Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce Čechů mají dvě mateřštiny

  16:47aktualizováno  16:47
Když se řekne mateřský jazyk, většina lidí si vybaví svou rodnou řeč. Někteří obyvatelé Česka - a jsou jich desítky tisíc - ale mají "rodné jazyky" hned dva. Při loňském sčítání lidu, domů a bytů se s tím setkali například komisaři na severomoravském Hlučínsku. Řada místních totiž chtěla do jedné kolonky napsat kromě češtiny také němčinu. Statistiky i jejich databázi to zaskočilo. Tuto část výsledků tak nakonec museli zpracovat ručně.

Češtinu považuje za svůj mateřský jazyk 9 707 397 lidí. To je téměř devadesát pět procent populace. Slovenštinu považují za rodnou řeč dva lidé ze sta. V zemi je takových lidí něco málo přes dvě stě tisíc. Romštinu pak uvedlo třiadvacet tisíc lidí, následuje polština a němčina.

Podle statistiků většinou existuje korelace mezi uvedenou národností a mateřským jazykem. Neplatí to ale u Romů. Romskou národnost totiž uvedlo jen 12 tisíc lidí. Ruskou národnost má zase 12 tisíc osob, ale ruštinu za svou mateřštinu považuje o sedm tisíc lidí víc.

Vyplnit údaj o národnosti přitom ve sčítacích formulářích nebylo povinné. Proto ji 173 tisíc lidí neuvedlo. Dvanáct tisíc lidí napsalo dvě národnosti, což sčítací archy umožňovaly.

Čemu věříme?
Sčítání ukázalo, že šest milionů Čechů je bez vyznání. V Boha věří 32 procent populace.

V dotaznících se lidé přihlásili celkem k 29 církvím a náboženským hnutím. U 901 tisíc lidí se ale jejich vztah k Bohu statistikům nepodařilo zjistit.

Dvě třetiny, tedy přes dva miliony věřících, se hlásí k římskokatolické církvi. Jejích stopenců ale ubývá. Ještě před deseti lety jich bylo dvakrát tolik.

Českobratrská církev evangelická má 117 tisíc věřících, 178 tisíc duší má i Československá církev husitská. K církvi sjednocení (moonistům) se hlásí ale jen 43 Češi.  

Další články o sčítání

Statistici už vědí, kolik je Čechů

Lidé opuštějí výrobu a míří do služeb

Sčítání: 222 Čechů žije v maringotce

Jak se obyvatelé Česka vidí
* K české národnosti se hlásí devět z deseti obyvatel Česka. Zbylých necelých deset procent lidí se nejčastěji hlásí k národnosti moravské (380 000), slovenské (193 000) a slezské (11 000).

* V Česku žije přes 52 000 Poláků, 39 000 Němců, 22 000 Ukrajinců a téměř 18 000 Vietnamců. Zbytek se hlásí k jiným národnostem, nebo je v dotaznících neuvedl.

* Cizinců s dlouhodobým i krátkodobým pobytem bylo k 1. březnu 2001 v Česku sečteno téměř 125 000. Slováků bylo 19,4 procenta, 16,6 procenta Ukrajinců, 14,6 procenta Vietnamců, 6,2 procenta Rusů. V zemi žila i dvě procenta Američanů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz