Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ryze soukromá cesta? Dalajláma měl v Praze oficiální policejní ochranu

  15:55aktualizováno  15:55
Česká republika zřejmě stále neví, jak se postavit k tibetskému vůdci dalajlámovi. Zatímco politici hovoří o „ryze soukromé cestě“, host letošní konference Forum 2000 se těšil oficiální policejní ochraně. O jejím přidělení rozhodl podle policejního prezidia ministr vnitra Milan Chovanec.

Dalajláma cestoval po Praze v koloně policejních limuzín Audi s majáčky a ochrankou | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kdo návštěvu z Tibetu sledoval, neušlo mu, že dalajláma cestoval po Praze v koloně policejních limuzín Audi s majáčky a ochrankou, ač se od něj čtyři nejvyšší ústavní činitelé včetně premiéra a prezidenta distancovali a jeho cestu označili za ryze soukromou (celé prohlášení ústavních činitelů zde).

Fotogalerie

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán na dotaz MF DNES vysvětlil, že o přidělení „krátkodobé ochrany“ rozhodl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Česká republika má jako civilizovaná země povinnost zajistit významným hostům na svém území bezpečnost. Pan ministr považuje za samozřejmé, že osobnost podobného typu dostane z bezpečnostního hlediska adekvátní ochranu. Proto se žádosti organizátorů konference Forum 2000 rozhodl vyhovět,“ napsala ve čtvrtek mluvčí ministra vnitra Lucie Nováková.

Podle vnitra tedy nebyl dalajláma jen turista, ale „významný host“. Myslí si to i na Hradě, podle kterého by se s dalajlámou neměli ministři setkávat v pracovní době? „Klíčové je stanovisko pana premiéra, který jednoznačně potvrdil svou politiku přátelských vztahů s Čínskou lidovou republikou,“ reagoval vyhýbavě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Setkali se s dalajlámou raději jen soukromě

Celá „kauza dalajláma“ začala tak, že se s představitelem exilové reprezentace Tibetu sešel lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Ihned následovalo společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“. Byl to vzkaz do Číny, že v Česku nenastal po letošní návštěvě čínského prezidenta žádný státní převrat a Herman se s duchovním sešel soukromě.

Stejné ujištění zaznělo také přímo v Číně prostřednictvím českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého, kterého si zde ještě před setkáním zmíněných mužů předvolali (více o předvolání velvyslance v Pekingu čtěte zde). Vysvětlil tam, že šlo o soukromou návštěvu a ministr se s dalajlámou sešel rovněž soukromě.

Křišťálová Lupa 2016

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček v rozhovoru pro iDNES.cz zase šalamounsky poznamenal, že ministr Herman se neměl s dalajlámou scházet v pracovní době, ale ve volnu (více o slovech Kmoníčka v pořadu Rozstřel na iDNES.cz čtěte zde).

Čínské velvyslanectví v Praze vydalo ve čtvrtek v reakci na hojné novinářské dotazy oficiální prohlášení, v němž ústy svého mluvčího označuje dalajlámu za „politického exulanta, který se v zahraničí pod maskou náboženství dlouhodobě věnuje protičínským separatistickým aktivitám“. „Čínská strana v reakci na tuto skutečnost vyjádřila silnou nespokojenost a důrazný nesouhlas (...) Důrazně se stavíme proti tomu, aby úřední osoby kterékoliv země s dalajlámou vstupovaly do jakékoliv formy kontaktu,“ stojí v prohlášení.

Sobotka: Kamkoli dalajláma přijede, čínská ambasáda je velmi aktivní:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz