysvětluje vedoucí tohoto pracoviště Pavel Měřička.

Zavedl náš štáb do nevelkého kryokonzervačního skladu, kde jsou podél stěn vyskládané řada mrazicích zařízení a nádob. Ty zmíněný tekutý dusík využívají jako chladicí médium. Na jedné straně jsou v menších nádobách spermie a další buňky, naproti nim jsou mrazáky, kde se uchovávají tkáně jako vazivové štěpy nebo části kostí. U vstupu je několik karanténních lednic, kde čekají čerstvé vzorky na výsledky laboratorních testů.

Oproti běžným mrazákům se zde pracuje s velmi nízkými teplotami od -85 do -197 °C, a tak se na místní pracovníky pokaždé vyvalí oblaka chladné páry, když otevřou některé ze dveří, aby nám ukázali zamrazené vzorky.

Dusík se neustále odpařuje do okolí, a tak jeho koncentraci neustále sledují čidla napojená na sousední velín. Monitoring vyhodnocuje počítač s jedinou obrazovkou, na níž se hrozící nebezpečí pozná velmi snadno - při zeleném smajlíkovi je vše v pořádku, ostatní barvy značí problém. V takovém případě musí personál opustit sklad. Dýchatelnou atmosféru zajišťuje výkonná vzduchotechnika.

Tkáně se odebírají se souhlasem pacienta

Pacienti se do prostor skladu nedostanou. Jeho služby ale mohou využít, pokud podstupují nějakou operaci a je nutné jim odebrat některou část těla. Ta se v případě souhlasu uchová a později se může využít v rámci takzvané autologní transplantace, kdy je pacient sám sobě dárcem, anebo alogenní transplantace, kdy tkáň pochází od cizího člověka. Příkladů je několik.

„Podstoupí-li pacient totální endoprotézu - náhradu kyčelního kloubu - je původní hlavice kosti stehenní, která se odejme, použitelná k transplantaci jako kostní tkáň v rozemleté formě. Se souhlasem dárce ji můžeme použít, obvykle u reoperací totálních endoprotéz kyčelního kloubu. Je to taková vzájemná solidarita pacientů,“ vysvětluje Měřička, zatímco si navléká mrazuodolné rukavice, aby mohl vybrat vzorek na ukázku. Vzápětí otevírá dveře jednoho z mrazáků a zanoří ruce do výparů z tekutého dusíku.

„Jsou tady například lebeční kosti, které se odejmou v rámci odlehčující kraniektomie po těžkých úrazech hlavy a mozku. Implantují se poté, co je pacient za několik měsíců případně i let vyléčen,“ dodává Měřička s kusem zabalené zadní části lebky v ruce.

„Pak zde máme krvetvorné buňky, které slouží k léčbě některých zhoubných onemocnění krvetvorby. Je možné je znovu aplikovat stejnému pacientovi po útočné cytostatické léčbě (chemoterapie, pozn. red.). Člověk pak může během dvou nebo tří týdnů opustit nemocnici,“ dodává lékař. Vzhledem k citlivosti buněk nám však lékař vaky s krví a kostní dření neukázal.

Transplantační novela

Pozvání tkáňového střediska redakce iDNES.cz přijala v souvislosti s novelou transplantačního zákona, kterou v uplynulém týdnu podepsal prezident Miloš Zeman.

Předloha by měla v souladu s Evropskou unií sjednotit pravidla ohledně získávání a nakládání s lidskými buňkami a tkáněmi a měla by ztížit nelegální praktiky a obchod s orgány, protože zajistí sledovatelnost tkání a buněk od příjemce k dárci a naopak.

Pro tkáňovou ústřednu v Hradci Králové bude znamenat jen mírné ztížení administrativy. Všechny uložené lidské tkáně a buňky dostanou unikátní asi čtyřicetimístný kód, který měl doposud délku pouze 15 znaků.

Tkáňová banka využívá na uchovávání darovaných částí lidského těla dva způsoby. Technologie založená na kapalném dusíku (-196 °C) slouží ke zmrazování výše zmíněných krvetvorných buněk či lymfocytů. Aby přežily takto nízké teploty, jsou naložené v kryoprotektivním roztoku. Pro uchovávání kostních tkání pak slouží nízkoteplotní zařízení pracující při -85 °C. V mrazicích boxech jsou uložené v odolných plastových obalech.

Příprava tkání a buněk probíhá v oddělené části střediska, kde panuje absolutně sterilní prostředí a lékaři nás tam proto nepozvali. Laboranti zde vzorky očišťují a připravují na zmrazení. Samozřejmostí je testování na různé infekční choroby.

Buňky v dusíku vydrží déle než lidský život

Podle Měřičky lze v dusíkových teplotách uchovat buňky déle, než trvá lidský život. Reálně se tu vzorky tak dlouho neskladují. „Nejdelší interval mezi odběrem a autologní transplantací (dárce je samotný pacient, pozn. red.) je 14 let. Máme zde transplantabilní buňky, u nichž máme ověřenou životnost kolem 20 let,“ dodal.

Vzorky se do střediska v Hradci Králové dostávají od živých nebo od mrtvých pacientů. Dalším způsobem je dárcovství, kdy si pacient sám pro sebe nechá uchovat buňky či tkáně na pozdější využití. Obecně má banka dárců spíše méně, než by potřebovala.

Pokud je při nějaké operaci potřeba kostní tkáň, krevní buňky nebo dokonce náhradní tepna, obrací se lékaři právě na některou ze tkáňových bank. Ta v Hradci Králové nezásobuje pouze zdejší nemocnici. Ve spolupráci se záchrannou službou rozváží vzorky po celé České republice. Mezi hlavní odběratele patří v Praze Všeobecná fakultní nemocnice nebo Nemocnice Na Homolce a v Brně pak Fakultní nemocnice U sv. Anny.

Ač je existence tkáňových bank, kterých Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje 88, pro potřeby medicíny velmi užitečná, doktor Měřička vyjádřil na závěr našeho setkání možná překvapivé, ale logické přání. „Každému říkám, že mu nepřeji, aby potřeboval naší péči,“ uzavřel ukázku netradičního pracoviště.

Registrace transplantační turistiky

„Mohlo by se zdát, že přidělení jednotného evropského kódu je jen administrativní záležitostí. Ale tím, že tento postup zajistí sledovatelnost tkání a buněk od příjemce k dárci a naopak, se dá krom lepší ochrany zdraví příjemců zároveň ztížit nebo zamezit nelegálnímu obchodu s buňkami a tkáněmi, při němž jsou bohužel někde zneužíváni i zajatci nebo vězni svědomí," reagoval na přijetí zákona senátor a člen zdravotní komise Senátu Jaroslav Malý. Podle něj by se v budoucnu mohla zavést také povinná registrace transplantační turistiky na národní úrovni.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...