Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Titul snadno a levně. Stačí navštívit „víkendovou univerzitu“ v Polsku

  10:55aktualizováno  10:55
Do polského města Nowa Ruda jezdí o víkendu desítky Čechů, kteří touží po vysokoškolském vzdělání. V porovnání s Českem v Polsku akademický byznys jen kvete. Je tu na 400 soukromých vyšších škol a na nich působí čeští učitelé. Školy se zároveň předhánějí v lepších cenách za školné.
Na rozdíl od České republiky v Polsku akademický byznys kvete. Je tu na čtyři sta soukromých vyšších škol.

Na rozdíl od České republiky v Polsku akademický byznys kvete. Je tu na čtyři sta soukromých vyšších škol. | foto: Profimedia.cz

Funguje tam například vysoká škola Collegium Glacense. Právě na ni získal titul starosta pardubické čtvrti Dukly Jaroslav Kňava, starosta Rosic Milan Tichý nebo čtveřice policejních šéfů z Pardubicka. Podle všeho to bylo pro ně podstatně snazší, než kdyby studovali na některé z českých škol.

Jak MF DNES zjistila, ve všední den ve škole žádní studenti nejsou. Studuje se tam jen o víkendu. "Budovu máme rozdělenou, část slouží lékařům. Denní studenty už nemáme. Škola dělá pouze kombinované studium," říká prorektor vysoké školy Collegium Glacense Piotr Olesniewicz.

Důvody, proč má český student vystudovat raději polskou vysokou školu, jsou zřejmé. Na rozdíl od České republiky v Polsku akademický byznys kvete. Je tu na čtyři sta soukromých vyšších škol. Na nich čekají na studenty čeští učitelé a školy se předhánějí v lepších cenách za školné.

Přijímací zkoušky připomínají písemku z vlastivědy a autentičnost prací se moc nekontroluje. Přednost totiž mají tržní výsledky, a ne akademické. Kdo za studium zaplatí, nemusí se jako student ničeho bát.

Že jde hlavně o obchod, potvrdil prorektor Olesniewicz. "Konkurence je veliká, škol je tu hodně. Musíme se starat o dobrou reputaci i v Čechách," řekl.

Odmítl, že by studenti dostávali zkoušky zadarmo, na druhou stranu nedokázal odpovědět na několik nevyjasněných otázek, které se týkaly studia dvou pardubických starostů a čtyř policistů ve vedoucích funkcích na pobočce školy v Sezemicích.

1. Škola tají práce studentů

Odhalení případného plagiátorství se studenti na polské škole nemusejí bát. Pokud nedají výslovný souhlas, s odvoláním na polské právo se už nikdo k jejich pracím nedostane. V Čechách přitom nic takového není možné.

"U nás platí úprava z roku 2006, kdy musejí všechny vysoké školy závěrečné práce dát k dispozici veřejnosti. Buď na internetu, nebo v knihovně," řekl tajemník akreditační komise ministerstva školství Jiří Smrčka.

2. Polská škola nebrání plagiátorství

Přestože je i tady kopírování bez uvedení pramenů zakázané, práce učitelé nekontrolují. Učitel Bohuslav Šalanda uznal seminární práci starostovi Dukly Jaroslavu Kňavovi, přestože text obsahoval vysoce odborné pasáže, který by student prvního ročníku těžko sepsal. Navíc se jednalo o práci ze sociologie, která nebyla moc blízko hlavnímu studovanému oboru. - čtěte Seminárku jsem kopíroval i z webu, ale podvod to není, hájí se starosta

Pokud by to dokázal skutečně napsat, byl by na české škole pravděpodobně vyzván učitelem k další vědecké činnosti coby neobyčejně talentovaný student.

3. Škola netrestá podvody

I po předložení jasných důkazů, že Jaroslav Kňava odevzdal zkopírovaný text, prorektor Olesniewicz nebude nijak na podvod reagovat.

"Je to věc učitele předmětu, na něm je odpovědnost. Nám stačí jeho podpis a prohlášení studenta, že práci vypracoval sám, " řekl. Až po námitce, že odpovědnost by měla být na žáka, připustil, že žák by měl být potrestán. Dodal však, že seminární práce nemá takovou důležitost.

4. Jména učitelů nikdo neprozradí

Seznam vyučujících na pobočce v Sezemicích škola také odmítá zveřejnit. Odvolává se přitom na ochranu osobních údajů. Přitom je běžné, že seznam učitelů mají školy běžně na internetových stránkách. Na pardubické univerzitě si každý snadno zjistí kdo a jaký předmět učí, včetně kontaktního mailu a telefonu, nebo publikační minulost vyučujícího. Stejně tak je přístupný i rozvrh hodin učitele v daném semestru, případně kdy má konzultační hodiny.

5. Kvalita výuky v Sezemicích byla bez kontroly

České ministerstvo školství dalo od budoucích licenciátů (tento akademický titul se používá v některých evropských zemích) ruce pryč, polská škola pod něj nespadá. Kontrolovat výuku tak mělo hlavně vedení školy z Nowe Rudy, pod kterou sezemická pobočka spadala.

"Připouštím, že kontrola z naší strany nebyla stoprocentní, přesto věřím, že tam bylo všechno v naprostém pořádku," řekl prorektor Piotr Olesniewicz. Zároveň ale uvedl, že ukončili provoz pobočky proto, že tam podle nich nebylo všechno podle práva. Bližší podrobnosti však sdělit nechtěl.

MF DNES se podařilo pouze zjistit dva učitele z univerzity v Hradci Králové, kteří zde učili. Ti uvedli, že kvalita a úroveň jejich předmětů byla stejná, jakou přednášejí na univerzitě.

Collegium Glacense

Collegium Glacense: Vysoká škole obchodu a sportu v Nowe Rudě Počet studentů kolem 150 studentů v jednom ročníku, z toho polovina Čechů.

Kolik má škola českých učitelů: Dojíždí tam o víkendech přibližně 40 učitelů

Majitel školy: Turisticko-sportovní centrum, které vlastní město Nowa Ruda Co se vyučuje v Nowe Rudě Obchod a sport Pobočka v Sezemicích Po několika letech ji škola uzavřela kvůli neshodám s českou partnerskou společností IMPS

Kolik stojí školné: Přibližně 20 900 korun ročně Kolik hodin trvá výuka Studijní plán předpokládá 1 200 vyučovacích hodin v šesti semestrech

Nowa Ruda: V Nowe Rudě žije přibližně 25 tisíc lidí. Je to bývalá hornická oblast s pozůstatky důlního průmyslu. Škola je obklopena areálem bývalého černouhelného dolu. Těžba skončila před několika lety.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Islamista na jihu Francie zabil tři lidi, policie ho zastřelila

Policejní zásah ve městě Trebes na jihu Francie, kde islamista držel několik...

Ozbrojený muž ve čtvrtek zajal zákazníky v supermarketu ve městě Trèbes na jihu Francie. Většinu rukojmích se...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Další z rubriky

Centrum proti terorismu vyvrátilo za rok 22 dezinformací. Má i jiné úkoly

Představy o ruských hackerech jsou často zjednodušené (ilustrační snímek)

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám vyvrátilo za více než rok svého působení dvacet dva dezinformací. Mezi nimi...

Olympijský sen se vrací. Česko oprašuje plány na pořadatelství

(Ilustrační snímek)

Deset let poté, co Jan Tříska, Pavel Liška nebo Richard Krajčo na billboardech propagovali letní olympijské hry v...

Ferrari a kombajny. Jak na Slovensku kvete byznys Italů spojovaných s mafií

Ilustrační snímek

Hospodaření Italů, kteří se usadili na samém východě Slovenska, provázejí dluhy a desítky soudních sporů. Deník MF DNES...

Najdete na iDNES.cz