Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce lidí už smějí domů

aktualizováno 
Tisíce lidí se mohou poprvé od počátku katastrofálních povodní podívat, jak dopadly jejich domovy. Pražský krizový štáb včera rozhodl, že se dvě třetiny obyvatel nejpostiženější části Karlína vrátí domů a další alespoň zkontrolují, co napáchala v jejich bytech voda. Evakuace v úterý skončila i pro dva až tři tisíce obyvatel Kralup nad Vltavou. A trosky svých někdejších rodinných domků spatřily na vlastní oči poprvé také desítky lidí ze Zálezlic.

Dosud nejvýraznějším způsobem se tak snížil počet evakuovaných z původních celkem 220 tisíc lidí, kteří museli prchnout před vodou. Ale ne všichni už jsou doma. Mnoho lidí z Prahy, Mělnicka, Litoměřicka, severních Čech stále přebývá v tělocvičnách, vysokoškolských kolejích, u příbuzných či známých.

Například do vylidněných dvoutisícových Bohušovic na Litoměřicku se dosud vrátilo jen 700 obyvatel. Z jedenatřiceti postižených obcí jich bylo evakuováno přes 7000 třeba do litoměřických kasáren. "Panuje v tom strašný zmatek. Lidé se totiž dostávají do uzavřených vesnic nehledě na zákaz," říká Hana Pěnkavová z litoměřického krizového štábu.

Stejný poznatek má koordinátor humanitární pomoci společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek: "Na Mělnicku se rozbíhají živelné návraty, jimž mohou starostové jen těžko bránit. Ti lidé se totiž z tělocvičen dívají na své opuštěné domky a mají pocit, že už nic nehrozí." Pánek varuje před návraty bez povolení statiků. Laické opravy podmáčených obydlí mohou podle něho vyústit v tragédie. "Zatněte zuby a nespěchejte," radí Pánek zoufalým vysídlencům.

Mnoha vyplavených měst a vesnic se týkají včerejší slova starosty Prahy 1 Jana Bürgermeistra: "Čeká nás velmi omezený život v centru města." Většina obyvatel postižených čtvrtí se totiž podle něj bude muset na tři až čtyři týdny smířit s životem bez elektrického proudu, dodávek plynu či fungující kanalizace. "Například polovina trafostanic na území, jímž prošla voda, je nefunkčních, protože se dostaly do kontaktu s vodou," říká starosta.

Rozsáhlá fotogalerie

Co dělat při návratu domů

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

Všechny články o záplavách najdete zde.
Optimističtěji se už mohou na budoucnost dívat občané Českých Budějovic, které postihly záplavy jako jedny z prvních. Magistrát evakuoval asi tisícovku lidí a dalších sedm až osm tisíc opustilo domovy před povodní samo. "Většina z nich se do včerejška už vrátila zpět. Bez domovů je přesto asi sto padesát občanů," říká mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Trápí ji však dům s pečovatelskou službou v Plzeňské ulici, který zaplavila dvoumetrová voda.

"Všechny je budeme muset kompletně opravit," říká mluvčí. Dobře si zřejmě stojí i Kralupy nad Vltavou, kde s šesti tisíc evakuovaných lidí se počet těch, kteří se stále nemohou vrátit domů, odhaduje na pouhé desítky. Obdobně je na tom Beroun, Třeboň či Neratovice.

Když však koordinátor humanitární pomoci Šimon Pánek ze Společnosti Člověk v tísni hovoří o Mělnicku, uvádí sice zpočátku stovky vysídlených občanů, pak však rezignovaně říká: "Vlastně bych vám mohl jmenovat celé vesnice, kam se nebudou lidé moci v nejbližších týdnech do podmáčených, a tudíž nebezpečných domů vrátit."

Ministryně školství Petra Buzková proto rozhodla, že sice neprodlouží prázdniny všem dětem, ale umožní, aby o tom rozhodli ředitelé škol, kraje a radnice. Rovněž Pánek míní, že vodou postižené oblasti čeká obtížné období, na jehož překonání se musí tisíce evakuovaných lidí vyzbrojit železnou trpělivostí. "Jde o to, aby - když přežili záplavy - nezahynuli pod troskami poškozených domů, kam se chtějí rychle vrátit, což již nyní živelně a proti vůli úřadů ve stále větším počtu dělají," varuje Pánek.

Experti na adresu povodní postižených lidí vzkazují, aby kroky na obnovení domovů koordinovali se statiky a urbanisty. Tedy: zda má smysl využívat půjčky státu na rekonstrukci zničených domovů, nebo za tyto peníze postavit nové příbytky na bezpečnějších místech. Celkově bylo při povodních podle údajů generálního ředitelství hasičského sboru evakuováno 220 tisíc lidí. Skutečné číslo je však zřejmě mnohem vyšší.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz