Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce lidí přijely za sv. Václavem do Boleslavi. Včetně nemocného Klause

  11:22aktualizováno  12:20
Ve Staré Boleslavi, nejstarším českém poutním místě, začala ve středu v 10 hodin dopoledne slavnostní bohoslužba pod širým nebem. Je hlavním bodem programu dvoudenní národní svatováclavské pouti, která má připomínat zavraždění svatého Václava před jedenácti stoletími na tomto místě.

Arcibiskup Dominik Duka (vlevo) vítá prezidenta Václava Klause na Národní svatováclavské pouti. | foto: ČTK

Bohoslužbě předsedá pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka, mezi asi třemi tisíci přihlížejícími poutníky je i prezident Václav Klaus. Jeho účast přitom byla dlouho nejistá kvůli těžké angíně (čtěte Klause skolila angína).

Duka při mši stejně jako olomoucký arcibiskup Jan Graubner hovořili především o důležitosti rodiny. Ve stejném duchu promluvil prezident Klaus, podle kterého je rodina odvěké prostředí pro vztah muže a ženy a pro výchovu dalších generací. Hájil také tradiční hodnoty a kritizoval "oportunistický modernismus".

"Vše tradiční a konzervativní je vydávané za nemoderní, je zesměšňováno a vylučováno ze společenského dialogu," řekl Klaus, podle kterého je třeba za tradiční hodnoty bojovat. "Jsme v době, kdy je nutno riskovat i nepochopení, kdy je nutno vystavit se i nepříjemným střetům, jakkoliv se zdá, že v nich má druhá strana převahu," prohlásil. Zdůraznil také nutnost vlastenectví.

K vidění jsou vzácné relikvie

Poslouchalo ho zaplněné Mariánské náměstí, na němž si poutníci připomněli odkaz svatého Václava, knížete a patrona české země, od jehož násilné smrti ve středu uplynulo 1076 let. Poutníků se na mši sešlo odhadem daleko více než loni, kdy jich v chladném a deštivém počasí dorazilo asi 700. Rekordní návštěvu 50 tisíc lidí z roku 2009, kdy do města zavítal papež Benedikt XVI., ale nepřekonali.

Na náměstí je vystavena nejcennější svatováclavská relikvie - lebka svatého Václava, která byla přivezena ze svatovítské katedrály Praze do Staré Boleslavi už v předvečer svátku. Je uložena ve speciální prosklené vitríně. Vystaveno je i Palladium, obraz Panny Marie s Ježíškem, který se stal symbolem mariánského kultu a uctíval ho i svatý Václav.

Lebka svatého Václava byla minulou noc uložena v kryptě staroboleslavské baziliky sv. Václava, kde bude po středeční mši vystavena až do odpoledne.

"Je to výjimečný okamžik, když ji člověk může třeba i jen na chvilku spatřit," řekl František Dočkal ze Staré Boleslavi. Pro věřící je poselství svatého Václava stále aktuální a živé. "Svatý Václav nám připomíná, že nebudeme-li v naší zemi opravdu svorní, pak se musíme zřítit do propasti," řekl Dominik Duka během úterních nešpor (večerních modliteb) v bazilice svatého Václava.

Národní pouť se letos koná již podeváté, město na akci přispívá asi 600 tisíci korunami. Kromě duchovního programu jsou připraveny i koncerty a tradiční pouťová zábava. V půl deváté večer vyjede ohňový průvod do Houšťky, kde se o půlhodinu později rozzáří na nebi ohňostroj.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz