Ministr vnitra Milan Chovanec při návštěvě v Mikulově. (27.7.2015)

Ministr vnitra Milan Chovanec při návštěvě v Mikulově. (27.7.2015) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Požadujeme vojenskou operaci proti pašerákům lidí, řekl Chovanec

  • 50
Problém s uprchlíky je třeba řešit tam, kde vzniká, shodli se ministři vnitra České republiky a Slovenska Milan Chovanec a Robert Kaliňák. Oba státy prý dosud situaci zvládají, uprchlíci totiž nemají za cíl ani Českou, ani Slovenskou republiku. Požadují však řešení tam, kde vzniká, tedy už za hranicemi Schengenu.

Situace se dramatizuje v posledních dnech kvůli stavu v Maďarsku, upozornil Chovanec. Slovensko podle něj velmi bedlivě kontroluje vlaky mířící z Maďarska do ČR. „Řeší na denní bázi, prakticky on-line, veškeré problémy, které se objevují,“ ocenil přístup policie.

Zopakoval, že povinné kvóty nic neřeší. „Nevíme ani, jak bychom je na území České republiky nebo Slovenska udrželi,“ řekl Chovanec s tím, že uprchlíci nemají ani jednu z těchto zemí jako cílovou. Stejného názoru je i slovenský ministr, podle kterého dobrovolnost je základní podmínkou integrace.

Chovanec přijede na Slovensko ještě v září, aby jednal o dalším postupu. Kromě toho se chystá na jednání ministrů států Evropské unie. Čeští zástupci tam podle něj budou požadovat vojenská operace směrem k pašerákům a zaměřené na potápění lodí.

„Kvóty nejsou schopné zachránit lidské životy,“ uvedl také slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Připustil, že migrační vlna je těžko zvládnutelná, zvláště pro Maďarsko. Evropská unie by měla být aktivnější i za svými hranicemi, například v Turecku. „Problém je třeba řešit tam, kde vzniká,“ řekl.

Podle Chovance evropský systém na zvládnutí migrace selhává. Kdyby Maďarsko „pustilo“ vlnu uprchlíků najednou, musela by Česká republika vyhradit na jejich umístění veřejné budovy. „Jsme připraveni požádat o pomoc armádu,“ zmínil.

Mezi uprchlíky se podle nich velmi dobře šíří zprávy o současné situaci, zejména o otevřeném přístupu Německa. „Spolková republika Německo pozvala všechny Syřany k sobě,“ sdělil ministr vnitra. Bohužel to podle něj vede i k tomu, že policie zachytává v současnosti více padělaných syrských dokladů.

Česká i Slovenská republika jsou připravené otevřít přepravní koridor a pustit zvláštní vlaky s uprchlíky z Maďarska do Německa s policejním doprovodem. Pokud prý Maďarsko zaručí, že jsou v něm pouze Syřané, nebudou už tito cizinci dále kontrolováni a policie je pouze doprovodí přes naše území do Německa.

Se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem se Chovenc setkal v pátek právě kvůli řešení uprchlické krize v Evropě a jejím dopadu na Českou republiku a Slovensko. „S mým kolegou řešíme stále stejné téma, to je migrační vlna, která se dotýká České i Slovenské republiky,“ řekl.

V Praze se současně sjíždějí premiéři Polska, Maďarska a Slovenska na jednání takzvané Visegrádské čtyřky. Výsledkem této vrcholné schůzky má být společný postup zemí při následných jednáních o řešení migrační krize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video