Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce opuštěných hrobů zatěžují města. Údržba je drahá, zájem malý

  11:21aktualizováno  11:21
Obce a města se na svých hřbitovech potýkají s mnoha tisíci opuštěných hrobů. O některé se pozůstalí přestali starat už před desítkami let, další přibývají po skončení nájmu. Na jejich údržbu není v rozpočtech dostatek peněz, o uvolněná místa navíc většinou bývá malý zájem.

Města a obce příliš neví, co si počít s opuštěnými hroby. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tisíce hrobů, o které nikdo nepečuje, se nachází například na pražských Olšanských hřbitovech. "Na údržbu prostředky nejsou, udržuje se pouze jejich okolí. Čeká se, jestli si je někdo pronajme," říká vedoucí správy Olšanských hřbitovů Miroslav Krumpl.  

Podobná situace panuje i v Olomouci, kde je podle ředitele městských hřbitovů Igora Kleinera opuštěných hrobů sedm a půl tisíce. "Na některých se musí udělat zásahy, aby nebyly nebezpečné pro návštěvníky. Navíc to vypadá depresivně a je na nich problematická údržba, proto dochází k jejich postupné demontáži. Kvůli penězům je to ale běh na strašně dlouhou trať," přibližuje Kleiner. 

Fotogalerie

K ráznější akci přistoupili v Plzni, kde se zkultivuje všech zhruba 3 500 opuštěných hrobů. Na úřední desce zatím bylo zveřejněno dvanáct set oznámení o rušení hrobů. "Na konci září předala správa hřbitovů a krematoria městu seznam prvních 168 hrobů, po převedení zpět do svého majetku je začne připravovat na nové využití," popisuje zákonem předepsané byrokratické kolečko mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová. 

Jen desetinu hrobů však bude možné hned nabídnout novým nájemcům. "Ostatní bude nutné upravit nebo odstranit, což si vyžádá nemalé finanční náklady," dodává mluvčí.

O uvolněné hroby však bývá většinou vlažný zájem. "V některých oblastech je problém hrobové místo získat, ve větší části republiky jsou ale spíše volná," podotýká předseda Sdružení pohřebnictví v ČR Pavel Cajzl a upozorňuje na jasnou převahu kremací nad pohřby do země. "Zájem je naprosto minimální. Ročně maximálně o deset opuštěných hrobů," souhlasí Kleiner.

Slabou poptávku ilustruje i fakt, že ročně v Olomouci mizí kolem stovky hrobů, které jsou po ukončení nájemní smlouvy zatravněné. V Brně je nedostatek místa jen na jednom z deseti hřbitovů. Na Olšanech bývá tlačenice pouze o hroby u hlavních cest. "Kdo chce méně exkluzivní místo, tak určitě něco najde," říká Krumpl.

Ostatky jdou hlouběji do země, náhrobky většinou končí v drtírně

Lidské ostatky musí v hrobu zůstat do ukončení takzvané tlecí doby, kterou podle hydrogeologického průzkumu půdy stanoví správa hřbitova. Trvá nejméně deset let. Od tlecí doby se pak odvíjí délka nájemní smlouvy. Správa hřbitova je povinná nájemce upozornit v tříměsíčním předstihu na její vypršení.

Narozdíl od minulosti dnes obce smlouvy časově omezují. "Bereme předplacení maximálně na deset let. Od našich předchůdců jsme totiž získali i hroby, které byly zaplacené za dob Rakouska-Uherska třeba na sto let. U některých ani neuplynula zaplacená doba, ale dnes se o ně nikdo nestará a jsou z toho ruiny," říká Kleiner.

Města a obce příliš neví, co si počít s opuštěnými hroby(Olšany, 18. listopadu).
Města a obce příliš neví, co si počít s opuštěnými hroby(Olšany, 18. listopadu).

Pokud lidé smlouvu neprodlouží, musí na své náklady odvézt pomník, hrobovou desku a ozdoby. Poměrně často to však nedělají. Hřbitovní správa pak musí rok čekat, jestli si vlastník své zařízení přeci jen neodveze, teprve pak je hrob prohlášený za opuštěný. 

"Nebereme to striktně podle lhůty ze zákona, to by bylo v této branži nelidské. Čekáme tedy i několik let, protože se nám stává, že i po takové době z rodiny někdo přijde," říká Kleiner.

I tak ale v Olomouci ročně přibývá kolem stovky opuštěných hrobů, v Brně několik desítek. "Může se stát, že někdo zemře a nemá dědice. Většina případů ale je, že se na to lidi vykašlou, přestanou tam chodit a nechají to být," tvrdí ředitel správy brněnských hřbitovů Marek Šamšula.

Ostatky i po "opuštění" zůstávají v hrobě. Když se objeví nový zájemce o místo, kosterní zbytky se většinou uloží pod novou rakev. "Pokud by je chtěl někdo vyexhumovat, tak to už si musí zaplatit. Ostatky se vyjmou a například se uloží do hromadného hrobu," uvádí Šamšula.

Náhrobky se stávají majetkem obce a obvykle končí v drtírně, depozitáři či někde v ústraní. Podle zkušeností šéfů hřbitovních správ se je totiž pouze málokdy podaří prodat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....Najdete na iDNES.cz