Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce lidí se vydávají za bezdomovce. Vyhnou se tak úřadům

  11:30aktualizováno  11:30
Rozhodně nestrádají, mají kde bydlet, někteří dokonce vydělávají miliony. Přesto žijí oficiálně jako bezdomovci. Stejně jako oni totiž přihlásili své trvalé bydliště na radnici, aby se například vyhnuli exekuci. V Ústeckém kraji jsou jich tisíce.
Dlužníci se přihlášením trvalého bydliště na magistrát často vyhýbají exekuci.

Dlužníci se přihlášením trvalého bydliště na magistrát často vyhýbají exekuci. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Úřední adresu má v Teplicích v současnosti 622 lidí," říká tajemník tamního magistrátu Marek Fujdiak. Je jich o 118 více než před dvěma roky.

"V drtivé většině nejde o bezdomovce. Tito lidé někde normálně bydlí, pracují, podnikají," uvádí Fujdiak.

Jména lidí, kteří mají svou adresu na radnici, jsou uvedena na webových stránkách živnostenského rejstříku. Mnozí z nich figurovali ve firmách ohrožených exekucí nebo likvidací.

Zařadit se úředně mezi bezdomovce je pro dlužníky výhodné. Exekutor je těžko najde a nemá jim jak doručit obsílku.

"V budově magistrátu nikdo nebydlí, ani nemá svou domovní schránku, a proto jim není možné korespondenci doručit. Úřední adresa slouží pouze jako evidenční údaj," vysvětluje Tomáš Branda z chomutovské radnice.

Úkryt před pokutou

Na chomutovském magistrátu je hlášeno 1 464 lidí, o 396 více než předloni. Problémy podle Brandy nemají jen exekutoři, ale i magistrát a ostatní instituce a úřady.

BYDLIŠTĚ NA RADNICI

Děčín - 998 lidí

Chomutov - 1 464 lidí

Litoměřice - 600 lidí

Most - 1 281 lidí

Teplice - 622 lidí

Ústí n. L. - 2 213 lidí*

* bez obvodu Severní Terasa

"Z občanského průkazu není možné zjistit, že se jedná o úřední adresu, na které nikdo dotyčného nesežene. Například přestupková komise tak má problém vést proti němu přestupkové řízení," dodává Branda.

Na děčínském magistrátu je aktuálně hlášeno 998 lidí, o 418 více než před dvěma roky. Mluvčí Romana Silvarová přidává další důvod, odkud se berou: rodiče ruší trvalý pobyt dětem, ty jsou pak vedeny na úřadě.

"Bojí se exekutorů, nebo že budou platit za popelnice, byť dítě žije jinde, ale nepracuje, bere si půjčky a dělá dluhy," přibližuje Silvarová. Takových případů je podle ní 40 procent.

"Z poloviny jde o ty, kteří pracují v cizině nebo nejsou hlášení na jiném místě v Česku. Deset procent tvoří lidé, o nichž nikdo neví několik let, mají velké dluhy a putují z místa na místo," doplňuje Silvarová.

Chystá se změna

Někteří lidé zase nahlašují trvalý pobyt na úřadě, aby měli nárok na dávky v hmotné nouzi a zvýšili si tak příjmy.

"Přijdou si na víc peněz, než kdyby byli posuzováni pro výplatu sociální dávky společně třeba s rodiči, kteří pracují. Mohlo by se stát, že by jejich společný příjem přesahoval částku životního minima," uvádí Branda z chomutovského magistrátu.

Magistrát musí každého zapsat, aniž by se vyptával na důvody, proč dotyčný nemá jinou adresu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek to chce změnit.

"Žádosti a výplaty sociálních dávek budou kontrolovány a posuzovány podle skutečného stavu. Aby už nikomu nevycházely finty, jako je ta, že normálně bydlí a chce dávky," upozorňuje Drábek.

Navíc chce navrhnout svému kolegovi z vlády, ministru průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, aby lidé, kteří jsou hlášeni na magistrátu, nesměli podnikat.

"Každý nemusí mít provozovnu, ale musí mít místo podnikání. A těžko si představit, že by nějaký podnikatel dostal na úřadě vyčleněnou místnost," doplnil ministr Drábek.

Z celostátní konference Záchranný kruh Chomutov, která se konala v dubnu, vzešel ještě jeden návrh, jak podobným fintám zamezit: aby měl každý povinnost uvést doručovací adresu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz