Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tichá válka o nástupce dalajlamy může do tibetských ulic přinést krveprolití

  8:56aktualizováno  8:56
Výročí povstání Tibeťanů proti nadvládě Číny se letos i kvůli masivnímu nasazení armády obešlo bez krveprolití. Jenže v Tibetu tiše dřímá další problém. Dalajlama bude jednou muset odejít a Čína chce mít ve výběru jeho nástupce poslední slovo. Povstaneme, varují před manipulacemi Tibeťané.

Karmapa při setkání s dalajlamou v indické Dharamsale. | foto: Moderate Voice

Současný čtrnáctý dalajlama udělal od svého útěku do Indie roce 1959 pro Tibet obrovský kus práce. Po světě jsou stovky tibetských center, o zemi se mluví v salóncích Bílého domu a vlajky Tibetu vlají po celém světě, dokonce i v českém parlamentu.

Jenže čtyřiasedmdesátiletý dalajlama trpí zdravotními problémy a sám se zmiňuje o možném nástupci. Mezi Tibeťany tak panuje obava, aby po smrti symbolu svého boje nezapadli, jako se to stalo ostatním vyhnancům na vlastním území, které zastiňují zájmy světových velmocí.

"Je jisté, že se po odchodu někoho tak charizmatického a populárního, jako je dalajlama, o Tibetu bude hovořit méně," věští Tenzin Tethong, který se Tibetem zaobírá na Standfordově univerzitě.

Komunističtí jestřábi chtějí smrti dalajlamy využít

Ještě větším problémem jsou ale pekingští komunističtí jestřábi, kteří dokola omílají svoji mantru o separatistické klice nejvyššího tibetského duchovního. V hledání nové reinkarnace cítí šanci, jak si ještě pevněji připoutat region velikosti západní Evropy s velkým nerostným bohatstvím.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu, diskutuje zde s osobnostmi o lidských právech

Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu, diskutuje zde s osobnostmi o lidských právech

jak se může objevit DALAJLAMA

- Lámové při seancích určí, kde reinkarnaci hledat
- Podle současného dalajlamy se může narodit i mimo Tibet a může to být i žena
- Dalajlama ale připouští, že nástupce mohou lámové vybrat i přímo
- Patnáctého dalajlamu by ten současným mohl vybrat i sám a vyučit ho
- Nejvyšším vůdcem by také dočasně mohl být karmapa
- Jeho Svatost zmínila i možnost, že tradice dalajlamů s jeho smrtí skončí

Mladý Lhamo Döndrub na snímku ještě předtím, než byl zvolen 14. tibetským Dalailamou.

Naposledy minulý týden nový guvernér Tibetského autonomního regionu Padma Čoling prohlásil, že Čína bude mít při výběru nového dalajlamy poslední slovo. Podle něj nemá tibetský duchovní právo do procesu zasahovat.

Čínští komunisté mají při podobných prohlášeních na paměti, že i když v Tibetu hrozí vězení i jen za schovávání podobizny 14. dalajlamy, jeho obrovskou duchovní moc v Tibeťanech nezadusili. Velmi pravděpodobně se tak pokusí vybrat svého dalajlamu.

Ostatně něco podobného už si vyzkoušeli před patnácti lety s 11. pančelamou - druhým nejvyšším duchovním vůdcem Tibetu.

Chlapec, na kterého ukázal dalajlama, záhadně zmizel i s celou rodinou a Peking vzápětí vybral jiného chlapce, který teď nově zasedá i orgánech všemocné strany. (o obstrukcích s pančenlamou čtěte zde)

"Myslíme, že se Čína pokusí jmenovat svého dalajlamu, jak to udělala s pančenlamou," říká Jigme v tibetském regionu Tongren. "Pokud se to stane, budeme protestovat," říká a jeho zaťatá pěst v tu chvíli vystřelí nad hlavu.

"Lidé budou velmi nespokojení. Toto je náboženské rozhodnutí. Neměli by ho dělat politici," upozornil mnich na možné násilí ve městech po celém Tibetu. "Dalajlamovi vybranému vládou nebudeme věřit," říká Tibeťan, který se představil jako Jokhar.

Dalajlama o výběru svého nástupce mlží

Čína udělala z tajemstvím opředeného náboženského obřadu hledání nové reinkarnace politikum a na to musela reagovat i exilová tibetská vláda v indické Dharamsale. Jak si tedy hledání vlastního převtělence představuje sám dalajlama?

Kolem výběru takticky mlží a zmínil několik možností, které však často nejsou v souladu s pravidly, která se při výběru po staletí dodržují. Jeho Svatost tak už zmínila, že institut dalajlamů může s jeho smrtí i úplně zaniknout.

TRADIČNÍ VÝBĚR DALAJLAMY

Mladý Lhamo Döndrub už jako 14. tibetský Dalailama.Po staletí vybírali dalajlamu nejvyšší lámové, kteří převtělení našli podle zvláštních znamení při seancích. Chlapci potom dali poznat jeho věci z předchozího života. Pokud zkouškou prošel, začali ho připravovat na funkci nejvyššího vládce Tibetu. Současného dalajlamu rozpoznali lámové v pouhých dvou letech. Narodil se v zemědělské rodině v tibetské provincii Amdo.

Ve hře jsou i další možnosti. Patnáctý dalajlama se tak nemusí narodit v Tibetu a může být i ženského pohlaví. V minulosti už také navrhnul, že nového vůdce může vybrat ještě za svého života a naučit ho základním dovednostem. To by však vysocí lámové v Tibetu mohli vnímat jako záměrné porušení tradice.

V minulosti se dalajlama zmínil i o možnosti, že by volba byla podobná výběru nového papeže. Nejvyšší lámové by o novém jménu rokovali tak dlouho, dokud by nového tibetského duchovního vůdce nezvolili.

Karmapa - dalajlamova tajná zbraň

Jedno je ale jisté. Exilový kabinet si nemůže dovolit dlouhé bezvládí. Jednak by ho okamžitě využili Číňané, a ani světoví lídři by se jistě nechtěli scházet třeba s pětiletým chlapcem, ke kterému bý lámy mohl dovést tradiční proces výběru reinkarnace.

JAK DUCHOVNÍ VYBÍRÁ ČÍNA

Pančelama Gyaltsen Norbu.Čína vybírá loajálního duchovního vlastním způsobem. V případě "falešného" pančenlamy se výběr podobal loterii. Do zlaté urny se vložila jména smotaná do chomáčů pšenice. Los padl na Gjachäna Norbu.

Dalajlama tak pod svým šafránovým rouchem schovává ještě jednu možnost. Jeho černým koněm je současný karmapa, třetí nejvyšší tibetský duchovní. Ten se sice nemůže stát kvůli příslušnosti k jinému buddhistickému řádu dalajlamou, ale na chvíli může třímat moc v rukou.

Podle tradice se totiž ještě předtím, než vybraný dalajlama dospěje, vlády ujímají takzvaní regenti. A tím by se čtyřiadvacetiletý inteligentní mladík Ogyen Trinley Dordže klidně může stát. Plnil by tak spíš duchovní než politickou funkci.

Podle mnohých by byl atraktivní hoch, který má rád rap, ideálním pojítkem Tibeťanů, protože je uznávaný v Tibetu i v exilu. Buddhistům také imponuje jeho dramatický útěk z Tibetu, který podnikl před deseti lety. Nemusely by ho však přijmout některé tibetské buddhistické školy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...Najdete na iDNES.cz