Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tkáně zemřelých se vozí do ciziny

Několik českých nemocnic obchoduje s částmi mrtvých lidských těl. Česko se kvůli svým zákonům a zažitým lékařským postupům stává "surovinovou" základnou lidských tkání. Nejméně deset českých nemocnic uzavřelo smlouvu se soukromou německou firmou Medal, která od nich vykupuje lidské tkáně odebrané zemřelým pacientům. Jde například o kosti, žeberní chrupavky či osrdečník. V zahraničí je pak zpracovává na výrobky, jež se využívají k medicínským účelům, třeba při operacích. Firma si na tom postavila slušný obchod.

Postup nemocnic nijak neodporuje zákonům, ale podle mnoha lékařů je neetický: pacientů se nikdo neptá, zda by s užitím svých posmrtných ostatků souhlasili. A rodina se obvykle nedozví, v jakém stavu blízkého pohřbívá, natož že na ostatcích někdo vydělal. "Tělo přece není jen soubor náhradních dílů," namítá kněz Tomáš Halík.

Benevolentní zákony i rozšířená praxe provádět u většiny zemřelých pitvu vedou podle expertů k tomu, že se republika stává, s nadsázkou, surovinovou základnou pro získávání lidských tkání.

"Některé se mrtvým běžně odebíraly řadu let - třeba z podvěsku mozkového se vyráběly léky. Ale mám pocit, že v poslední době, jak postupuje medicína, nabývají odběry velkých rozměrů," uvedl prezident lékařské komory David Rath. MF DNES zjistila, že firma Medal spolupracuje mimo jiné s nemocnicí v Děčíně. Na svém postupu nespatřují nic neetického.

"Musíme si rozmyslet, zda chceme bránit práva mrtvých, nebo živých," řekl jeden z majitelů Medalu Jiří Přib. "Viděla jsem výrobky firmy Medal, jsou opravdu nádherné," uvedla primářka děčínské patologie Marie Slunečková.

Na problém poprvé upozornila poslankyně ČSSD Eva Fischerová. "Nejmenovaná okresní nemocnice, bohužel předpokládám, že není jediná, předává odebrané lidské tkáně jisté obchodní společnosti za finanční úhradu," uvedla nedávno ve sněmovně. Děčínský případ řešila před rokem lékařská komora, ale na žádné porušení zákona nepřišla.

Firma Medal oslovila i řadu jiných nemocnic včetně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí. Tam však spolupráci odmítli. "Nesrovnala bych si to se svým svědomím," vysvětlila to Jana Vedralová z patologie. "Představte si, že rodina pohřbí tatínka a neví, že mu odebrali to a to. A strašně mi vadí, že firma tu něco levně získá a pak to v cizině draze prodá," dodala lékařka.

Odběr tkání odmítl firmě i primář patologie Fakultní nemocnice v Krči František Koukolík. "Zásadně to neděláme. A to i kvůli riziku přenosu Creutzfeld-Jacobovy nemoci. Na to se v nemocnicích stále velmi málo hledí," varoval Koukolík. Zástupce firmy Medal však v této souvislosti namítl, že tkáně testují.

Lékaři z nemocnic potvrzují: Odebírání částí lidských tkání z těl zemřelých není výjimečné a slouží v rámci nemocnice k léčbě ostatních pacientů. "Asi dvakrát do roka odebereme oční rohovku, kterou pak transplantujeme," potvrdila Jana Vedralová z patologie Všeobecné nemocnice. Tkáně jsou ukládány v takzvaných tkáňových bankách. Jindy se lidské ostatky využívají k výuce.

Poslankyni Evy Fischerové vadí na zavedené praxi dvě věci: když tkáně od nemocnic vykupují soukromé firmy, které je pak vyvážejí a mají tudíž z těla zemřelého zisk - a když se lidí nebo jejich rodin nikdo neptá.

"Odběrové aktivity u nejmenované oční banky v České republice měly roční výnos zhruba 13 milionů korun, přičemž polovina našim občanům odebraných rohovek bez jejich souhlasu byla vyvezena do zahraničí," uvedla ve sněmovně Fischerová. "Jsem přesvědčena, že to postrádá odpovídající etický přístup i úctu k mrtvým," dodala.

Šéf lékařské komory Rath řekl, že zdejší republika je pro zahraniční firmy zajímavá tím, že lidských tkání je dostatek - zemřelí pacienti se totiž často pitvají. "Někdy až v 80 procentech případů, zatímco třeba v Rakousku jen v 10 procentech. Chtěli jsme proto v novém návrhu zákona prosadit, aby lékaři prováděli pitvu, jen když je to nutné například k ověření diagnózy," uvedl Rath.

Rath stejně jako Fischerová soudí, že odběr tkání (ovšem s výjimkou životazchraňujících orgánů k transplantacím) by se měl uskutečnit jen se souhlasem dotyčného či jeho rodiny. Poslankyně bude v tomto směru navrhovat změnu transplantačního zákona. Dnes takový souhlas není nutný - pokud se člověk za života nevyjádří proti, může si nemocnice s jeho tělem dělat de facto co chce.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...