Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce tun kamení pomůžou Světu

  14:16aktualizováno  14:16
Třeboň - Hráz třeboňského rybníka Svět zpevní deset tisíc tun kamení. Teprve pak se na ni vrátí doprava. Rozhodli o tom odborníci, kteří už mají v ruce předběžné výsledky rozborů. K těm přistoupili počátkem týdne, když se v silnici na hrázi objevily několikacentimetrové trhliny. Odborníci zatím nenašli stopy po narušení vnitřku hráze. Domnívají se, že poškozena je především takzvaná koruna na jejím vrcholu.

K hrázi už přijely první náklaďáky s kamením. Podle vodohospodáře Viléma Šedivého zatím není jasné, jak dlouho bude stabilizace hráze trvat. "Bude to záležet na tom, zda a kdy se podaří sehnat takové množství kamene a potřebná doprava," řekl agentuře ČTK.

Až do pondělí, kdy mají dorazit konečné výsledky rozborů, zůstane silnice uzavřena pro veškerou dopravu. Těžké nákladní automobily se na ni možná ani po opravě nevrátí.

Vrty nenašly větší narušení hráze
Odborníci v úterý vrtali v nejpoškozenějších místech hráze až do pětimetrové hloubky. "Nenarazili jsme na žádné kaverny ani jiná mimořádná narušení," uklidňoval Jiří Poláček ze společnosti Vodní díla.

Praskliny má podle něj na svědomí dlouhodobý vliv těžké dopravy, k němuž letos přispěly extrémní podmínky během srpnových povodní. "Je zřejmé, že praskliny souvisejí s množstvím vody, které v létě postihlo Třeboňsko i celou republiku," uvedl Poláček.

Výzkum navíc potvrdil, že vozovka není stavěná pro takovou zátěž. V budoucnu odsud může zmizet nákladní doprava, nebo se alespoň přesune vozovka do středu hráze, aby se vyrovnaly tlaky.

Za praskliny mohou povodně
Praskliny zavinily obrovské změny tlaků, které přinesl dramatický vývoj posledních měsíců. Zatímco při záplavách byl Svět až po okraj plný vody, teď ho rybáři kvůli výlovu plánovanému na 18. listopad vypustili. Koruna hráze nevydržela.

"Zatopení města Třeboně nehrozí. Rybník je vypuštěný, je vidět na dno," zdůrazňuje starosta Jiří Houdek. "Není ovšem možné pouštět dopravu na silnici, která se prakticky rozjíždí. Závady se budou odstraňovat dlouhodobě," míní Houdek.

Řidičům se tak zkomplikovala doprava směrem na Domanín a Nové Hrady. Objízdná trasa vede přes Majdalenu na Cep nebo přes obec Spolí.

Hráz rybníka patří třeboňské firmě Rybářství, silnice je v péči krajské Správy a údržby silnic v Českých Budějovicích. Na těchto dvou firmách bude záležet, jak rychle hráz a silnici opraví.

"Oprava bude zřejmě velká a náročná, protože propad silnice není malý. Vynasnažíme se najít vhodné dotace, z nichž bychom mohli opravu zaplatit. V úvahu připadá žádost na ministerstvo zemědělství nebo z fondu Sapard," uvedl ředitel Rybářství Jan Hůda.

Pro rybáře je popraskaná hráz jen další ze série ran. Škody na majetku po povodni už odhadli na 70 milionů korun.

Na hrázi jihočeského rybníku Svět se objevily až deset centimetrů široké pukliny. (11. listopadu 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz