Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

"Thomayerka" sází na osobní program

  10:41aktualizováno  10:41
Praha - Na Jižním Městě měla vyrůst nemocnice. Nestalo se tak, tamní obyvatelé musí využívat stále Fakultní Thomayerovu nemocnici s poliklinikou v Krči. Do její spádové oblasti proto patří více než 350 tisíc obyvatel metropole. Musí tak nabízet komplexní služby ve všech zdravotnických oborech. Hlavní, co nemocnici trápí, je nedostatečné financování. Peněz na rekonstrukce není nezbyt. Přesto se zde daří i budovat moderní pracoviště s odpovídajícím vybavením.

Pohled na omlácené budovy však nepatří k tomu, čím by se nemocnice mohla chlubit. Právě na prostředí si tady také pacienti nejvíce ztěžují. "Nevypadá to tady zrovna přepychově a cizince by takový vzhled mohl třeba iodradit. Na druhou stranu vím, že odborníci zde jsou opravdu na úrovni," uvedla pacientka Klára Winterová.

Priority Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou

* dětské traumacentrum

* transplantace kostní  dřeně

* screening karcinomu prsu

* reening karcinomu tlustého střeva

* chirurgie prsu

* chirurgie jater, pankreatu, zhoubných nádorů GIT s metastázami do jater

* dětská neurochirurgie (epileptochirurgie)

* jednotka intenzivní péče pro děti v kritickém stavu

* jednotka intenzivní péče pro děti nedonošené

Nemocnice v Krči má ve svém názvu sice přívlastek fakultní, donedávna však nabízela pouze postgraduální vzdělávání. Teprve v loňském roce se stala v tomto směru plnohodnotnou, začala spolupracovat s 1. lékařskou fakultou, jejíž mediky zde nyní lékaři vyučují.

Mezi nejmodernější pracoviště Thomayerovy nemocnice patří nově rekonstruované anesteziologicko-resuscitační oddělení s nejnovějším modelem počítačové tomografie. Jediné svého druhu v Praze je také dětské traumacentrum.

Před dvěma lety připadla nemocnici z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví také plicní léčebna v Prosečnici nad Sázavou. Zde byla vybudována jednotka pro multirezistentní tuberkulózu s celostátním významem.

Mimo areál nemocnice leží také kojenecký ústav financovaný ze státního rozpočtu.

Novou službou, kterou se nemocnice chce přiblížit svým pacientům, je Individuální program péče. Zdravotnická péče se zde naplánuje a zorganizuje sohledem na přání pacienta, což především maximálně zkrátí veškeré čekací doby. Podle hlavní sestry Dany Juráskové této služby využívají lidé k preventivním vyšetřením před cestou do zahraničí, nebo ti, kteří hodně pospíchají. "Sami si naši klienti platí pouze ty výkony, které pojišťovna nehradí. Při běžných výkonech je tato služba zdarma," uvedla Jurásková.

S lékařskou péčí v Thomayerově nemocnici jsou pacienti podle průzkumů spokojeni. Například Petra Smetánku, který hledal pomoc na krčním oddělení, prý nemocnice nezklamala nikdy. "Jezdíme sem celá rodina, protože Thomayerka má jméno. Nic mi tady nechybí a vozím sem i své děti," uvedl Smetánka.

 Do deseti let má být nemocnice v novém
Ředitel krčské nemocnice Jiří Pubrdle není lékař, ale ekonom. K rozhovoru o provozu i o budoucnosti nemocnice si proto přizval náměstka pro léčebnou péči Jiřího Skřivánka a náměstka pro personální práci Petra Macha. Všichni tři se pak při odpovědích vzájemně doplňovali.

Nejvíce si vaši pacienti stěžují na nepříliš krásné prostředí. Podle vašich slov máte problém s podfinancováním nemocnice. Dá se tedy něco změnit?
Chtěli bychom každé dva roky opravit jeden z pavilonů. Takže během deseti let by měl být celý komplex nemocnice v novém kabátě. Doufáme, že se nám to podaří. Ostatně například supermoderní počítačový tomograf jsme pořídili z vlastních zdrojů.

Nabízíte nějaké nadstandardní pokoje?
Zatím je máme na neurologii, interně a gynekologii. S dalším vybudováním počítáme vždy při opravě nových pavilonů. Jsou to jednolůžkové pokoje s telefonem a lednicí, přičemž na gynekologii může zůstávat s ženou i manžel. Cena se pohybuje od pěti do devíti set za den.

Jaké jsou další služby, které může pacient mít k dispozici?
Biftek u nás k obědu nedostanete. Významným projektem však určitě je individuální program péče, který zrychlí ošetření a zlepší také komunikaci a kooperaci mezi odborníky.

Bílé zdi pavilonu dětské neurologie fakultní Thomayerovy nemocnice překryly hračky a objekty připomínající pouťové atrakce. Pomáhají tak odstranit dětský strach z vyšetření a lékařů. (10.října 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

Najdete na iDNES.cz