Nepokoje v Bangkoku (16. května 2010)

Nepokoje v Bangkoku (16. května 2010) | foto: AP

Thajsko prodloužilo kvůli násilným demonstracím v metropoli prázdniny

  • 5
Thajský premiér prodloužil kvůli nepokojům v Bangkoku dětem a studentům prázdniny. Plánovaný zákaz nočního vycházení nakonec armáda zrušila. Od čtvrtka zemřelo při protivládních demonstracích 29 lidí, 221 urpělo zranění. Blízko místa okupovaného povstalci leží česká ambasáda, její pracovníci jsou ale v pořádku. Další Češi by v oblasti být neměli.

Thajský premiér v neděli nejprve vyhlásil v některých částech hlavního města zákaz nočního vycházení, ale později ho zrušila. "Není zatím nezbytné používat takové metody. Obáváme se, že špatný dopad na veřejnost by převážil výhody," prohlásil generál Aksara Kerdphon později na tiskové konferenci.

Vláda ale posléze přišla s dalším razantním krokem: rozšířila platnost výjimečného stavu na dalších pět provincií. Požádala také o mezinárodní zprostředkování a vyzvala vůdce povstalců, aby se vzdali. Ti to ale nadále odmítají.

Nepokoje v Bangkoku (16. května 2010)Nepokoje v Bangkoku (16. května 2010)

Předseda vlády Apchisit Vedžadžíva prodloužil kvůli násilí v ulicích Bangkoku prázdniny, které právě končí. "Požádal jsem ministra školství, aby se spojil s úřady v Bangkoku a odložil otevření škol o týden," řekl premiér podle agentury AFP.

Thajské úřady zároveň oznámily, že do zóny okupované povstalci vyšlou pracovníky Červeného kříže a dalších humanitárních organizací, aby dojednali evakuaci žen, dětí a starších lidí.

Bangkok 16. května 2010. Vláda vyhlásila kvůli násilným demonstracím zákaz vycházení

V centrální obchodní čtvrti od čtvrtka bojuje s jednotkami armády odhadem 5 tisíc lidí a armáda tu při ostřelování povstaleckých barikád za poslední tři dny zabila 29 lidí. Vláda v sobotu vyhlásila obchodní čtvrt za oblast ostré střelby (více o sobotních nepokojích čtěte zde).

Ostřelovači za pytli s pískem obsadili střechy budov a pálí na všechno, co se hýbe. Podle armádního velení mají vojáci pokyn zahájit bez výstrahy střelbu na kohokoli, kdo se přiblíží na vzdálenost kratší než 36 metrů. Armáda zónu obklíčila a ve snaze demonstrující vyhladovět vypnula proud a zablokovala dodávky vody a potravin. Ulice do kritických míst vojáci přehradili ostnatým drátem a na chodnících rozestavěli varovné tabule.

Jeden z vůdců protestu Nattavut Sajkua v neděli oznámil, že povstalci jsou s vládou ochotni vyjednávat, pokud se armáda bezodkladně stáhne z bangkockých ulic. Povstalci požádali, aby jednání zprostředkovala OSN. Chtějí tím zamezit dalšímu krveprolití.

Situace v thajském Bangkoku při střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty (15. května 2010)Situace v thajském Bangkoku při střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty (15. května 2010)

Situace v thajském Bangkoku při střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty (15. května 2010)

Vláda ale návrh odmítla. Mluvčí Panitan Vatanajagorn prohlásil, že vedení státu nevidí důvod, proč vojska stáhnout z centra metropole, když útočí výhradně proti "ozbrojeným teroristům", a nikoli civilistům. Dodal, že ozbrojené skupiny musí okamžitě zastavit své akce a vzdát se úřadům.

Ráno demonstranti označili za jedinou naději pokojného řešení krize osobu thajského krále. Dvaaosmdesátiletý monarcha nemá v zemi fakticky žádnou moc, nicméně vládne značnou morální autoritou a je považován za jedinou osobnost schopnou Thajce sjednotit. Král, který je od loňského září hospitalizován kvůli blíže neupřesněným plicním potížím, nynější vnitropolitickou krizi zatím nekomentoval.

Raněný po střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty v thajském Bangkoku (15. května 2010)

Raněný po střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty v thajském Bangkoku (15. května 2010)

Situace v thajském Bangkoku při střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty (15. května 2010)

Situace v thajském Bangkoku při střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty

Češi jsou v pořádku

Podle českého velvyslance v Bangkoku Ivana Hoťka nemá česká ambasáda informace o tom, že by se přímo v zóně okupované vzbouřenci nacházeli čeští občané. Zato zastupitelský úřad leží bezprostředně na hranicích obchodní čtvrti obsazené povstalci a většina českých diplomatů v blízkosti okupované zóny i bydlí. Jsou ale v pořádku.

Pracovníci dostali doporučení, aby nevycházeli. O Evakuaci ale velvyslanectví prozatím neuvažuje. Pokyn k dobrovolné evakuaci rodinných příslušníků v sobotu podle Hoťka vydala zatím jen ambasáda Spojených států.

Demonstrace v Thajsku

Thajsko je rozděleno na stoupence exilového bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, kteří na demonstracích používají červenou barvu oblečení, a jejich protivníky ve žluté barvě. Ti jsou příznivci současné vlády a mají podporu bangkockých vyšších vrstev. Stoupenci bývalého premiéra chtějí už několik týdnů protesty dosáhnout odchodu premiéra Vedžadžívy, zatímco žlutí jej chtějí v úřadu udržet. Do nástupu Vedžadžívy byla situace v Thajsku obdobná jako nyní, prakticky se tábory červených a žlutých prohodily. To znamená, že protivládní demonstrace organizovali žlutí.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video