Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Thajsko slíbilo, že české vězně nezdrží

  12:56aktualizováno  12:56
Thajsko nebude protahovat předání Čechů vězněných za pašování drog, slíbil tamní ministr zahraničí. Uzná-li český Nejvyšší soud tresty v délce 42,5 a 25 let, vrátí se jeden z vězňů letos, druhý za rok. Případ se dostane k Nejvyššímu soudu během několika dnů. Ten může za českou stranu jako poslední předání znemožnit.

O vězních jednali v Praze šéfové české a thajské diplomacie Cyril Svoboda a Surakiart Satchiratchaj. Po schůzce potvrdili, že jeden ze dvou vězňů by mohl zamířit do Česka ještě letos, do dvou měsíců po rozhodnutí českého soudu.

Druhý má šanci příští rok, přislíbil thajský ministr zahraničí Satchiratchaj. Záleží opět na tom, jak rychle rozhodne český Nejvyšší soud. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Ivy Chaloupkové nejde ale žádný z procesních kroků obejít, ani popohnat.

Thajsko dodalo materiály o vězních před Vánocemi. Rozsáhlý spis, který zachycuje průběh vyšetřování, rozsudek a královské amnestie, se nejprve přeložil do češtiny. Ukázalo se ale, že není úplný. Chybějící dokumenty dodalo Thajsko v dubnu.

Během několika dnů ministerstvo spravedlnosti předá spis Nejvyššímu soudu v Brně. Ten rozhodne, zda uzná přísné thajské tresty, jejichž délka vybočuje z českých zvyklostí.

To byla jedna z podmínek dohody o výměně odsouzených, kterou po pěti letech složitých jednání loni v září uzavřeli čeští a thajští diplomaté.

"Nepředpokládáme, že by Nejvyšší soud tresty neuznal, i když samozřejmě nemůžeme jeho rozhodnutí předjímat," míní Chaloupková.

Šestadvacetiletý Emil Novotný a třiatřicetiletý Radek Hanykovics byli za pašování heroinu odsouzeni v letech 1995 a 1996 k padesáti letům vězení. Královské amnestie tresty snížily. Novotnému o sedm a půl roku, Hanykovicsovi na polovinu.

Navzdory dohodě si trestanci nemusejí v české káznici odpykat celé tresty. Soud je může podmíněně propustit po odpykání dvou třetin sazby: Hanykovicse v roce 2013, Novotného o deset let později. Dohoda připouští i prezidentskou milost.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu poputují veškeré materiály do jihovýchodní Asie. Poslední slovo za Thajsko vynese tzv. Transferová komise. "Schází se tuším jednou za čtvrt roku," říká mluvčí Chaloupková.

Rozhodne-li kladně, česká policie projedná s Interpolem způsob převozu. Vězni se zpravidla převážejí na palubě běžných letadel. Výjimkou jsou nebezpeční zločinci, pro které může být vypraven speciál.

Náklady za převoz hradí trestanec. Za cestu letadlem ze vzdálené ciziny si stát účtuje až několik desítek tisíc korun.

Thajský ministr zahraničí Surakiart Satchiratchaj (vpravo) a jeho český protějšek Cyril Svoboda odpovídají po společném jednání v Praze na otázky novinářů. (6. května 2003)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz