„Dnes je velký den. Chlapci jsou připraveni čelit všem náročným úkolům,“ citovala agentura AFP šéfa krizového štábu. Místní guvernér řekl, že na operaci se podílí třináct zahraničních a pět thajských potápěčů z elitní jednotky vojenského námořnictva.
Záchranáři vysvobodili první dva chlapce ze zatopené jeskyně v Thajsku |
Záchranáři rozdělili chlapce do čtyř skupin a trenér mladých fotbalistů má být až v té poslední. Informuje o tom server Bangkok Post, podle kterého budou v první skupině čtyři lidé a ve zbylých po třech. Chlapci mají postupně vycházet vždy v doprovodu dvou potápěčů.
První dva chlapci se ze zatopené jeskyně dostali krátce před 14. hodinou SELČ (podrobnosti v tomto článku).
Jediný způsob, jak školáky dostat ven, je brodit se temnými a úzkými zatopenými chodbami. Ty jsou plné bláta a silných proudů a naopak se v nich nedostává kyslíku. Chlapci budou vyváděni únikovou cestou podél předem nataženého lana.
V těch nejužších úsecích bude nutné kyslíkové lahve sundat a potápěči je budou pomalu posouvat vpřed. Znamená to, že nikdo z chlapců nebude ani na chvíli osamocen. Některé chodby jsou široké necelý metr a na výšku nemají více než 60 centimetrů.
Záchranářský tým si udělal základnu ve třetí komoře jeskynního komplexu, která je od hlavního vchodu vzdálená asi 500 metrů. O dalších 300 metrů dál se vstupní prostor dramaticky zužuje.
Právě počáteční část trasy je nejnáročnější, píše BBC. Fotbalisté a jejich trenér se před stoupající vodou uchýlili na místo nazývané podle známé thajské pláže Pattája, k němuž vede jeden z nejužších průchodů v celém komplexu. Kousek za touto oblastí, vzdálenou zhruba 2,4 kilometru od hlavního vchodu, našli skupinu záchranáři.
O náročnosti cesty ven svědčí i tragické úmrtí jednoho z potápěčů, který uvězněné skupině doručil zásoby kyslíku. Místní guvernér řekl, že mírné počasí a opadávající hladina vody v posledních dnech vytvořily optimální podmínky pro „podvodní“ evakuaci.
Opětovný déšť by však tuto příležitost mohl zmařit. To potvrdil i Čech Petr Vodička, který je jedním ze dvou hasičů vyslaných v pátek do Thajska. V neděli České televizi řekl, že riziko akce je vysoké. „Pravděpodobně se k tomu muselo přistoupit, protože se čekají monzunové deště. Dnes zhruba od oběda opět prší,“ řekl. Podle něj byla už v sobotu vidět příprava potápěčů.
„Vytvořili si improvizovaný model jeskynního systému, včetně simulace skladových prostor na vzduchové lahve, kde bude docházet k jejich výměnám. Včera cvičili všechno takzvaně nasucho krok po kroku celé odpoledne,“ uvedl hasič. Podle jeho odhadu nanosili zásoby několika set lahví.
Buďte v klidu, mami a tati. Chlapci poslali z thajské jeskyně první dopisy |
Facebookový profil thajských speciálních jednotek NavySeal zveřejnil po oznámení zahájení záchranné operace snímek záchranářů, jak se drží za ruce. „My Thajci a mezinárodní týmy přivedeme malé Divočáky (název chlapeckého fotbalového týmu, pozn. redakce) domů,“ uvedli v popisku odhodlaně.
Kdo je v osmnáctičlenném záchranném týmu, není zcela jasné. Podle britského listu The Guardian je klíčovým členem australský lékař a zároveň potápěč Richard Harris, který pracuje jako anesteziolog v Adelaide. Jeho přítomnost si vyžádali britští potápěči, kteří chlapce našli. V pondělí má k jeskyni přijet premiér Prajutch Čan-Oča, aby na operaci dohlédl a sešel se s příbuznými chlapců.
Policie: Vy, kdo tu nemáte co dělat, odjeďte
Thajské úřady kvůli záchranné operaci evakuovaly oblast kolem zatopené jeskyně. Příští dny jsou z hlediska záchranných operací považovány za klíčové, přičemž počasí se horší, uvedla agentura Reuters. „Vy, kteří se nepodílíte na záchranné operaci, opusťte prosím okamžitě prostor,“ citovala agentura Reuters policistu promlouvajícího s pomocí amplionu.
Úřady se rozhodly takto konat v době, kdy hornatý sever asijské země zahalila po relativně suchém období opět temná monzunová mračna, což údajně dál zvyšuje rizikovost práce záchranářů, kteří se nadále pouští do „války s vodou a časem“.
Thajští záchranáři bojují s časem, uvázlé fotbalisty ohrožuje monzun![]() |
Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér zmizeli při záplavách 23. června, kdy se vydali prozkoumat jeskynní komplex poblíž hranice s Barmou. Skupina byla v jeskyni nalezena po devítidenním pátrání 2. července. Nyní ji ohrožuje stoupající voda a ubývající kyslík.
Do záchranných prací se zapojilo několik zemí. Česká republika vyslala dva příslušníky hasičského záchranného sboru s úkolem prověřit možnosti, jak by mohla pomoci při záchraně. Česká velkokapacitní čerpadla však nelze použít z důvodu jejich váhy a obtížné manipulovatelnosti.
České ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že thajská strana českou pomoc zatím nevyužije. Dva čeští hasiči ale zůstanou na místě.
„Na žádost thajských úřadů zůstáváme v pohotovosti. Všem záchranářům na místě držíme palce při dnešní akci na záchranu kluků. Věříme, že naše pomoc již nebude v příštích dnech potřeba. Každopádně ale zůstaneme v pohotovostním režimu a budeme, v případě potřeby, nadále připraveni prakticky ihned letecky dopravit čerpadla a další vybavení na místo,” upřesnil ministr Jan Hamáček.
7. července 2018 |