Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Thriller, Orwell a studená válka

  10:40aktualizováno  10:40
Vzpomínáte na pondělí 10. září? To lidé ještě rádi létali letadlem a výlet na vyhlídkový ochoz mrakodrapu nebyl smrtelným ohrožením. Ten svět je náhle vzdálen řadu světelných let. Nikdo neznal jméno Muhammad Atta, antrax byl jen pojem z učebnic a představa války s Afghánistánem byla... nebyla vlastně žádná, protože nic takového nikoho ani nenapadlo. Následující den se však svět zcela proměnil. Byla to největší změna přinejmenším od rozpadu sovětského bloku.

Nejdřív měla tvář oživlého thrilleru. Události vystoupily z filmových scénářů, z akademicky neživotných studií vojáků a politologů pojednávajících o budoucích hrozbách. Stalo se nepředstavitelné , což znamenalo i konec světa starých jistot.
V úterý 11. září se ukázalo, že stát se může cokoliv.

Všechno je možné. Bezohledný terorismus ve velkém, bioterorismus, jaderný terorismus - najednou už to není ani fikce, ani prognóza, jen realita. Jako v pravém thrilleru za první krizí následovala vždy další, která problém jen prohlubovala. Přišly úvahy o vině a nevině Západu a islámu. Vzájemné obviňování ukázalo, jak hluboká propast nepochopení a komplexů se skrývá pod skořápkou koexistence. Přišla válka a s ní další znepokojení.

Přišel antrax, který ukázal, jak lze ochromit svět a jak lze Západ ochromit panikou. Přišla ekonomická krize, která sice nastat musela, ale úterý 11. září její příchod urychlilo. To vše přepsalo životy lidí, kteří se náhle octli v roli statistů: svět se stal nebezpečným místem, ohrožení si nevybíralo a bylo všudypřítomné.

To vzbudilo strach a pocit bezmoci. Lidé se začali bát cestovat a létat. Jejich svět se scvrkává na komunitu a okolí. Sociologové říkají, že klid se stává větší hodnotou než dřív. Svět se však začal měnit i v jiných ohledech, které ve svém souhrnu poněkud zlověstně připomínají knihu George Orwella "1984".

Pro válku s terorismem se uzavírají zcela nepravděpodobné koalice a znovu platí, že nepřítel nepřítele je mým přítelem bez ohledu na to, že včera byl mým nepřítelem.

Prvními vítězi války tak jsou Rusové a Číňané. Podpořili Spojené státy, protože sami mají problémy se svými muslimy. Něco za to dostanou. Objevila se již varování, že v souladu s Orwellem se bude přepisovat i historie, a tak bude například potichu zapomenuto Čečensko.

Podobně se partneři stali i z bývalých zlosynů první třídy, jakými jsou Sýrie, Írán či Súdán. Hlásí se i Kaddáfího Libye. Protože nebezpečná situace si vyžaduje tuhá bezpečnostní opatření, byly vysloveny i první obavy z "Velkého bratra". Demokracie si budou muset vyřešit otázku, zda kvůli bezpečí omezí své svobody. Tajné služby budou jistě chtít víc, neboť i ony procházejí proměnou: už nebudou jen prací mužů v oblecích u počítačů. Znovu se vrací ke slovu plášť a dýka.

A pak je tady válka. Připomíná studenou válku, neboť boj s terorem bude cosi jako zadržování komunismu. Konflikt tedy nebude veden jen vojensky, ale také politicky a ideologicky. Studená válka byla dlouhá a tato bude také, neboť to je válka s duchy i fanatismem.

Jaké jsou budoucí vyhlídky? Když večer 11. září hovořil k Američanům George Bush, prohlásil: "Noc padá na změněný svět." Britský premiér Tony Blair o několik dnů později řekl: "Ze stínu, který vrhlo toto zlo, by se mělo vynořit trvalé dobro." Uvidíme.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Itálie zřejmě míří k úřednické vládě v čele s ekonomem Cottarellim

Carlo Cottarelli je bývalým činitelem Mezinárodního měnového fondu.

Italský prezident Sergio Mattarella asi pověří ekonoma Carla Cottarelliho sestavením úřednické vlády. Shodují se na tom...

Restaurace ve Francii budou povinně nabízet krabičky na zbytky

Ilustrační snímek

Francouzské restaurace budou muset od července 2021 povinně poskytnout hostům krabičky nebo pytlíky na odnos zbytků,...

Obyvatele a turisty Singapuru překvapil Kim Čong-un, byl to ale dvojník

Obyvatele Singapuru i místní turisty překvapil dvojník severokorejského...

Obyvatele Singapuru i místní turisty překvapil dvojník severokorejského diktátora Kim Čong-una, se kterým se nadšeně...

Najdete na iDNES.cz