Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

"Thomayerka" sází na osobní program

  10:41aktualizováno  10:41
Praha - Na Jižním Městě měla vyrůst nemocnice. Nestalo se tak, tamní obyvatelé musí využívat stále Fakultní Thomayerovu nemocnici s poliklinikou v Krči. Do její spádové oblasti proto patří více než 350 tisíc obyvatel metropole. Musí tak nabízet komplexní služby ve všech zdravotnických oborech. Hlavní, co nemocnici trápí, je nedostatečné financování. Peněz na rekonstrukce není nezbyt. Přesto se zde daří i budovat moderní pracoviště s odpovídajícím vybavením.

Pohled na omlácené budovy však nepatří k tomu, čím by se nemocnice mohla chlubit. Právě na prostředí si tady také pacienti nejvíce ztěžují. "Nevypadá to tady zrovna přepychově a cizince by takový vzhled mohl třeba iodradit. Na druhou stranu vím, že odborníci zde jsou opravdu na úrovni," uvedla pacientka Klára Winterová.

Priority Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou

* dětské traumacentrum

* transplantace kostní  dřeně

* screening karcinomu prsu

* reening karcinomu tlustého střeva

* chirurgie prsu

* chirurgie jater, pankreatu, zhoubných nádorů GIT s metastázami do jater

* dětská neurochirurgie (epileptochirurgie)

* jednotka intenzivní péče pro děti v kritickém stavu

* jednotka intenzivní péče pro děti nedonošené

Nemocnice v Krči má ve svém názvu sice přívlastek fakultní, donedávna však nabízela pouze postgraduální vzdělávání. Teprve v loňském roce se stala v tomto směru plnohodnotnou, začala spolupracovat s 1. lékařskou fakultou, jejíž mediky zde nyní lékaři vyučují.

Mezi nejmodernější pracoviště Thomayerovy nemocnice patří nově rekonstruované anesteziologicko-resuscitační oddělení s nejnovějším modelem počítačové tomografie. Jediné svého druhu v Praze je také dětské traumacentrum.

Před dvěma lety připadla nemocnici z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví také plicní léčebna v Prosečnici nad Sázavou. Zde byla vybudována jednotka pro multirezistentní tuberkulózu s celostátním významem.

Mimo areál nemocnice leží také kojenecký ústav financovaný ze státního rozpočtu.

Novou službou, kterou se nemocnice chce přiblížit svým pacientům, je Individuální program péče. Zdravotnická péče se zde naplánuje a zorganizuje sohledem na přání pacienta, což především maximálně zkrátí veškeré čekací doby. Podle hlavní sestry Dany Juráskové této služby využívají lidé k preventivním vyšetřením před cestou do zahraničí, nebo ti, kteří hodně pospíchají. "Sami si naši klienti platí pouze ty výkony, které pojišťovna nehradí. Při běžných výkonech je tato služba zdarma," uvedla Jurásková.

S lékařskou péčí v Thomayerově nemocnici jsou pacienti podle průzkumů spokojeni. Například Petra Smetánku, který hledal pomoc na krčním oddělení, prý nemocnice nezklamala nikdy. "Jezdíme sem celá rodina, protože Thomayerka má jméno. Nic mi tady nechybí a vozím sem i své děti," uvedl Smetánka.

 Do deseti let má být nemocnice v novém
Ředitel krčské nemocnice Jiří Pubrdle není lékař, ale ekonom. K rozhovoru o provozu i o budoucnosti nemocnice si proto přizval náměstka pro léčebnou péči Jiřího Skřivánka a náměstka pro personální práci Petra Macha. Všichni tři se pak při odpovědích vzájemně doplňovali.

Nejvíce si vaši pacienti stěžují na nepříliš krásné prostředí. Podle vašich slov máte problém s podfinancováním nemocnice. Dá se tedy něco změnit?
Chtěli bychom každé dva roky opravit jeden z pavilonů. Takže během deseti let by měl být celý komplex nemocnice v novém kabátě. Doufáme, že se nám to podaří. Ostatně například supermoderní počítačový tomograf jsme pořídili z vlastních zdrojů.

Nabízíte nějaké nadstandardní pokoje?
Zatím je máme na neurologii, interně a gynekologii. S dalším vybudováním počítáme vždy při opravě nových pavilonů. Jsou to jednolůžkové pokoje s telefonem a lednicí, přičemž na gynekologii může zůstávat s ženou i manžel. Cena se pohybuje od pěti do devíti set za den.

Jaké jsou další služby, které může pacient mít k dispozici?
Biftek u nás k obědu nedostanete. Významným projektem však určitě je individuální program péče, který zrychlí ošetření a zlepší také komunikaci a kooperaci mezi odborníky.

Bílé zdi pavilonu dětské neurologie fakultní Thomayerovy nemocnice překryly hračky a objekty připomínající pouťové atrakce. Pomáhají tak odstranit dětský strach z vyšetření a lékařů. (10.října 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hannig a Kulhánek by znovu zavedli povinnou vojenskou službu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v přímém přenosu na iDNES.cz....

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz