Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíc sošek z ledu v Berlíně upozornilo na riziko oteplování, podívejte se

  17:31aktualizováno  17:31
Návštěvníci berlínského happeningu rozestavěli na schody místního koncertního sálu tisíc ledových postaviček. Vyzvala je k tomu brazilská sochařka Nele Azevedová, jež chtěla poukázat na celosvětový problém oteplování. Sošky se roztály do půl hodiny a jejich torza jen podtrhla výsledky zprávy o oteplování, kterou dnes zveřejnil Fond na ochranu přírody.

Drobné panáčky z ledu už brazilská umělkyně vystavovala v Brazílii, Francii, Japonsku a Itálii. Ale až v německé metropoli požádala kolemjdoucí, aby sošky sundali z chladících boxů a rozestavěli je na schodech berlínské koncertní haly na náměstí Gendarmenmarkt.

Společně pak sledovali, jak se těla ledových postav proměňují tiše ve vodu. Trvalo to jen třicet minut. Happening byl součástí kampaně Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

"Nikdo by to nepopsal lépe," řekl Eberhard Brandes, výkonný ředitel německé pobočky WWF. "Ten tající led nám sdělil dvě zásadní věci. Zaprvé roztál velmi rychle, ukázal tak, že ani my nemáme moc času. Zadruhé upozornil na to, že oteplování se týká každého z nás. Někdy si myslím, že lidé už to pochopili, ale jestli tomu rozumí i politici, to si pořád nejsem jistý," dodal Brandes.

Ledové sošky se na berlínském náměstí Gendarmenmarkt roztály za půl hodiny (2. září 2009)

Ledové sošky se na berlínském náměstí Gendarmenmarkt roztály za půl hodiny (2. září 2009)

"Moje snaha je spíš poetická, než politická, " vysvětlila Azevedová: "Myslím, že umění toho zase tolik nezmůže, dokáže ale zasáhnout lidská srdce, a tak třeba i něco změnit. Nevím."

Hladina moří stoupne do příštího roku o metr

Ať už byl záměr Brazilky jakýkoli, tak berlínský happening dobře načasovala. Právě dnes totiž v Ženevě skončila Světová konference o klimatu.

Na konci setkání zvěřejnil WWF novou studii, která se věnuje oteplování v Arktidě a jejím důsledkům pro celý svět. Experti hovoří o záplavách postihujících čtvrtinu světové populace, o nárůstu emisí skleníkových plynů a o extrémních změnách počasí na celém světě.

Ledové sošky se na berlínském náměstí Gendarmenmarkt roztály za půl hodiny (2. září 2009)

Ledové sošky se na berlínském náměstí Gendarmenmarkt roztály za půl hodiny (2. září 2009)

Hladina moře by do roku 2010 měla pravděpodobně stoupnout o více než metr, to je dvakrát víc než udává zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu z roku 2007.

"Tato studie ozřejmuje, že oteplování Arktidy je problém mnohem větší než místní, je to problém celosvětový," uvedl Martin Sommerkorn, hlavní poradce Arktického programu WWF ohledně změny klimatu. "Jestliže neudržíme Arktidu dostatečně chladnou, lidé po celém světě budou trpět následky jejího oteplování," varoval.

Oteplování v bludném kruhu

Rychlé ubývání mořského ledu způsobené oteplováním Arktidy podle studie ovlivní proudění v atmosféře a počasí v Arktidě i mimo ni. To následně pozmění rozložení teplot a srážek v Evropě a v Severní Americe, což bude mít dopady na zemědělství, lesnictví a zdroje vody, upozorňuje WWF.

Fond zároveň připomněl, že v zamrzlá půda Arktidy obsahuje dvakrát tolik uhlíku, než je v atmosféře. Čím víc bude půda roztávat, tím víc oxidu uhličitého a metanu se z uhlíku uvolní do atmosféry. A to povede k dalšímu oteplování světového klimatu.

Rizika globálního oteplování

Emise skleníkových plynů v přehledné infografice

"Tato studie ukazuje, že je naléhavě nutné zadržet emise skleníkových plynů, dokud ještě můžeme," tvrdí Sommerkorn. "Jestliže necháme oteplování Arktidy dojít příliš daleko, není jisté, že budeme schopni udržet tyto zpětné vazby pod kontrolou," dodal.

WWF proto vyzvala světové společenství, aby se na prosincové mezinárodní konferenci v Kodani shodlo na nové klimatické dohodě, která od roku 2013 nahradí současný kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů.

Nová dohoda musí podle WWF zaručit mnohem hlubší a rychlejší poklesy emisí v průmyslových zemích a financování rozvojových zemí, které jim umožní také podnikat kroky na ochranu klimatu.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz