Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme malé děti duhy, pěly tisíce Norů unisono proti Breivikovi

  17:18aktualizováno  19:17
V centru Osla se v poledne sešly tisíce lidí, aby zazpívaly píseň Děti duhy vyzývající k míru a bratrství. Protestovali tak proti teroristovi Andersi Behringu Breivikovi, který během svého procesu píseň označil za marxistické vymývání mozků.

Na náměstí Youngstorget se v deštivém počasí sešlo asi 40 tisíc lidí, kteří společně vytvořili živý řetěz. Akce se uskutečnila jen několik bloků od budovy soudu, kde minulé pondělí začal proces s Breivikem.

Děti duhy

Obloha plná hvězd, modré moře, kam dohlédneš, země pokrytá květinami, co si přát víc?

Společně budeme žít, jako sestry a bratři, malé děti duhy a úrodné půdy.

Někteří si myslí, že je to k ničemu, jiní maří čas tlacháním, někteří si myslí, že můžeme žít z plastu a syntetického jídla.

A někteří okrádají mladé, posílají je do války, někteří okrádají ty, kdo přijdou po nás.

Obloha plná hvězd...

Ale řekněte všem dětem, a také každému otci a matce, ještě máme šanci, sdílet naději na Zemi.

Obloha plná hvězd...

Krátce po 12:00 zazněly tóny písně známého norského písničkáře Lillebjörna Nilsena Děti duhy (Barn Av Regnbuen). Ta je norskou interpretací songu My Rainbow Race amerického folkového zpěváka Petera Seegera. Dav si zazpíval i originální verzi z roku 1971.

Breivik podle jeho obhájce Geira Lippestada o protestu ví. "Zaznamenal, že se venku něco děje, ale zjevně to neviděl na vlastní oči," řekl Lippestad televizi NRK.

V pátek Breivik u soudu napadl norské školství a v této souvislosti zmínil i Nilsena. "Je dobrým příkladem marxisty, který pronikl do kulturního odvětví. Píše hudbu, která je užívána k vymývání mozků dětí," prohlásil pravicový extremista.

Organizátoři happeningu si přáli, aby jejich akce měla národní rozměr a do ulic vyšli i lidé v dalších velkých norských městech Bergenu, Trondheimu, Stavangeru či Tromsö. Po společném zpěvu se dav v Oslu vydal k budově soudu, kde položil květiny.

Breivik chtěl zničit naši společnost

Právě záplavou květin uctívali Norové oběti masakru ve dnech bezprostředně po útocích z 22. července. Do tichého "růžového průvodu" se tehdy zapojilo více než 100 tisíc lidí s růžemi v rukou.

"Vyrostla jsem s tou písní a zpívám ji i svému dítěti," řekla jedna z organizátorek manifestace Lill Hjönnevagová v rozhovoru pro norskou veřejnoprávní televizi NRK. "V každém tato píseň vzbuzuje silné emoce a musíme si ji připomenout," dodala.

"Breivik tuto píseň použil jako příklad vymývání mozků, ale je to spíš pravý opak," uvedla další z organizátorek Christine Barová. "Domníváme se, že reprezentuje různorodost, a také společnost, v níž jsme si zvolili žít a kterou Breivik a jemu podobní chtějí zničit," dodala.

Autor originální verze písně Peter Seeger proslul ve 30. a 40. letech svými komunistickými názory, pro něž ho někteří jeho oponenti nazývali Stalinův kanárek. Koncertoval i v Československu, nejznámější je u nás jeho píseň Řekni, kde ty kytky jsou (Where Have All the Flowers Gone).

"Je to obrovská čest, opravdu. Jednou z největších poct pro skladatele písní je, když se jeho píseň zpívá v jiné zemi," řekl o akci v Oslu dvaadevadesátiletý písničkář.

Breivik se přiznal, že loni 22. července spáchal pumový útok na vládní úřady v centru Osla a poté na ostrově Utoya postřílel 69 členů tábora sociálnědemokratické mládeže. Považuje se za bojovníka proti multikulturalismu a islamismu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Najdete na iDNES.cz