Covidový semafor je bílý, v devíti okresech mají zelenou pohotovost

  • 544
Ministerstvo zdravotnictví v pondělí v poledne ukázalo aktuální mapu Česka podle epidemiologického rizika v jednotlivých okresech. Ty jsou bílé, maximálně zelené. Takzvaný semafor je rozdělený na čtyři stupně podle míry rizika, kterou označí bílá, zelená, žlutá a červená barva. „Není to robotický systém, který by znamenal automatické restrikce,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

„Do konce července se dá hodnotit epidemiologická situace jako relativně klidná. Nejvíce diskutované jsou dvě velké oblasti, tedy Praha a Moravskoslezský kraj. Obě se pohybují na hraně, nebo lépe řečeno hlavně Praha, která je na hraně mezi stupněm jedna a dva. Tedy s výskytem nákazy bez komunitního přenosu a počínající komunitní přenos. Hladina je 21 procent neurčených zdrojů nákazy, my si teď nejsme jistí původem nákazy u zhruba 18 procent,“ vysvětlila hlavní hygienička Jarmila Rážová.

V Praze se jako problematické ukazuje šíření nákazy z baru Techtle Mechtle, kde hygienici sledují už stovky případů, kdy mají lidé prokázaný koronavirus. Čísla se nyní podle hlavní hygieničky pohybují kolem 219 lidí a ještě nějaké případy přibudou. 

Šíření případů nemoci covid-19 z pražského klubu Techtle Mechtle. (3. srpna 2020)

„Je tu potenciál rozšíření do dalších krajů či okresů. Je to nezodpovědné chování nás všech jako občanů, protože zodpovědnost za zdraví si neseme každý sám. Jestli mám nějaké příznaky, anebo se chovám tak, že jsem v blízkém kontaktu s ostatními, piji alkohol a sdílím pohárky, sdílím brčka, zvyšuje se významným způsobem riziko, že mohu infekčním onemocněním tohoto i jakéhokoli jiného typu onemocnět,“ dodala k situaci v klubu Rážová.

Epidemiologická opatření jsou vždycky represivní

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová upozornila, že Praha je obrovská aglomerace, kde se denně pohybují skoro dva miliony lidí. Je tedy rizikovým místem, kde bude výskyt nakažených vždy vyšší a proto se musí roušky nosit ve zdravotnických zařízení či v metru. 

„Avizujeme, že se roušky budou určitě nosit, až to počasí umožní, i v nadzemní části městské hromadné dopravy. Je to jedno z mála opatření, které můžeme provést. Je třeba dodržovat odstup tam, kde je to možné. Ráda bych apelovala na mladou generaci, aby pravidla dodržovala,“ vyzvala Zdeňka Jágrová.

Roušky se ale podle Jágrové nebudou nosit například ve školách. Podle ní je v nich totiž kontakt mezi dětmi jiný. Při zhoršení epidemiologické situace také nezvažuje variantu plošného uzavírání škol.

„Pokud by byla například Praha červená, neplánujeme plošné uzavírá škol, ale chceme postupovat jako v případě jiných nemocí. Tedy pokud bude zhoršená situace v 2.A, opatření budou směřovaná na ni, případně na školu,“ dodala.

Covidový semafor (3. 8. 2020)

Čísla ukazují, že situace u nás je momentálně dobrá. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je v podstatě přirozená a proti jižním státům se můžeme uklidnit. 

„Překvapuje mě, že i v létě máme hodně nakažených, jak ukazují data ze států na jihu Evropy. Ale síla viru je menší. Těžká onemocnění jsou u nás v jednotkách případů a zatížení intenzivní péče je běžné,“ vypočítal Dušek a dodal, že existuje určitě mnoho míst, kde případy jsou, ale nevíme o nich. 

„Nemůžeme dělat 10 milionů testů a za dva dny znovu, to nejde. Virus se momentálně podle čísel chová běžně,“ upřesnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. 

Nakažených zdravotníků přibývá od půlky července

Mezi nejvíce ohrožené skupiny, co se týká možnosti nakažení, jsou zdravotníci. Vrchol v jejich počtech byl v dubnu, kdy bylo nakažených sester skoro 250, lékařů přes 100 a ostatních zdravotnických pracovníků přes 200. Pokles byl skoro pravidelný až do zhruba poloviny července, kdy začalo případů přibývat.

„K prvnímu srpnu bylo nakažených 88 sester, 27 lékařů a ostatních zdravotnických pracovníků 84,“ vyjmenoval Ladislav Dušek.

Jednotlivé barvy na semaforu mají poskytovat pouze doporučení místním hygienickým stanicím, jaká opatření zavádět. Odborníci mají data vyhodnocovat vždy v pátek, každé pondělí pak bude ministerstvo zdravotnictví semafor okresů aktualizovat. 

Mapa má sloužit pro ucelenější sledování nákazy a v budoucnu by se neměla týkat jen onemocnění covid-19, ale i dalších infekčních chorob. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video