Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Titul snadno a levně. Stačí navštívit „víkendovou univerzitu“ v Polsku

  10:55aktualizováno  10:55
Do polského města Nowa Ruda jezdí o víkendu desítky Čechů, kteří touží po vysokoškolském vzdělání. V porovnání s Českem v Polsku akademický byznys jen kvete. Je tu na 400 soukromých vyšších škol a na nich působí čeští učitelé. Školy se zároveň předhánějí v lepších cenách za školné.
Na rozdíl od České republiky v Polsku akademický byznys kvete. Je tu na čtyři sta soukromých vyšších škol.

Na rozdíl od České republiky v Polsku akademický byznys kvete. Je tu na čtyři sta soukromých vyšších škol. | foto: Profimedia.cz

Funguje tam například vysoká škola Collegium Glacense. Právě na ni získal titul starosta pardubické čtvrti Dukly Jaroslav Kňava, starosta Rosic Milan Tichý nebo čtveřice policejních šéfů z Pardubicka. Podle všeho to bylo pro ně podstatně snazší, než kdyby studovali na některé z českých škol.

Jak MF DNES zjistila, ve všední den ve škole žádní studenti nejsou. Studuje se tam jen o víkendu. "Budovu máme rozdělenou, část slouží lékařům. Denní studenty už nemáme. Škola dělá pouze kombinované studium," říká prorektor vysoké školy Collegium Glacense Piotr Olesniewicz.

Důvody, proč má český student vystudovat raději polskou vysokou školu, jsou zřejmé. Na rozdíl od České republiky v Polsku akademický byznys kvete. Je tu na čtyři sta soukromých vyšších škol. Na nich čekají na studenty čeští učitelé a školy se předhánějí v lepších cenách za školné.

Přijímací zkoušky připomínají písemku z vlastivědy a autentičnost prací se moc nekontroluje. Přednost totiž mají tržní výsledky, a ne akademické. Kdo za studium zaplatí, nemusí se jako student ničeho bát.

Že jde hlavně o obchod, potvrdil prorektor Olesniewicz. "Konkurence je veliká, škol je tu hodně. Musíme se starat o dobrou reputaci i v Čechách," řekl.

Odmítl, že by studenti dostávali zkoušky zadarmo, na druhou stranu nedokázal odpovědět na několik nevyjasněných otázek, které se týkaly studia dvou pardubických starostů a čtyř policistů ve vedoucích funkcích na pobočce školy v Sezemicích.

1. Škola tají práce studentů

Odhalení případného plagiátorství se studenti na polské škole nemusejí bát. Pokud nedají výslovný souhlas, s odvoláním na polské právo se už nikdo k jejich pracím nedostane. V Čechách přitom nic takového není možné.

"U nás platí úprava z roku 2006, kdy musejí všechny vysoké školy závěrečné práce dát k dispozici veřejnosti. Buď na internetu, nebo v knihovně," řekl tajemník akreditační komise ministerstva školství Jiří Smrčka.

2. Polská škola nebrání plagiátorství

Přestože je i tady kopírování bez uvedení pramenů zakázané, práce učitelé nekontrolují. Učitel Bohuslav Šalanda uznal seminární práci starostovi Dukly Jaroslavu Kňavovi, přestože text obsahoval vysoce odborné pasáže, který by student prvního ročníku těžko sepsal. Navíc se jednalo o práci ze sociologie, která nebyla moc blízko hlavnímu studovanému oboru. - čtěte Seminárku jsem kopíroval i z webu, ale podvod to není, hájí se starosta

Pokud by to dokázal skutečně napsat, byl by na české škole pravděpodobně vyzván učitelem k další vědecké činnosti coby neobyčejně talentovaný student.

3. Škola netrestá podvody

I po předložení jasných důkazů, že Jaroslav Kňava odevzdal zkopírovaný text, prorektor Olesniewicz nebude nijak na podvod reagovat.

"Je to věc učitele předmětu, na něm je odpovědnost. Nám stačí jeho podpis a prohlášení studenta, že práci vypracoval sám, " řekl. Až po námitce, že odpovědnost by měla být na žáka, připustil, že žák by měl být potrestán. Dodal však, že seminární práce nemá takovou důležitost.

4. Jména učitelů nikdo neprozradí

Seznam vyučujících na pobočce v Sezemicích škola také odmítá zveřejnit. Odvolává se přitom na ochranu osobních údajů. Přitom je běžné, že seznam učitelů mají školy běžně na internetových stránkách. Na pardubické univerzitě si každý snadno zjistí kdo a jaký předmět učí, včetně kontaktního mailu a telefonu, nebo publikační minulost vyučujícího. Stejně tak je přístupný i rozvrh hodin učitele v daném semestru, případně kdy má konzultační hodiny.

5. Kvalita výuky v Sezemicích byla bez kontroly

České ministerstvo školství dalo od budoucích licenciátů (tento akademický titul se používá v některých evropských zemích) ruce pryč, polská škola pod něj nespadá. Kontrolovat výuku tak mělo hlavně vedení školy z Nowe Rudy, pod kterou sezemická pobočka spadala.

"Připouštím, že kontrola z naší strany nebyla stoprocentní, přesto věřím, že tam bylo všechno v naprostém pořádku," řekl prorektor Piotr Olesniewicz. Zároveň ale uvedl, že ukončili provoz pobočky proto, že tam podle nich nebylo všechno podle práva. Bližší podrobnosti však sdělit nechtěl.

MF DNES se podařilo pouze zjistit dva učitele z univerzity v Hradci Králové, kteří zde učili. Ti uvedli, že kvalita a úroveň jejich předmětů byla stejná, jakou přednášejí na univerzitě.

Collegium Glacense

Collegium Glacense: Vysoká škole obchodu a sportu v Nowe Rudě Počet studentů kolem 150 studentů v jednom ročníku, z toho polovina Čechů.

Kolik má škola českých učitelů: Dojíždí tam o víkendech přibližně 40 učitelů

Majitel školy: Turisticko-sportovní centrum, které vlastní město Nowa Ruda Co se vyučuje v Nowe Rudě Obchod a sport Pobočka v Sezemicích Po několika letech ji škola uzavřela kvůli neshodám s českou partnerskou společností IMPS

Kolik stojí školné: Přibližně 20 900 korun ročně Kolik hodin trvá výuka Studijní plán předpokládá 1 200 vyučovacích hodin v šesti semestrech

Nowa Ruda: V Nowe Rudě žije přibližně 25 tisíc lidí. Je to bývalá hornická oblast s pozůstatky důlního průmyslu. Škola je obklopena areálem bývalého černouhelného dolu. Těžba skončila před několika lety.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Lidé ze zavřených ubytoven zůstávají v tělocvičně, škole to brzdí opravy

V tělocvičně ZŠ Předlice stále přespávají Romové, přestože ji měli už vyklidit....

V tělocvičně základní školy v ústecké čtvrti Předlice zůstává 14 dospělých a dětí, kteří tu skončili po zavření dvou...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...

Čeští turisté, kteří uvázli na Krétě, dostanou odškodnění deset tisíc

Ilustrační snímek

Přes 150 českých turistů strávilo na počátku července neplánovaně dlouhé hodiny na letišti v Heraklionu kvůli...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz