Lobsang Sangay v Dharmasale (20. března 2011)

Lobsang Sangay v Dharmasale (20. března 2011) | foto: AP

Tibet má nového exilového premiéra. Dalajlamu nahradí právník z Harvardu

  • 18
Novým tibetským premiérem v exilu se stal dvaačtyřicetiletý právník z Harvardu Lozang Sanggjä. Ve funkci nahradí duchovního vůdce Tibetu dalajlamu, který se v březnu vzdal politických funkcí. Očekává se, že Sanggjä bude ohledně autonomie Tibetu radikálnější než dalajlama, uvedla agentura Reuters.

Volbou Sanggjä, který byl favoritem hlasování, Tibeťané ukončili 300 let trvající tradici, kdy jejich duchovní vůdce byl zároveň vůdcem politickým. Duchovním vůdcem Tibeťanů nadále zůstává dalajlama, jenž už léta vede nenásilný boj za plnou autonomii Tibetu v rámci Číny.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama

Nového politického vůdce si Tibeťané zvolili v exilu v Indii i v dalších zemích 20. března, nyní volební komise oznámila výsledky. Sanggjä získal 27 051 hlasů, vybralo si ho tedy 55 procent zúčastněných voličů. Porazil přitom dva protikandidáty.

Lozang Sanggjä se narodil v roce 1968 v indickém Dárdžilingu. Studoval na univerzitě v Dillí a práva na americké Harvardově univerzitě, kde také nyní působí. Dříve ale slíbil, že v případě svého zvolení se přestěhuje do severoindické Dharamsály, kde sídlí tibetský exilový parlament.

Dalajlama se snaží omezit vliv Číny na výběr lídrů Tibeťanů

Už dříve také naznačil, že by mohl být o něco radikálnější než dalajlama ohledně nezávislosti Tibetu na Číně. Jako student v Dillí vedl Tibetský mládežnický kongres, který požaduje úplnou nezávislost Tibetu na Číně, připomněla agentura Reuters.

Sanggjä ale tento měsíc také prohlásil, že dalajlamův přístup vůči Číně podporuje. "Jeho Svatost zastává takzvanou střední cestu, což je skutečná nezávislost v rámci Číny nebo v rámci čínské ústavy. Pokud by Tibeťané získali opravdovou autonomii, pak je Jeho Svatost dalajlama připravena akceptovat Tibet jako část Číny," řekl televizi BBC.

Lobsang Sangay při volbě exilového tibetského premiéra v indické Dharmasale (20. března 2011)

Šestasedmdesátiletý dalajlama se vzdal své politické funkce na konci března se slovy, že to bude v zájmu tibetského lidu. Podle analytiků se tímto krokem pokusil omezit snahu Číny, která si osobuje právo mluvit do výběru příštího duchovního vůdce Tibetu.

Jeho věk a chatrný zdravotní stav už delší dobu vyvolávají otázku nástupnictví. Dalajlamu tradičně vybírají nejvýše postavení lamové, ale čínský komunistický režim si vyhrazuje právo do výběru zasáhnout, přičemž se odvolává na historický precedens z doby císařství.

Pokud by se tak skutečně stalo, tak Lozang Sanggjä bude pro Tibeťany svobodně zvolený lídr, ke kterému mohou vzhlížet a jež je mimo dosah kontroly čínské komunistické strany. Pro Čínu tak bude složitější ovlivňovat hnutí za osvobození Tibetu, vysvětlují si analytici záměr dalajlamy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video