Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

The Guardian: Ruský nervový plyn je nebezpečný

  13:51aktualizováno  13:51
Ščučje - Osm stovek obyvatel vesnice Planovoje ve středním Rusku ještě v roce 1993 vůbec netušilo, že mají za domem největší světový arzenál chemických zbraní. V nízkých chatrčích v nedalekém lese je přitom tolik nervového plynu, že by mohl zabít na 500 miliard lidí. Podle britského listu The Guardian jde o část arzenálu, který se Rusko v roce 1997 zavázalo zničit. Kvůli nedostatku peněz ale likvidaci zbraní načas přerušilo.

Stěny budov postavených ze dřeva a vlnitého plechu lemují dva miliony dělostřeleckých nábojů. Ve skladištích leží i několik stovek raketových hlavic. Každá z nich je přitom tak silná, že by zničila město velikosti Londýna.

Mezinárodní organizace pověřené organizováním likvidace světových zásob munice a ochránci životního prostředí varují, že zbrojní zásoby jsou špatně chráněny proti ohni, přírodním katastrofám a krádežím.

Ve Ščučje by měl být závod na likvidaci zbraní
V nedalekém Ščučje by měl být v budoucnu vybudován likvidační komplex na neutralizaci zásob nervových látek VX, sarinu a somanu. Čtyřicet tisíc tun chemikálií je zatím uskladněno na několika dalších místech země.

Mezinárodní inspekce zbrojních skladů GCI z poloviny devadesátých let zjistila, že dveře objektů jsou zajištěny visacími zámky, střechy a okna jsou děravá a ke zjišťování úniku plynu se používají kanárci. Ostraha objektů navíc nedostala celé měsíce plat.

Oslavy byly rozpačité
Diplomaté a hodnostáři z deseti států, které přislíbily finanční pomoc při realizaci projektu, se na západních hranicích Sibiře zúčastnili slavnostního ceremoniálu. Ten měl být počátkem výstavby likvidačního závodu. Uvítalo je rozbahněné pole a opuštěný jeřáb. Ve stanu na prázdném stavebním pozemku bylo proneseno 16 projevů o mezinárodním přispění k projektu. Zaznělo deset státních hymen a školačky zatančily místní tance.

Nic však nedokázalo zakrýt fakt, že stavební práce byly na neurčitou dobu zastaveny kvůli nedostatku peněz z Moskvy a ze Západu. Americká vláda slíbila na financování výstavby po dobu deseti let 888 milionů dolarů. Peníze však byly po dva roky zablokovány.  Za prezidenta Clintona slibovaná pomoc nedorazila a nynější Bushova vláda váhá investovat miliardy dolarů do programů pomoci Rusku. Reviduje i další finanční angažovanost Spojených států.

USA už zničily pětinu zbraní
Rusko ratifikovalo mezinárodní konvenci o likvidaci chemických zbraní v roce 1997 a slíbilo zničit jejich zásoby nashromážděné v éře studené války. Náklady na neutralizační proces, odhadované nejméně na šest miliard dolarů, ale proces zbrzdily.

Loňský konečný termín likvidace jednoho procenta zásob nebyl splněn. Moskva požádala o pětiletý odklad, ale ani ten zřejmě není příliš reálný. Spojené státy, které disponují druhým největším arzenálem chemických zbraní na světě, již zlikvidovaly pětinu arzenálu.

Kreml letos oznámil, že zvyšuje svůj příspěvek na neutralizaci arzenálu na šestinásobek - na 120 milionů dolarů - a že finanční přispění slíbily také Británie a některé evropské státy. Projekt však i nadále závisí na financích z Washingtonu.

Mezinárodní zelený kříž: Projekt je ohrožen
Činitel Mezinárodního zeleného kříže GCI, nevládní organizace,jejímž posláním je ochrana životního prostředí na národní i mezinárodní úrovni, Stephan Robinson varoval, že přeruší-li USA finanční pomoc při budování likvidačního komplexu, bude celý projekt vážně ohrožen.

"Ščučje je dlouhá tyč ve stanu globální likvidace chemických arzenálů. Stan bude bez této tyče nadále existovat, ale zhroutí se a nebude k ničemu," řekl. "Pokud Rusko jako největší vlastník chemických zbraní na světě není s to zničit svůj arzenál, pak je znehodnocena celá smlouva. Ostatní země si začnou klást otázku, proč by se vůbec měly snažit", dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....Najdete na iDNES.cz